Авто Плус

Lexus го освежи UX со нова технологија и F Sport Design опција
Lexus го освежи UX со нова технологија и F Sport Design опција
Авто Плус

Lexus одлучи да приготви серија освежувања за својот најмал SUV, моделот UX, кој пристигнува со најновата инфозабавна технологија и подобрување на системите за асистенција. Тука се и новиот F Sport De...

VW го оживува името Scout за електрични пикапи и SUV модели
VW го оживува името Scout за електрични пикапи и SUV модели
Авто Плус

Volkswagen Групацијата ќе лансира два целосно електрични модели во САД под името на брендот Scout. Она што се најавуваше сега е и официјално, па така во следниот период ќе бидат лансирани еден SUV и е...

Викенд тарифа: BMW M240i, Audi RS3 и AMG CLA 45 во германска драг битка
Викенд тарифа: BMW M240i, Audi RS3 и AMG CLA 45 во германска драг битка
Авто Плус

Најмоќната верзија на BMW Серија 2, моделот M240i оди на мегдан против германските ривали Audi RS3 и Mercedes-AMG CLA 45 S. Со својот турбо 3,0-литарски шестцилиндерски мотор M240i испор...

Автоиндустријата ќе се соочи со недостатоци и во ЕВ транзицијата
Автоиндустријата ќе се соочи со недостатоци и во ЕВ транзицијата
Авто Плус

Главниот извршен директор на Stellantis, Карлос Таварес, вели дека автомобилската индустрија ќе продолжи да се соочува со недостатоци на батерии и суровини во текот на следните години. Таварес верува ...

NAMX го покажа својот уникатен SUV дизајниран од Pininfarina
NAMX го покажа својот уникатен SUV дизајниран од Pininfarina
Авто Плус

Автомобилскиот стартап NAMX ја претстави концептната верзија за својот прв автомобил. Нивниот SUV со погон на водородни горивни ќелии е опишан како „HUV“, одликувајќи се со ексклузивна технологија и с...

Rolls-Royce го освежи Phantom со неколку новитети
Rolls-Royce го освежи Phantom со неколку новитети
Авто Плус

Rolls-Royce одлучи дека е време Phantom да мине низ фаза на освежување. Серијата II пристигнува со дискретни ажурирања кои започнуваат напред, каде што се наоѓа осветлената Pantheon пресликувајќи го и...

Escalade-V е најмоќниот и најскапиот Cadillac досега
Escalade-V е најмоќниот и најскапиот Cadillac досега
Авто Плус

Новиот Escalade-V пристигнува со моќниот V8 мотор со 682 КС под хаубата, што е најмоќниот продукциски агрегат на компанијата, а исто така добива и специјално изработен систем на потпирање и ентериер п...

Geely купува удел во Renault Korea за да извезува во САД
Geely купува удел во Renault Korea за да извезува во САД
Авто Плус

Кинеската компанија Geely, која е сопственик на Zeekr, Volvo и Lotus, ќе купи 34,02 проценти удел во Renault Korea за 200 милиони долари што ќе и овозможи да извезува автомобили произведени во Јужна К...

Премиера за новиот Range Rover Sport
Премиера за новиот Range Rover Sport
Авто Плус

Land Rover го претстави новиот Range Rover Sport кој ќе добие и целосно електрична варијанта во 2024 година, со што ќе стане првиот ЕВ на брендот. Но, додека да пристигне електричната верзија, фокусот...

Bentley Bentayga EWB – повеќе комфор и опции за персонализација
Bentley Bentayga EWB – повеќе комфор и опции за персонализација
Авто Плус

Моделот Bentayga е движечка сила зад продажниот раст на компанијата Bentley уште откако се појави на пазарот. Во 2021 година луксузната британска марка спостави рекорд со испорака на 14.659 автомобили...