Вечер

Приведени државјани на Албанија без регулиран престој кои работеле на уредување на улица
Приведени државјани на Албанија без регулиран престој кои работеле на уредување на улица
Вечер

СВР Тетово информира дека денеска по добиена пријава се приведени тројца државјани на Албанија кои работеле на реконструкција на улица без да имаат регулиран престој. Полицијата добила пријав...

Мајмунски сипаници во Кичево? ИЈЗ проверува дали пациентот е заразен со болеста
Мајмунски сипаници во Кичево? ИЈЗ проверува дали пациентот е заразен со болеста
Вечер

До Институтот за јавно здравје во текот на денот треба да пристигне  примерок за тестирање на сомнителен случај на мајмунски сипаници. Пациентот е од Кичево, во добра здравстве...

На „Табановце“ за излез од земјава се чека 90 минути, на „Пелинце“ еден час
На „Табановце“ за излез од земјава се чека 90 минути, на „Пелинце“ еден час
Вечер

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини попладнево е зголемен. На ГП „Табановце“ времето на чекање за излез од државата е околу 90 минути. На „Пелинце“ за изле...

Од кабинет на Пендаровски информираа: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер
Од кабинет на Пендаровски информираа: Плочата за АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен к...
Вечер

Плочата за АСНОМ којашто беше поставена во манастирот „Св. Прохор Пчињски“ за Илинден беше од времен карактер со цел да се реализира посетата на претседателот Стево Пендаровски и државната де...

Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри
Хаварија во „Запорожје“ може да создаде зона на радијација со радиус од пет илјади километри
Вечер

Бугарија, Романија, Турција и Абхазија (во Грузија) се меѓу земјите што ќе бидат директно загорозени од радијација доколку дојде до сериозна хаварија во нуклеарната централа „Запорожје“ што с...

Големи поплави во Истанбул предизвикани од поројните дождови
Големи поплави во Истанбул предизвикани од поројните дождови
Вечер

Обилните дождови предизвикаа големи поплави во Истанбул, јави турската државна телевизија ТРТ-Хабер. Најлоша е ситуацијата во истанбулското предградие Силиври, каде многу улици и булевари се целосно п...

ВМРО-ДПМНЕ: Чумата кај свињите излегува од контрола
ВМРО-ДПМНЕ: Чумата кај свињите излегува од контрола
Вечер

Болеста Африканска чума кај свињите излегува од контрола и галопира кон внатрешноста на Република Македонија загрозувајќи го опстанокот на најсветлата точка во македонското сточарство – свиња...

Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума
Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума
Вечер

Случајот со африканска свинска чума во кочанско на „готовс“ ги стави и одгледувачите на свињи во штипско. Потпретседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Гоце Сaрафимов истакнува дека се пре...

Кај Железничката станицата Зелениково пронајден човечки труп
Кај Железничката станицата Зелениково пронајден човечки труп
Вечер

Кај  Железничката станицата Зелениково, во правец кон Велес, во близина на шините, вчера бил пронајден човечки труп. -Вчера во 9:42 часот во СВР Скопје, Т.Г., вработен во Македонски желе...

Во САД осуден поранешен менаџер во Твитер поради шпионажа во корист на Саудиска Арабија
Во САД осуден поранешен менаџер во Твитер поради шпионажа во корист на Саудиска Арабија
Вечер

Поранешниот вработен во Твитер, Ахмад Абуамо е осуден поради пристап до личните податоци на корисници кои ја критикуваат Владата на Саудиска Арабија. Абуамо, американски државјанин и поранеше...