Др Митов

На кој начин ГЛИКОБАЛАНСОТ го намалува шеќерот?
На кој начин ГЛИКОБАЛАНСОТ го намалува шеќерот?
Др Митов

Јаглехидратите се есенцијален микронутриент и нивниот сложен тип, односно скробната храна не само што не треба да се избегнува, туку таа треба да нѝ биде основа во исхраната – леб, компири, житарки, ...

ВАЖНО: како ПРАВИЛНО да си измерите крвен притисок во домашни услови?
ВАЖНО: како ПРАВИЛНО да си измерите крвен притисок во домашни услови?
Др Митов

Во една од претходните статии зборувавме подетално околу тоа што значи нормален, а што повишен крвен притисок. Дадовме и некои најосновни информации што секој поединец треба да ги има предвид, кога с...

Зошто витамин Д не се зема пред спиење?
Зошто витамин Д не се зема пред спиење?
Др Митов

Витаминот Д е извонредно важен витамин, кој истовремено претставува и хормон. Така, тој е единствениот витамин што човекот може самиот да го продуцира, под дадени услови. Сепак, изложеноста на сонце ...

Пешачењето на поладно време е поефективно за слабеење! Зошто?
Пешачењето на поладно време е поефективно за слабеење! Зошто?
Др Митов

Имате намера да загубите килограми? Можеби ладните денови пред нас ќе ви бидат моќен сојузник!Веќе подолго време е познато дека ладните температури придонесуваат за трошење на дополнителни калории. В...

Кисела зелка, јува, краставички, цвекло, јогурт, кефир – Рецепт за ИНСТАНТНО подобрување на ДИГЕСТИЈАТА
Кисела зелка, јува, краставички, цвекло, јогурт, кефир – Рецепт за ИНСТАНТНО подобрување на ДИГЕСТИЈАТА
Др Митов

Ферментацијата е природен процес во кој микроорганизмите, како квасците и бактериите, ги ,,претвораат” јаглехидратите, како скробот или различните шеќери, во алкохол или киселини.Ваквите процеси биле...

За ШТО СЕ’ ни е благодарно телото кога ПОСТИМЕ?
За ШТО СЕ’ ни е благодарно телото кога ПОСТИМЕ?
Др Митов

Помладите веќе подолго време се запознаени со концептот на наизменично постење или популарно наречено intermittent fasting. Станува збор за шема на јадење која вклучува поограничен период на внесувањ...

КАНТАРИОН – Природно решение за СЕЗОНСКА ДЕПРЕСИЈА?
КАНТАРИОН – Природно решение за СЕЗОНСКА ДЕПРЕСИЈА?
Др Митов

За оние што страдаат од сезонското афективно растројство, зимата и променливото време можат да донесат многу повеќе од студ, ветер и снег. За нив студеното време носи и ,,студ во душата”, однсно чувс...

Наједноставниот совет за подобар сон, поголема енергичност, расположение и намален стрес!
Наједноставниот совет за подобар сон, поголема енергичност, расположение и намален стрес!
Др Митов

Некој станува порано, некој подоцна, но секој од нас си има некоја своја утринска рутина. Пиење кафе, чај, доручек, прошетка или друга физичка активност…[Поврзано: Лоши утрински навики – Како да ги н...

Извонредната хранлива вредност на ПРАЗОТ!
Извонредната хранлива вредност на ПРАЗОТ!
Др Митов

Празот припаѓа кон истата фамилија зеленчуци со младиот кромид, кромидот и лукот. Сите овие намирници се широко пристуни во нашата кујна. Затоа, треба да ги задржиме навиките често да ги употребуваме...

ГЛАВОБОЛКИ – Типови, причини и кога да побарате помош од лекар?
ГЛАВОБОЛКИ – Типови, причини и кога да побарате помош од лекар?
Др Митов

Постојат повеќе типови главоболки со различни симптоми и причини кои довеле до нив. Иако најголемиот дел од случаите на главоболки се оние краткотрајните кои не се причина за некоја посебна загрижено...

Што мислите, каде ,,одат” килограмите кога слабееме?
Што мислите, каде ,,одат” килограмите кога слабееме?
Др Митов

Интернет просторот е преполн со лажни ветувања за ,,лесно и брзо” слабеење преку најразлични диети. Огромен дел од популацијата буквално е опседнат со телесната тежина и неретко лажната потреба од сл...

Чувањето миленик помага за полесно справување со СТРЕСОТ!
Чувањето миленик помага за полесно справување со СТРЕСОТ!
Др Митов

Љубителите на кучињата, мачињата и останатите домашни миленици добро знаат колку топлина и чувство на задоволство им носат нивните крзнести животинчиња. Но, веројатно не се свесни дека чувањето милен...