Сутерен

Како да изгубиш десет милијарди долари во еден ден?
Како да изгубиш десет милијарди долари во еден ден?
Сутерен

Најбогатиот човек во светот, сопственикот на францускиот произведувач на луксузна стока LVMX Бернар Арно, изгубил во еден ден 10,39 милијарди евра. Според медиумските извештаи, Арно таа сума ја изгуби...

На ВатсАп ќе се уредуваат пораките
На ВатсАп ќе се уредуваат пораките
Сутерен

Од платформата ВатсАп велат дека ќе овозможат корисниците да можат да ги менуваат пораките, во чекор кој треба оваа социјална мрежа да ја изедначи со можноста која веќе ја нудат конкурентските Телегра...

Пропаѓа Амазон, а и Гугл?
Пропаѓа Амазон, а и Гугл?
Сутерен

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, е убеден дека на полето на вештачката интелигенција во иднина ќе се создаде дигитален агент кој ќе може да извршува одредени задачи наместо луѓе, а во оваа прили...

Нова конкуренција за Твитер
Нова конкуренција за Твитер
Сутерен

Турбулентниот период низ кој помина Твитер откако го презеде Маск, кој може да се смири евентуално со доаѓањето на новата директорка, се обидуваат да го искористат сите конкурентски мрежи. Во последни...

Магдалена Андоновска: Стратегија за бегство
Магдалена Андоновска: Стратегија за бегство
Сутерен

Мачно е за гледање таблото на матурантите од Македонски Брод. Едвај единаесеттмина. Жителите на Брод може да тераат шега со тоа дека на овие единаесет матуранти им предаваат дваесет и двајца професори...

Тенка граница
Тенка граница
Сутерен

Имав врска од две години и мислев дека тој е човекот на мојот живот. Многу ме разочара и повреди. Се разделивме, но јас не можам да престанам да мислам на него, ама сега со сосема спротивни чувства. П...

Хрватски ТАТ со криптовалути
Хрватски ТАТ со криптовалути
Сутерен

Откако беше објавено дека риечката компанија BitLucky, за тргување со криптовалути, наводно оштетила најмалку 700 свои клиенти за, како што се шпекулира, 70 милиони евра во криптовалути, во приказната...

Овации за новиот филм на Скорсезе
Овации за новиот филм на Скорсезе
Сутерен

Публиката во Кан со деветминутeн аплауз ја поздрави премиерата на новиот филм на режисерот Мартин Скорсезе, „Убијци на Цветната месечина“. Филмот е за сериските убиства на богати нафташи членови на „Н...

Првиот претседател на САД со кривични пријави
Првиот претседател на САД со кривични пријави
Сутерен

Американската актерка, модел и поранешна зајачица на Плејбој, Карен Мекдугал (52) тврди дека во 2006 година имала десетмесечна афера со поранешниот американски претседател Доналд Трамп (76). Заедно со...

Мажите со стомак се подобри љубовници
Мажите со стомак се подобри љубовници
Сутерен

Иако можеби на прв поглед нема привлечна фигура, маж со пивски стомак може да ве изненади на други важни начини. Студијата на научници од Турција во 2017 година покажа дека мажите со истакнат стомак и...

Најисплатливата туристичка дестинација
Најисплатливата туристичка дестинација
Сутерен

Деновиве објавена е новата листа за 2023 година која споредува 35 европски градови и открива кои се најисплатливите европски дестинации. Годинава тоа е португалската метропола Лисабон. Лисабон е првот...

И најдобрите ги “поразуваат” годините
И најдобрите ги “поразуваат” годините
Сутерен

Трократниот добитник на Оскар, кој го сними својот последен филм во 2017 година, се обидел да остане незабележан додека ги извршувал своите обврски низ Њујорк, криејќи се зад темните очила за сонце и ...