Suteren

Весникот на Македонците во Албанија стана дел од АЕМ
Весникот на Македонците во Албанија стана дел од АЕМ
Suteren

Македонскиот весник „Илинден“ стана дел од платформата Алијанса за етички медиуми (АЕМ) каде членуваат 29 печатени и аудиовизуелни медиуми во Република Албанија. „Алијансата ги штити своите членки од ...

Ужасот во средното музичко училиште „И.Н. Луј“
Ужасот во средното музичко училиште „И.Н. Луј“
Suteren

Маја Блажевска, ученичка која завршила во средното музичко училиште „Илија Николовски – Луј“ во Скопје, одлучи да го сподели своето, како што вели таа, ужасно искуство за време на нејзините средношкол...

Субмисивна и самопонижувачка изјава на министерката за култура
Субмисивна и самопонижувачка изјава на министерката за култура
Suteren

„Слободно нека творат. Но, да се твори во духот кон тоа што ќе ги расположи народот и публиката. Не нешто што повторно ќе го врати народот назад, кон едни мрачни времиња каде што навистина не видовме ...

Вуди Харелсон се реинкарнира како женско бебе
Вуди Харелсон се реинкарнира како женско бебе
Suteren

Деветмесечното бебе по име Кора, деновиве стана виртуелен хит откако нејзината мајка објави фотографија на која неверојатно потсетува на Вуди Харелсон. По ова, се јави и холивудскиот актер кој на ирс...

Зошто во ресторан веднаш носат леб?
Зошто во ресторан веднаш носат леб?
Suteren

Причините се бројни, но сите се сведуваат под еден збор – манипулација со гостите. Од печивата луѓето стануваат жедни, а жедните луѓе нарачуваат повеќе пијалок, што значи поголема заработувачка. Лебот...

Заблуди за чоколадото
Заблуди за чоколадото
Suteren

Можеби е тешко да се поверува дека нешто што има толку добар вкус, не е лошо за нас. Меѓутоа чоколадото, особено црното, содржи железо и антиоксиданти, кои помагаат во борбата против стресот. Професио...

„Џејмс Веб“ ја претстави галаксијата Тркало
„Џејмс Веб“ ја претстави галаксијата Тркало
Suteren

Исклучително необична галаксија која,која наликува на тркало, настанала како резултат на силен судир помеѓу две помали галаксии.Тимот кој стои зад вселенскиот телескоп Џејмс Веб ја претстави најновата...

Непотребна промискуитетност
Непотребна промискуитетност
Suteren

Имав врска две години и наеднаш се прекина. Веќе со месеци се обидувам да се опоравам од тоа, но не успевам да воспоставам емотивна близина со некого. Еден по друг и со никого не бива?Изи Изи дарлинг,...

Зошто се добри сардините?
Зошто се добри сардините?
Suteren

Сардините природно имаат две клучни хранливи состојки што помагаат нашите коски да останат силни. Коските на сардините (кои се јадат) се одличен извор на калциум, што е одлична вест за нашите коски. О...

Нова јапонска диета
Нова јапонска диета
Suteren

Јапонскиот лекар Хитоши Ватанабе, обидувајќи се долго време да ги симне вишокот килограми безуспешно, со својата сопруга фармацевт, развил сопствена метода за слабеење. Диетата, која за кусо време ста...