Ohrid News

Борел: Неуспешни разговори со Вучиќ и Курти за деескалација
Борел: Неуспешни разговори со Вучиќ и Курти за деескалација
Ohrid News

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел соопшти дека на Минхенската безбедносна конференција имал одвоени средби со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со ко...

Ги запознаваме ретките болести во охридско – струшкиот регион: Гангренозна пиодермија
Ги запознаваме ретките болести во охридско – струшкиот регион: Гангренозна пиодермија
Ohrid News

Гангренозната пиодермија се дефинира како болест која доведува нормалното ткиво да премине во фаза на некроза, што резултира со длабоки улцерации обично локализирани на долните екстремитети. Pyoderma ...

Дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски
Дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски
Ohrid News

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во која животот го загуби поранешниот претседател, Борис Трајковски, члено...

Променливо облачно со слаб дожд
Променливо облачно со слаб дожд
Ohrid News

Во земјава денеска ќе преовладува променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, поизразен долж Повардарие...

Супер лига: Охрид 50 минути се носеше со Пелистер, финишот кобен за „Гладијаторите“
Супер лига: Охрид 50 минути се носеше со Пелистер, финишот кобен за „Гладијаторите“
Ohrid News

Ракометарите на Охрид во возбудлив финиш загубија во Битола од шампионот Пелистер 31:27 (17:17) во натпревар од 3-то коло од плеј-офот. „Гладијаторите“ до 51 минута беа повеќе од рамноправен противник...

Без голови заврши Езерското фудбалско дерби
Без голови заврши Езерското фудбалско дерби
Ohrid News

Караорман и Охрид одиграа без голови 0:0 во Езерското дерби што се одигра попладвено во Струга. Во натпревар без многу шанси и возбудувања на крајот екипите поделија по бод. Стружани кои во мечот влег...

Одземени 18 дозволи поради возење под дејство на алкохол
Одземени 18 дозволи поради возење под дејство на алкохол
Ohrid News

Ноќеска помеѓу 22 и 04 часот, на подрачјето на СВР Охрид преземени се засилени сообраќајни контроли. Притоа, полициските службеници затекнале 18 возачи кои, управувале моторни возила под дејство на ал...

Со недозволен риболовен алат се пустоши рибниот фонд во каналот Студенчишта
Со недозволен риболовен алат се пустоши рибниот фонд во каналот Студенчишта
Ohrid News

Искрени љубители на риболовот алармираат дека во каналот Студенчишта од страна на неодговорни поединци кои затскривајќи се помеѓу рекреативците, незаконски врашат лов на риба со недозволен алат, исклу...

Втора лига: Езерско дерби во Струга
Втора лига: Езерско дерби во Струга
Ohrid News

17 коло во Втората фудбалска лига ќе биде комплетирано денеска со Езерското дерби во кое Караорман го пречекува Охрид. Бодовите се императив за двете екипи. Караорман е претпоследен со 14 бода, додека...

Ги запознаваме ретките болести: ПЕРЧИНГ СИНДРОМ
Ги запознаваме ретките болести: ПЕРЧИНГ СИНДРОМ
Ohrid News

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој оваа година е редок по своите ретки 29 дена и во месецот кој пациентите со ретки болести го идентификуваат како СВОЈ, по шести пат ќе се обидеме...

Супер лига: ГРК Охрид му гостива на актуелниот шампион Еурофарм Пелистер во Битола
Супер лига: ГРК Охрид му гостива на актуелниот шампион Еурофарм Пелистер во Битола
Ohrid News

Во ракометната Супе лига се игра 3-то плеј-оф коло, во рамки. ГРК Охрид гостува во Битола каде денеска од 18 часот ќе се сретне со актуеелниот првак Еурофарм Пелистер. Охрид максималнио мотивирано вле...

Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот
Рекордно ниска површина под мраз на морето околу Антарктикот
Ohrid News

Трета година по ред, површината на морето под мраз околу Антарктикот се спушти под два милиони квадратни километри, што не се случило пред 2022 година од почетокот на сателитските мерења во 1979 годин...