Вечер

Кампањата финишира, кандидатите ја заоструваат реториката!
Кампањата финишира, кандидатите ја заоструваат реториката!
Вечер

Во финишот на изборната кампања за претседател нa Mакедонија, кандидaтите ја заострија реториката па актуелниот претседател и претендент за уште еден претседaтелски мандат Стево Пендаровски, изјави де...

Сотировски: Во Тетово не се зборува македонски, не се вее македонско знаме и не се интонира државната химна
Сотировски: Во Тетово не се зборува македонски, не се вее македонско знаме и не се интонира државната химна
Вечер

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници, Даријан Сотировски, вчера, преку социјалните мрежи, објави дека, како граѓанин, се почувствувал дискриминирано на фудбалски натпревар на тетовс...

Утре понесете чадор – УХМР известува за влажен и студен бран
Утре понесете чадор – УХМР известува за влажен и студен бран
Вечер

Од среда до почетокот на следната седмица подрачјето на нашава земја ќе биде под влијание на серија на влажни бранови кои што ќе предизвикаат времето да е променливо облачно со повремени врнежи од дож...

Ставен е под контрола пожарот над тетовско Селце
Ставен е под контрола пожарот над тетовско Селце
Вечер

Шумскиот пожар над тетовско Селце по шест дена е ставен под контрола, информираат од Национален парк Шар Планина. Пресвртот се случил денеска, при што иако пожарот почнал да се проширува кон Ѓермо, ре...

Ново остварување на Дина Дума: Прва клапа на филмот „Скејтањето не е за девојчиња” во Драчево…
Ново остварување на Дина Дума: Прва клапа на филмот „Скејтањето не е за девојчиња” во Драчево…
Вечер

„Почнува третата недела од снимањето на филмот ‘Скејтањето не е за девојчиња’ и имаме уште четири недели до крајот. Тука се снима училиштето каде што главниот лик учи. Ова е всушност филм за три гене...

(Не)намерна „северномакедонска“ во Европски парламент
(Не)намерна „северномакедонска“ во Европски парламент
Вечер

Придавката „македонски“ е испишана со златни букви, а идентитетот е бетон – вака властите во земјава ги убедуваа граѓаните при промената на името со Преспанскиот договор. Но, спротивно токму на тој до...

Нов сквер со футуристичка инсталација ќе го разубави платото пред Општина Центар
Нов сквер со футуристичка инсталација ќе го разубави платото пред Општина Центар
Вечер

Нов сквер ќе го разубави платото пред Општина Центар. Станува збор за поставување комунална урбана, т.н. „урбан атрактор“на платото на аголот од улицата „Михаил Цоков “ и улицата „Орце Николов“ пред О...

Арсовска: Во моментот на опожарување, по кој проект се реконструирал објектот?
Арсовска: Во моментот на опожарување, по кој проект се реконструирал објектот?
Вечер

Во Град Скопје, како сопственик на Универзална сала не биле информирани за отпочнување на градежните работи, па градоначалничката Данела Арсовска јавно праша врз основа на кој проект се работела рекон...

Поскапите горива и патарини ќе го поскапат патот до Грција
Поскапите горива и патарини ќе го поскапат патот до Грција
Вечер

Македонците кои планираат да летуваат во Грција или во некоја од земјите од регионот, најдобро е да го наполнат резервоарот до горе ако сакаат да заштедат гориво. Кога станува збор за земјите од Балка...

Алиса Фини, најпродаван автор на „Њујорк тајмс“ на Саем на книга во Скопје
Алиса Фини, најпродаван автор на „Њујорк тајмс“ на Саем на книга во Скопје
Вечер

Алиса Фини, амбициозната авторка на напнати и непредвидливи трилери, со саксонска доза на мистерија и заплет, која поранешно работела како новинарка на Би-би-си, ќе се сретне со македонските читатели ...

Емотивно: Калиопи за својот починат татко: „Имаше многу тежок карактер, но само јас умеев со него”   
Емотивно: Калиопи за својот починат татко: „Имаше многу тежок карактер, но само јас умеев со него”  
Вечер

Сеќавања…. Калиопи, македонската поп-дива, која пред неколку дена настапи како ексклузивна гостинка на голем скопски солистички концерт на српската ѕвезда Жељко Самарџиќ, гостуваше во ток-шоу ем...

Се продава домот на рок-ѕвездата Фреди Меркјури  – „Боемска рапсодија“ ќе има нов сопственик 
Се продава домот на рок-ѕвездата Фреди Меркјури – „Боемска рапсодија“ ќе има нов сопственик 
Вечер

„Беше радост да се живее во неговиот луксузен дом, кој сега е претворен во спомени и тага“. Вака велат луѓето што го посетиле домот на светската рок-ѕвезда Фреди Меркјури, пејачот од групата „Квин“. Д...