Денес Магазин

Градот Скопје склучи Меморандум со Академијата за културна дипломатија од Берлин
Градот Скопје склучи Меморандум со Академијата за културна дипломатија од Берлин
Денес Магазин

Градоначалничката Данела Арсовска и директорот на Академијата за културна дипломатија од Берлин, Марк Донфрид, денеска потпишаа Меморандум со цел продолжување на соработката по о...

ЈО: Граѓаните кои имаат сознанија за Онкологија, да ги пријават на надлежните органи
ЈО: Граѓаните кои имаат сознанија за Онкологија, да ги пријават на надлежните органи
Денес Магазин

Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи, врз основа на своите законски надлежности, интензивно преземаат дејствија за испитување на наводите за евентуално стор...

Спасовски: Одговорност за счучајот на Онкологија мора да има!
Спасовски: Одговорност за счучајот на Онкологија мора да има!
Денес Магазин

Во интервју за ТВ21, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски истакна дека ја разбира загриженоста на граѓаните за случајот со Клиника за онкологија. „Единствено во овој м...

ДС бара политичка и кривична одговорност за монструозното злосторство на онкологија
ДС бара политичка и кривична одговорност за монструозното злосторство на онкологија
Денес Магазин

Демократскиот сојуз бара политичка и кривична одговорност од „мултиетничката“ Влада поради загрозување на животот на голем број пациенти во Клиниката за онкологија, со кражбата н...

Санкционирани се 1.610 возачи на мотоцикли во месец август
Санкционирани се 1.610 возачи на мотоцикли во месец август
Денес Магазин

Во текот на месец август 2023 година, спроведени беа сообраќајни контроли на територијата на државата за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што с...

Барометар на корупција за август на Транспаренси Интернешнл-Македонија
Барометар на корупција за август на Транспаренси Интернешнл-Македонија
Денес Магазин

Транспаренси Интернешнл-Македонија продолжува да ја спроведува редовната месечна активност за следење на случаи и дејствија поврзани со коруптивни однесувања и борбата против кор...

Пендаровски: Целосно расчистување на фрапантните и згрозувачки дејствија на онкологија
Пендаровски: Целосно расчистување на фрапантните и згрозувачки дејствија на онкологија
Денес Магазин

„Фрапантни и згрозувачки се јавно достапните информации за сомнежите за злоупотреба на терапијата за лицата болни од рак. Наместо на тие лица соочени со најтешката дијагноза да и...

Општина Гостивар со Прифатилиште за жртвите на семејно насилство
Општина Гостивар со Прифатилиште за жртвите на семејно насилство
Денес Магазин

Советот на општина Гостивар едногласно ја изгласа одлуката за почеток со работа на Прифатилиштето за жртвите на семејно насилство. Со ова прифатилиште ќе раководи невладината орг...

Лекарска комора: Ниту еден пациент не заслужува злоупотреба на терапијата за лична корист
Лекарска комора: Ниту еден пациент не заслужува злоупотреба на терапијата за лична корист
Денес Магазин

Лекарската комора на РС Македонија изразува голема загриженост во однос на вознемирувачките информации изнесени во медиумите за наводни злоупотреби со цитостатици на Клиниката за...

Најавен граѓански протест за мега скандалот на онкологија: Дали ќе има одговорност?!
Најавен граѓански протест за мега скандалот на онкологија: Дали ќе има одговорност?!
Денес Магазин

Врз основа на судска наредба, по насоки на јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, припадници на МВР извршија претреси на Клиниката за онкологија, како и на уште...