Ohrid News

Државата ќе ги покрие долговите за струја кај институциите кои имаат објективни причини за тоа, останатите ќе бидат повикани на одговорност
Државата ќе ги покрие долговите за струја кај институциите кои имаат објективни причини за тоа, останатите ќе бидат п...
Ohrid News

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека државата ќе мора да ги покрие долговите за електрична енергија на оние клучни институции кои имале објективни причини за такво нешто, но не и на оние и...

Приватните автобуски превозници повторно со блокади низ Скопје – ќе останат се до исполнување на нивните барања
Приватните автобуски превозници повторно со блокади низ Скопје – ќе останат се до исполнување на нивните барања
Ohrid News

Приватните автобуски превозници денеска од шест часот наутро повторно поставија блокади на неколку главни точки во главниот град, односно крстосниците пред ТЦ Мавровка, Црвен Крст, како и Булеварот Ил...

Во Собранието продолжува расправата за Предлог-буџетот за 2023
Во Собранието продолжува расправата за Предлог-буџетот за 2023
Ohrid News

Собраниската Комисија за финансирање и буџет денеска треба да ја продолжи амандманската расправа за Предлог-буџетот за 2023 година. Собраниската Комисија за финасирање и буџет во петокот вечерта едног...

Отворена: Охрид-Кичево, автопат вреден како Мбапé, Меси и Роналдо
Отворена: Охрид-Кичево, автопат вреден како Мбапé, Меси и Роналдо
Ohrid News

ЗлатниоТ автопат Охрид-Кичево: предвидена вредност од петстотини деведесет и осум милиони евра, 598.000.000. За 57 километри. Еден километар вреди отприлика 10.491.288 милиони. Изградба...

Чадиковски: Заштита на професијата, подигнување на стандардот и поддршка за локалните медиуми
Чадиковски: Заштита на професијата, подигнување на стандардот и поддршка за локалните медиуми
Ohrid News

Рекорден број новинари и медиумски работници беа присутни на годишното Изборно собрание на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) на кое се гласаше за нов Претседател на Здружението и за нови ч...

ТЕЦ Осломеј вклучен во производство
ТЕЦ Осломеј вклучен во производство
Ohrid News

ТЕЦ Осломеј е вклучен на мрежа вчера во 17:52ч и произведува електрична енергија во електро-енергетскиот систем. Термоелектраната ќе работи според планот за производство и потребите на конзумот, соопш...

Домаќинствата потрошиле 16,32 проценти помалку скапа струја
Домаќинствата потрошиле 16,32 проценти помалку скапа струја
Ohrid News

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат анализите на Регулаторната комисија за енергетик...

Младен Чадиковски претседател на Здружението на новинари на Македонија
Младен Чадиковски претседател на Здружението на новинари на Македонија
Ohrid News

Здружението на новинари на Македонија и во наредните 4 години ќе го води Младен Чадиковски.   Чадиковски на изборното Собрание што се одржа денеска во хотелот “Александар Палас” во Ск...

Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој
Ковачевски и Бесими: Буџетот за 2023 година – Стабилност, сигурност, одговор на предизвиците и основа за развој
Ohrid News

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи го како буџет за сигурност, стаби...

Енергетската криза се заканува да ја засени новогодишната магија
Енергетската криза се заканува да ја засени новогодишната магија
Ohrid News

Новогодишното украсување на градовите е најсилниот адут за поттикнување на празничната магија. Секоја година огромен број туристи ги посетуваат местата кои се накитени со секаков вид на новогодишни ук...

ЗНМ избира нов претседател
ЗНМ избира нов претседател
Ohrid News

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска ќе одржи редовно годишно изборно собрание на кое ќе се избираат нов претседател, како и членови на Управниот одбор, надзорниот одбор и на Судот на...

МВР го достави извештајот за случајот „Онишченко“ до Собранието, информира Спасовски
МВР го достави извештајот за случајот „Онишченко“ до Собранието, информира Спасовски
Ohrid News

Извештајот на Министерството за внатрешни работи во врска со преносот на затворената седница во Собранието на која директорот на АНБ Виктор Димовски даваше отчет за случајот „Онишченко“ е подготвен и ...