Ohrid News

Формирани двојките за плејоф и плејин во НБА
Формирани двојките за плејоф и плејин во НБА
Ohrid News

Во НБА-лигата, врз основа на резултатите од регуларниот дел од сезоната, одредени се сите плејоф и плејин парови.   Западна конференција плејин: Њу Орлеанс (7 место) – Лејкерс (8 место) Сакрамент...

Лени Кравиц во Охрид за Илинденските празници!
Лени Кравиц во Охрид за Илинденските празници!
Ohrid News

Еден од најголемите музичари на денешницата, Лени Кравиц, се враќа во Охрид по 16 години за Илинденските празници. Тој ќе одржи голем концерт на СРЦ „Билјанини извори“ на 4 август, објави денеска Авал...

Спасители на планина од Охрид на средба со колегите од регионот во Хрватска
Спасители на планина од Охрид на средба со колегите од регионот во Хрватска
Ohrid News

Претставници на Националниот сојуз за планинско спасување, меќу кои и членови на Службата за планинско спасување од Охрид, заедно со колегите од Хрватска, Словенија, БиХ, Србија и Црна Гора учествуваа...

Вработените во Царинската управа донираа драгоцена течност во центарот за трансфузиологија во Охрид
Вработените во Царинската управа донираа драгоцена течност во центарот за трансфузиологија во Охрид
Ohrid News

Околу 100 единици крв беа донирани од страна на царинските службеници во рамки на крводарителската акција којашто Царинската управа секоја година по повод Денот на Царината – 14 април ја организ...

Женската репрезентација на Канада по 13 пат светски шампион во хокеј
Женската репрезентација на Канада по 13 пат светски шампион во хокеј
Ohrid News

Хокеарките на Канада ги победија САД ноќеска во финалето на Светското првенство 2024 година и го освоија трофејот. Натпреварот се одигра во Јутика, САД и заврши со резултат 6:5, по продолжение. Кај ка...

Баер стана шампион на Германија за прв пат во својата историја
Баер стана шампион на Германија за прв пат во својата историја
Ohrid News

Баер Леверкузен предводен од Чаби Алонсо го обезбеди трофејот во германското фудбалско првенство – прв во клупската историја. Избраниците на 42-годишниот тренер си го загарантираа конечното 1 место на...

Претставата „Чекајќи го Годо“ на репертоарот на Народен театар Охрид во сабота
Претставата „Чекајќи го Годо“ на репертоарот на Народен театар Охрид во сабота
Ohrid News

Претставата „Чекајќи го Годо“ работена според делото на Семјуел Бекет, во режија Сашо Миленковски, ќе биде одиграна на сцената на Народниот театар Охрид во Центарот за култура „Григор Прличев“, во саб...

Генерален штрајк на приватни специјализанти
Генерален штрајк на приватни специјализанти
Ohrid News

Приватни специјализанти најавија генерален штрајк од денеска. Причина за штрајкот, како што најавија во четвртокот преку соопштение, е што и покрај одржаниот протест на 27 март и остварената средба со...

44 години од смртта на познатиот охридски писател Ванчо Николески
44 години од смртта на познатиот охридски писател Ванчо Николески
Ohrid News

На денешен ден во 1980. Во Охрид умрел Ванчо Николески, македонски писател за деца и млади. Од 1950 година бил член на Друштвото на писателите на Македонија. Автор е на прославената стихозбирка „Макед...

Сончево и топло, до 32 степена
Сончево и топло, до 32 степена
Ohrid News

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интерв...

Меѓународен Атлетски митинг “Отварање на Сезона” донесе два медали за АК “Охрид”
Меѓународен Атлетски митинг “Отварање на Сезона” донесе два медали за АК “Охрид”
Ohrid News

Стефан Стефаноски зеде учество на Меѓународниот Атлетски митинг “Отварање на ССезоната” што се одржа оваа сабота на Градскиот стадион во Скопје. Отварањето на сезоната беше прилично успешн...

Иран со сериозно предупредување до САД: Доколку му помогнете на Израел никаде нема да бидете безбедни
Иран со сериозно предупредување до САД: Доколку му помогнете на Израел никаде нема да бидете безбедни
Ohrid News

Началникот на Генералштабот на иранските вооружени сили, Сердар Багери, соопшти дека неговата земја преку дипломатски канали (швајцарската Амбасада) испратиле порака до САД во која го предупредуваат В...