Денес Магазин

Ковачевски ОБСЕ 2023: Северна Македонија е за инклузивен и отворен дијалог
Ковачевски ОБСЕ 2023: Северна Македонија е за инклузивен и отворен дијалог
Денес Магазин

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска се обрати и го отвори 30-от Министерски совет на ОБСЕ, кој се одржува во Скопје. Северна Македонија 2023 година е земја претсе...

Спасовски за „Политика“ за Самитот на ОБСЕ во Скопје: РС Македонија мисли глобално
Спасовски за „Политика“ за Самитот на ОБСЕ во Скопје: РС Македонија мисли глобално
Денес Магазин

Во денешниот број на белградска „Политика“, на тема Самитот на ОБСЕ чиј претседавач е Република Северна Македонија, а од 28 ноември до 1 декември се одржува во Скопје, во која се...

ЕСП: ДУИ го враќа комунизмот и концептот „чесен албанец“
ЕСП: ДУИ го враќа комунизмот и концептот „чесен албанец“
Денес Магазин

Европскиот сојуз за промена  загрижено ја следи кампањата на ДУИ и Судскиот совет за разрешување на г-ѓа Беса Адеми од позицијата Претседател на Врховен суд. Ја потсету...

Бектеши-Сијарто: Заедничка координација за идни чекори за поставената такса на руски гас од Бугарија
Бектеши-Сијарто: Заедничка координација за идни чекори за поставената такса на руски гас од Бугарија
Денес Магазин

Министерот за економија Крешик Бектеши денеска оствари работен состанок со министерот за надворешни работи и трговија на Република Унгарија, Петер Сијарто. Тема на состанокот на ...

Ковачевски-О’Брајан: РС Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи
Ковачевски-О’Брајан: РС Македонија е пред клучен момент да ги осигура европските перспективи
Денес Магазин

Претседателот н Владата, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан. По тет-а-тет средбата, се...

Вакцинирани 950 деца во рамки на кампањата на МЗ и СЗО, со поддршка од ЕУ
Вакцинирани 950 деца во рамки на кампањата на МЗ и СЗО, со поддршка од ЕУ
Денес Магазин

Над 950 деца досега се вакцинирани во нивните домови или им е закажан термин за вакцинација со пропуштени рутински вакцини и се поделени над 1.400 информативни брошури, во рамки ...

ЗНМ и СЕММ: Крајна внимателност и етички баланс во вестите поврзани со исчезнатото девојче
ЗНМ и СЕММ: Крајна внимателност и етички баланс во вестите поврзани со исчезнатото девојче
Денес Магазин

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ), Советот на честа при ЗНМ и Советот за Етика во медиумите (СЕММ), како дел од саморегулацијата во Македонија, најостро го осудуваат ...

Град Скопје: Лажни и малициозни се вестите лиферувани од „Нетпрес“
Град Скопје: Лажни и малициозни се вестите лиферувани од „Нетпрес“
Денес Магазин

Лажните и малициозни вести, лиферувани од лица и медиуми кои немаат основно чувство за професионалност ниту пак се придржуваат кон основните етички и морални нормативи на еснафот...

Средба Блинкен-Османи: Обединети во одбрана на современите демократски вредности
Средба Блинкен-Османи: Обединети во одбрана на современите демократски вредности
Денес Магазин

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен кој во Скопје допатува по повод учеството на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ, поп...

МВР: Дезинформации во порталот Курир – Вања не е пронајдена во соседна држава
МВР: Дезинформации во порталот Курир – Вања не е пронајдена во соседна држава
Денес Магазин

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите објавени на порталот „Курир“ дека 14-годишната В.Ѓ., за која на 27 овој месец беше пријавено дека исчезнала, навод...

Ковачевски-Блинкен: Силно стратешко партнерство на патот на македонското евро-интегрирање
Ковачевски-Блинкен: Силно стратешко партнерство на патот на македонското евро-интегрирање
Денес Магазин

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и Блинкен уште еднаш ги ис...

Спасовски: МВР е подготвено за безбедно одржување на Самитот на ОБСЕ
Спасовски: МВР е подготвено за безбедно одржување на Самитот на ОБСЕ
Денес Магазин

Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски го посети Штабот во рамки на Оперативната акција „ОБСЕ 2023”, со цел организирање, раководење и координирање на мерките и...