Република

Амбасадата на САД за средбата Мицкоски-О‘ Брајан: Важна улога на сите партии во ЕУ процесот
Амбасадата на САД за средбата Мицкоски-О‘ Брајан: Важна улога на сите партии во ЕУ процесот
Република

Американската амбасада во Македонија вечерва информираше за средбата на помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања Џејмс О'Брајан со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски. О’Брај...

МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ
МНР: Средбата со Борг и Лавров беше свикана со цел да се обезбеди натамошно функционирање на институциите на ОБСЕ
Република

Министерството за надворешни работи вечерва соопшти дека средбата на која присуствувале актуелниот и идниот претседавач на ОБСЕ и шефот на руската дипломатија била свикана со цел да се обезбеди натам...

Краделе дрва, па ги фрлале од возило за полицијата да не може да ги фати
Краделе дрва, па ги фрлале од возило за полицијата да не може да ги фати
Република

СВР Штип поднесе кривична пријава против Љ.Д.(44) и Б.Џ.(45), двајцата од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“. На ...

Автобус од Скопје за Кочани остана без две гуми – патниците среде автопат чекаат нов превоз
Автобус од Скопје за Кочани остана без две гуми – патниците среде автопат чекаат нов превоз
Република

Автобус марка „мерцедес“ кој сообраќал на релација Скопје – Велес – Кочани останал без двете гуми веднаш после патарината кај Велес, па сега десетината патници останале среде автопат за да чекаат нов...

Мицкоски – Обрајен: Беше афирмирана потребата за сериозна борба против корупцијата и криминалот како голем проблем на граѓаните
Мицкоски – Обрајен: Беше афирмирана потребата за сериозна борба против корупцијата и криминалот како голем проблем на...
Република

Денеска заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски остваривме средба со Џејмс Обрајен, помошник државен секретар за Европски и Евроазиски прашања на САД, информира ...

Шаќири на средба со родителите од ООУ „Тодор Јанев“ од Чашка
Шаќири на средба со родителите од ООУ „Тодор Јанев“ од Чашка
Република

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири попладнево се сретна со Советот на родители на ООУ „Тодор Јанев“, жителите на Чашка и градоначалникот Горан Стојановски со кои разговараше за изнаоѓање ...

Движење Беса: Корумпирана влада прима гости, ОБСЕ да се заинтересира како е можно лобито на ДУИ да го добие тендерот
Движење Беса: Корумпирана влада прима гости, ОБСЕ да се заинтересира како е можно лобито на ДУИ да го добие тендерот
Република

Актуелната корумпирана влада на ДУИ/СДСМ одлучи овој настан да биде домаќин во салата „Борис Трајковски“ каде пред три месеци беше извршено перење коруптивни пари во износ од 1,8 милиони евра, од стр...

Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ
Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ
Република

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателите на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски и Владо Мисајловски оствари средба со Џејмс Обрајен, помошник државен секретар за Европски и ...

Ни се заканува „струен удар“ по Нова година?
Ни се заканува „струен удар“ по Нова година?
Република

Не чека ли „струен удар“ по Нова Година со новите сметки за струја ? ЕСМ ќе ја продава електричната енергија за потребите на домаќинствата и малите потрошувачи на универзалниот снабдувач за 57 евра з...

Алтернатива: Груби инсталирал политички комесар во МРТ кој седи на состаноците во редакцијата на албански јазик, а работи Министерството за политички систем
Алтернатива: Груби инсталирал политички комесар во МРТ кој седи на состаноците во редакцијата на албански јазик, а ра...
Република

Како што сме запознаени од внатрешни извори на информативниот сервис МРТ, на состаноците на колегиумот на редакцијата на вториот канал, поточно на програмата на албански јазик, постојано учествува ед...

Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата, антибиотиците на база на пеницилин не делуваат
Во Европа се појавија првите случаи на „мистериозна“ пневмонија кај децата, антибиотиците на база на пеницилин не дел...
Република

Болеста што ја потресе Кина, за која се смета дека достигнала ниво на епидемија, во моментов ја тресе и Данска, каде се забележани првите случаи на микоплазмична пневмонија. Данските лидери истакнале...

Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ
Унгарија нема да го поддржи предлогот за почеток на преговори за пристапување на Украина во ЕУ
Република

Унгарија нема да го поддржи предлогот на Европската унија за почеток на преговори за прием на Украина како членка на блокот, изјави Гергеј Гујаш, шеф на кабинетот на унгарскиот премиер. На прес-конфе...