Авто Плус

Great Wall ја освојува Европа преку соработка со најголемиот европски дилер
Great Wall ја освојува Европа преку соработка со најголемиот европски дилер
Авто Плус

Кинескиот автомобилски гигант Great Wall се здружи со најголемата дилерска група во Европа за да ги донесе своите брендови Ora и Wey на континентот. Автомобилите на Ora го вклучуваат Funky Cat електри...

Meyers Manx багито од 60-тите се враќа во ЕВ форма
Meyers Manx багито од 60-тите се враќа во ЕВ форма
Авто Плус

Meyers Manx, култниот автомобил со комплет со фиберглас дини, базиран на VW Beetle од 1964 година, добива целосно нова генерација опремена со целосно електричен погон. Преродениот Meyers Manx 2.0 ќе г...

Land Rover Classic го претстави Defender V8 Trophy II
Land Rover Classic го претстави Defender V8 Trophy II
Авто Плус

Иако Land Rover Defender доби целосно нова генерација во 2019 година, но одделот Classic на британскиот производител штотуку претстави уште една реконструирана верзија на оригиналот инспирирана од екс...

Lada e-Largus ќе биде првиот ЕВ на AvtoVAZ
Lada e-Largus ќе биде првиот ЕВ на AvtoVAZ
Авто Плус

Електрификацијата во автомобилската индустрија во овој момент изгледа неизбежна. Практично секој производител на автомобили инвестира милиони евра во нови технологии. Lada е меѓу последните кои се при...

РКЕ со најновата одлука значително ги намалува цените на горивата
РКЕ со најновата одлука значително ги намалува цените на горивата
Авто Плус

По серијата поскапувања во изминатиот период, но и постепеното и делумно намалување кое следуваше во последните недели, РКЕ, во согласност со својата методологија за формирање и утврдување на малопрод...

LGES сака да изгради фабрика за ЕВ батерии во Европа
LGES сака да изгради фабрика за ЕВ батерии во Европа
Авто Плус

Добавувачот на батерии за електричните автомобили, LG Energy Solution, рече дека разгледува неколку локации во Европа за нова фабрика за батерии и ќе го зголеми производството во Азија надвор од Кина,...

Peugeot со необична изложба на новиот 408 во подвижна сфера
Peugeot со необична изложба на новиот 408 во подвижна сфера
Авто Плус

Поставен во сфера новиот Peugeot 408 се ротира и го покажува новиот модел од секој агол. Транспарентната поставка „Sphere“ е тотално неочекувана, како и дизајнот на овој модел претставен од Брендот ми...

VW ќе откупи самовозечка технологија од Innoviz за 4 милијарди долари
VW ќе откупи самовозечка технологија од Innoviz за 4 милијарди долари
Авто Плус

Volkswagen ќе купи софтвер и хардвер за автономно возење од израелската Innoviz Technologies во договор од 4 милијарди долари. Договорот е потпишан со технолошката групација CARIAD на VW и ќе вклучува...

Викенд тарифа: Нико Розберг го доби првиот продукциски Rimac Nevera
Викенд тарифа: Нико Розберг го доби првиот продукциски Rimac Nevera
Авто Плус

Пензионирањето нормално значи стискање на сопирачката и уживање во пофините нешта во животот, но тоа очигледно не важи и за Нико Розберг. Светскиот шампион во Formula 1 од 2016 година не...

Дизел моделите на Toyota во Европа ќе работат со нефосилно гориво
Дизел моделите на Toyota во Европа ќе работат со нефосилно гориво
Авто Плус

Toyota објави дека од првиот квартал на 2023 година, Land Cruiser и Hilux во Западна Европа со погон на дизел ќе бидат компатибилни со HVO100, нефосилно гориво направено од 100 проценти обновливи изво...