Занимливости

„Сè повеќе читам книги, а сè помалку бришам прашина, ништо повеќе не чувам за 'црни денови'“: Мудроста на оваа жена ќе ве освести
„Сè повеќе читам книги, а сè помалку бришам прашина, ништо повеќе не чувам за 'црни денови'“: Мудроста на оваа жена ќ...
Точка

„Драга моја,Сè повеќе читам книги, а сè помалку бришам прашина. Седам во двор и уживам во погледот без грижа за обраснатата трева. Целото време го поминувам со семејството и пријателите, а помалку со ...

Нобеловецот кој целиот свој живот бил исклучително автентичен: Мудрите мисли на Иво Андриќ и ден-денес остануваат длабоко врежани
Нобеловецот кој целиот свој живот бил исклучително автентичен: Мудрите мисли на Иво Андриќ и ден-денес остануваат дла...
Точка

Првата песна „U sumrak“ ја напишал во 1911 година. Следната година ги започнал студиите во Загреб, а потоа во Виена и Краков, каде што го затекнала и Првата светска војна. 1. „Само активните луѓе и ни...

Најдобрите цимери во Зодијакот: животот го прават полесен
Најдобрите цимери во Зодијакот: животот го прават полесен
Макфакс

Тешко е да се најдат добри цимери. Тие често забораваат да го платат својот дел од киријата или едноставно се премногу мрзливи да го завршат својот дел од работата. Но, ако знаете кои се најдобрите ци...

Олимпискиот пламен запален, тргна на пат за Париз (видео)
Олимпискиот пламен запален, тргна на пат за Париз (видео)
Екипа

Олимпискиот пламен беше запален на свечена церемонија во древната Олимпија и денеска тргнува на пат за Париз, каде за 99 дена ќе бидат свечено Отворени Олимписките Игри во „градот на светлинат...

Откриено кога принцот Вилијам се враќа на кралските должности
Откриено кога принцот Вилијам се враќа на кралските должности
Скопје1

Принцот Вилијам ќе се врати на кралските должности во четврток, што е негов прв јавен ангажман откако принцезата од Велс Кејт Мидлтон објави дека боледува од рак. Принцот ќе ги посети Сари и Западен Л...

ПОЗНАТ „ДРИМ ТИМОТ“ НА САД ЗА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ, ГО ПРЕДВОДАТ ЏЕЈМС И КАРИ
ПОЗНАТ „ДРИМ ТИМОТ“ НА САД ЗА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ, ГО ПРЕДВОДАТ ЏЕЈМС И КАРИ
Сакам Да Кажам

Леброн Џејмс по четврти пат ќе го предводи американскиот кошаркарски „дрим тим“ на Олимписките игри, кој, според добро информираниот новинар на „ЕСПН“ Адријан Војнаровски, е речиси целосно комплетиран...

2024-04-16 11:15:47
2024-04-16 11:15:47
PressingTV

Светлана Драгијевиќ, мајката на Дејан Драгијевиќ од Злот, кој е осомничен за убиството на малата Данка Илиќ, беше во  обвинителството во Зајечар, каде не даде исказ како привилегиран сведок. Свет...

Професорка по психологија од Харвард за токсичната продуктивност и како да ја препознаете
Професорка по психологија од Харвард за токсичната продуктивност и како да ја препознаете
Точка

„Еднаш, студентка по медицина ми призна дека доколку не била на работ од слом, се чувствувала како да не работи доволно напорно. Извесен извршен директор ми рече дека го фатило паника и се чувствувал ...

Родените во петтиот месец од годината се посебни! Мајските деца се истакнуваат по една убава работа
Родените во петтиот месец од годината се посебни! Мајските деца се истакнуваат по една убава работа
Попара

Луѓето родени во мај сакаат уметност и обожаваат да патуваат, вредни се и ги остваруваат сите соништа. Еве уште неколку карактеристики според кои ќе ги препознаете. Вредни се Луѓето родени во мај ...

Олимписки игри во Париз 2024: Сè за најголемиот спортски настан во годината
Олимписки игри во Париз 2024: Сè за најголемиот спортски настан во годината
Скопје1

Француската престолнина по трет пат ќе биде домаќин на Летните олимписки игри, а француската влада може да го промени церемонијата на отворање поради безбедносни причини. Олимпискиот факел беше запале...

[ВИДЕО] Каков е животот во „држава“ која официјално не постои
[ВИДЕО] Каков е животот во „држава“ која официјално не постои
Точка

Придњестровје е дел од територијата на Молдавија лоцирана покрај левиот брег на Днестар. Областа е претежно населена со Руси и Украинци. На молдавски јазик, овој регион се нарекува Придњестровје. Влас...

Најемотивни хороскопски знаци кои тешко ја забораваат својата прва љубов
Најемотивни хороскопски знаци кои тешко ја забораваат својата прва љубов
Zoom

За мажите родени во знакот Рак, разделбите се вистинска „ноќна мора“ и многу тешко можат да се ослободат од сенката на поранешните врски. Тие многу вложуваат во врската и сонуваат засекогаш да бид...