Опсервер

Путин разговараше со иранскиот претседател
Путин разговараше со иранскиот претседател
Опсервер

Руската државна новинска агенција РИА на својот канал на Телеграм објави дел од разговорот меѓу рускиот претседател Владимир Путин и неговиот ирански колега Ебрахим Раиси. „Путин и Раиси разговар...

(Видео) Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка за Силјановска Давкова
(Видео) Мисајловски: За да почнат промените во Македонија потребна е масовна поддршка за Силјановска Давкова
Опсервер

„Денеска сме повторно во Куманово, со нас е и нашиот технички министер за труд и социјала Ѓоко Велковски, но и кандидати за пратеници, добри луѓе од Куманово. Овде сме со повозрасните денеска да се в...

Меџити на средба со уметниците кај Скопсиот аквадукт
Меџити на средба со уметниците кај Скопсиот аквадукт
Опсервер

Денес, претседателот на Демократското Движење, Изет Меџити истовремено носител на Листата за пратеници од коалицијата ВЛЕН во првата Изборна единица, кај Скопсиот аквадукт реализираше средба со уметн...

Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска
Врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, праша Арсовска
Опсервер

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска праша врз основа на кој проект е продолжена реконструкцијата на Универзалната сала, како и врз врз основа на кое мислење за стабилност и сеизмичка за...

Си: Кина не е ниту страна, ниту учесник во украинската војна
Си: Кина не е ниту страна, ниту учесник во украинската војна
Опсервер

Кинескиот претседател Си Џинпинг за време на разговорот со германскиот канцелар Олаф Шолц во Пекинг изјави дека Кина не е вклучена во руската војна против Украина, пренесува германската агенција Д...

Макрон ја повика Русија на примирје за време на Олимпијадата, Кремљ: Режимот на Киев ги користи таквите идеи
Макрон ја повика Русија на примирје за време на Олимпијадата, Кремљ: Режимот на Киев ги користи таквите идеи
Опсервер

Кремљ денеска ладнокрвно реагираше на повикот на францускиот претседател Емануел Макрон за прекин на огнот во меѓународните конфликти за време на Олимпијадата во Париз, велејќи дека Украина може д...

Сајкоски: Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар
Сајкоски: Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар
Опсервер

Охрид мора да биде препознатлив како сесловенски, духовен, цивилизациски центар. Треба да биде културна сцена и туристички простор 365 дена во годината. Значајно место на мапата на светски центри за ...

(Видео) Украинците објавија снимка: „Вака изгледа град под руски напад“
(Видео) Украинците објавија снимка: „Вака изгледа град под руски напад“
Опсервер

Украинската армија, поточно војниците на 255-от јуришен баталјон, кој се бори на источниот фронт, објави снимки од уништениот украински град Часив Јар, кој руските сили го напаѓаат и се обидуваат ...

Неколку можни одмазднички сценарија на Израел: „Сега сме во нова, многу опасна фаза“
Неколку можни одмазднички сценарија на Израел: „Сега сме во нова, многу опасна фаза“
Опсервер

Воениот кабинет на Израел не успеа да се договори по две жестоки седници за тоа како да одговори на иранскиот напад за време на викендот во кој беа испукани повеќе од 300 беспилотни летала и проектили...

Трипуновски: Системите за наводнување се руинирани и неисчистени, водата повторно и оваа година ќе биде проблем за оризопроизводителите
Трипуновски: Системите за наводнување се руинирани и неисчистени, водата повторно и оваа година ќе биде проблем за ор...
Опсервер

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство денес е во работна посета на општина Чешиново-Облешево каде што оствари средби со земјоделците од овој регион исто така го ...

(Видео) Стојаноска: Да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова, затоа што таа го промовира концептот претседател за сите, а не на елитите
(Видео) Стојаноска: Да заокружиме број 2 за Силјановска Давкова, затоа што таа го промовира концептот претседател за ...
Опсервер

„Денес сум во Гостивар и денот го започнавме од градскиот пазар бидејќи вторник е пазарен ден во Гостивар. Интересно е тоа што и луѓето кои продаваат, но и оние кои купуваат се незадоволни. Едните за...

Невреме и обилни дождови во Пакистан, загинаа 50 лица
Невреме и обилни дождови во Пакистан, загинаа 50 лица
Опсервер

Пакистанските власти ги ставија во состојба на готовност спасувачките служби откако обилните дождови, грмотевици и удари на гром направија хаос низ целата земја. Националната управа за управување...