Frontline

Бесими во Брисел: Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии
Бесими во Брисел: Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии
Frontline

Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска во Брисел учествуваше на билатералниот скрининг, посветен на Поглавјето 32 коешто се однесува на финансиската контрола. -Подобрувањето на управувањето со ј...

Битиќи: Ќе се повикаат на одговорност сите што се однесувале неодговорно
Битиќи: Ќе се повикаат на одговорност сите што се однесувале неодговорно
Frontline

Директорите на државните институции кои не плаќале сметки за струја ќе бидат повикани на одговорност, потврди денеска и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. -Имаше состанок вчера, ќе има ...

Тркалезна маса и презентација на Програмата за поддршка на конкурентноста на малите и средните претпријатија
Тркалезна маса и презентација на Програмата за поддршка на конкурентноста на малите и средните претпријатија
Frontline

Тркалезна маса за Програмата за поддршка на конкурентноста на малите и средните претпријатија (МСП) во Северна Македонија денеска ќе се одржи во Скопје во организација на Европска банка за обнова и ра...

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани
СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани
Frontline

Христијан Мицкоски е тој кој стои зад блокадите на приватните превизници и хаосот што му е случува на Скопје. Мицкоски исто како и Ленин Јовановски пред локалните избори ја промовираа и поддржуваа Дан...

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана
Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана
Frontline

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од Западен Балкан, денеска ќе учествува и ќе говори на Самитот за Западен Балкан-Европска Унија во Тирана, Албанија, посветен на справување со последиц...

Пенов за хаосот во Скопје: Треба да се има предвид дека во градот сè уште е власт ВМРО-ДПМНЕ
Пенов за хаосот во Скопје: Треба да се има предвид дека во градот сè уште е власт ВМРО-ДПМНЕ
Frontline

Во интервју за Сител министерот за локална самоуправа Ристо Пенов смета дека решение за проблемот на приватните превозници постои и тоа е во рацете на Советот на градот: „Треба да се има предвбид дек...

Лукаревска: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите
Лукаревска: Со „Викенд без ДДВ“ се олеснува куповната моќ на потрошувачите
Frontline

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска во гостувањето во „Топ тема“ изјави дека власта повторно би вовела „Викенд без ДДВ“. „Викенд без ДДВ“ имавме во 2020 година, а сега е по барање и на опозицијата. П...

Книгата „Мојот маж” на Бужаровска преведена од македонски на грчки јазик
Книгата „Мојот маж” на Бужаровска преведена од македонски на грчки јазик
Frontline

Книгата „Мојот маж“ на писателката Румена Бужаровска е преведена од македонски на грчки јазик, објави Бужаровска на својот фејсбук-профил фотографија од книгата, на која пишува „превод од македонски“....

Груби се сретна со американската амбасадорка Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со САД
Груби се сретна со американската амбасадорка Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со САД
Frontline

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денеска се сретна со новата амбасадорка на САД, Анџела Агелер, на која и посака успешно враќање во...

Главниот обвинител на МКС е против формирање специјален трибунал за Украина
Главниот обвинител на МКС е против формирање специјален трибунал за Украина
Frontline

Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС) денеска го отфрли предлогот на Европската унија за формирање специјален трибунал со поддршка на ОН за кривично гонење на злосторствата извршени в...

Дали Ленин Јовановски е врската помеѓу Путин и Мицкоски?
Дали Ленин Јовановски е врската помеѓу Путин и Мицкоски?
Frontline

По руската агресија во Украина, Ленин Јовановски стана лицето на руската пропаганда во Македонија, учествувајќи на повеќе дебатни емисии, во кои ги застапуваше руските пропагандни ставови. На својот Ф...

Ковачевски: 45 милиони евра повеќе за земјоделие во буџетот за наредната година
Ковачевски: 45 милиони евра повеќе за земјоделие во буџетот за наредната година
Frontline

За следната година го имаме најголемиот буџет за земјоделство со кој се реализира најголемата земјоделска реформа за промена на моделот за субвенционирање и тој преставува основа за понатамошен развој...