Pari

Генерали Инвестментс: Централните банки остануваат најважниот играч на пазарите на капитал
Генерали Инвестментс: Централните банки остануваат најважниот играч на пазарите на капитал
Pari

Време зa читање: 5 минутиПозитивното расположение на пазарите на капитал од јули продолжи и во првите денови од август. Минатата недела почна претпазливо. Светот внимателно го следеше летот на претсед...

Основната каматна стапка е непроменета и е на нивото од 2,50%
Основната каматна стапка е непроменета и е на нивото од 2,50%
Pari

Време зa читање: 5 минутиНа 9 август  2022 година се одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка. На седницата беа разгледани најновите пода...

Маск продава акции на Тесла во вредност од 6,9 милијарди долари заради Твитер
Маск продава акции на Тесла во вредност од 6,9 милијарди долари заради Твитер
Pari

Време зa читање: 3 минутиГлавниот извршен директор на Тесла, Илон Маск продаде акции во вредност од 6,9 милијарди долари во производителот на електрични возила, велејќи дека средствата би можеле да се...

WhatsApp ќе постави опција за да изберете дали сакате другите да видат кога сте онлајн
WhatsApp ќе постави опција за да изберете дали сакате другите да видат кога сте онлајн
Pari

Време зa читање: 2 минутиWhatsApp објави неколку нови ажурирања за приватноста, вклучувајќи ја и можноста за корисниците да ги проверуваат своите пораки без другите луѓе да знаат. Платформата наскоро ...

Еуроникел Индустри со приклучување кон иницијативата на Глобалниот договор на Обединетите Нации го потврди етичкото и одржливо работење
Еуроникел Индустри со приклучување кон иницијативата на Глобалниот договор на Обединетите Нации го потврди етичкото и...
Pari

Време зa читање: 2 минути Еуроникел Индустри се приклучи на иницијативата на Глобалниот договор на Обединетите Нации со што и формално ја потврди примената на десетте принципи кои се однесуваат на заш...

Украина го запре протокот на нафта кон Европа поради проблем со плаќањето, соопшти руската компанија Транснефт
Украина го запре протокот на нафта кон Европа поради проблем со плаќањето, соопшти руската компанија Транснефт
Pari

Време зa читање: 5 минутиУкраина го прекина протокот на нафта низ руските нафтоводи кои поминуваат низ нејзина територија до делови од централна Европа од почетокот на овој месец, бидејќи западните са...

Snapchat ќе им дозволи на родителите да гледаат со кого се допишуваат нивните тинејџери
Snapchat ќе им дозволи на родителите да гледаат со кого се допишуваат нивните тинејџери
Pari

Време зa читање: 3 минутиSnapchat во вторникот го претстави својот прв центар за родителска контрола, речиси 10 месеци откако извршен директор на компанијата вети пред американскиот Конгрес декакомпан...

Tesla Model Y го престигна Mercedes-Benz GLC како најпродаваниот премиум SUV во Европа
Tesla Model Y го престигна Mercedes-Benz GLC како најпродаваниот премиум SUV во Европа
Pari

Време зa читање: 3 минутиTesla Model Y го престигна Mercedes-Benz GLC како најпродаваниот европски теренец со средна големина во текот на првата половина на 2022 година, со што ја зголемува популарнос...

„ПАРИ“ ОТКРИВА: КАКВИ ДОБИВКИ „ЗАМЕСИЛЕ“ СИЛБО, Жито Лукс, Специјал, Диме…?
„ПАРИ“ ОТКРИВА: КАКВИ ДОБИВКИ „ЗАМЕСИЛЕ“ СИЛБО, Жито Лукс, Специјал, Диме…?
Pari

Време зa читање: 3 минутиДржавниот завод за статистика излезе со податок дека лебот и житата заеднички постигнале раст на цена од 36,5 проценти во јули годинава во однос на истиот месец лани. Од Сојуз...

Штериева за МИА: Банките се претпазливи во однос на зголемувањето на каматните стапки
Штериева за МИА: Банките се претпазливи во однос на зголемувањето на каматните стапки
Pari

Време зa читање: 8 минутифото: Дарко Попов Д-р Маја Стевкова Штериева, МБА Банките се претпазливи во однос на зголемувањето на каматните стапки имајќи предвид дека драстичното и брзо зголемување ...