Опсервер

Интервјуто кое предизвика тектонски земјотрес во Латинска Америка: „Што да се очекува од убиец и терорист“
Интервјуто кое предизвика тектонски земјотрес во Латинска Америка: „Што да се очекува од убиец и терорист“
Опсервер

Колумбиската влада нареди протерување на сите аргентински дипломати од нивните амбасади по интервјуто во кое аргентинскиот претседател го нарече својот колумбиски колега терористички убиец. „Изјавите...

Денеска се отвора Џевахир Мол Скопје во Аеродром
Денеска се отвора Џевахир Мол Скопје во Аеродром
Опсервер

Денеска се отвора трговскиот центар Џевахир Мал Скопје во Општина Аеродром. Отворањето на Џевахир Мол Скопје ќе биде одбележано со музичка програма под мотото „Аеродром пулсира“ на која ќе настапат ДН...

Герасимовски: Конечно Работнички се враќа на шампионските патеки
Герасимовски: Конечно Работнички се враќа на шампионските патеки
Опсервер

Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски вчера вечер присуствуваше на тренингот на КК Работнички во салата Кале. Со кошаркарите разговараа за издигнувањето на тимот и потребите за достигн...

Надворешен долг, побарувања и меѓународна инвестициска позиција во четвртото тримесечје од 2023 година
Надворешен долг, побарувања и меѓународна инвестициска позиција во четвртото тримесечје од 2023 година
Опсервер

Објавено е редовното статистичко соопштение за позначајните промени кај надворешниот долг, надворешните побарувања и меѓународната инвестициска позиција. На крајот на четвртиот квартал од 2023 го...

Тешка сообраќајна несреќа во Кичево – три млади лица го загубија животот, има и тешко повредени
Тешка сообраќајна несреќа во Кичево – три млади лица го загубија животот, има и тешко повредени
Опсервер

Утрово во 4.50 часот на улицата Магистрален пат во Кичево се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „пежо“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од С.И.(19) од Кичево и патничко в...

УЕФА ќе го разгледа предлогот секој тим да има по 26 фудбалери на ЕП
УЕФА ќе го разгледа предлогот секој тим да има по 26 фудбалери на ЕП
Опсервер

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе разговара за можноста за проширување на бројот на играчи за претстојното ЕП 2024 во Германија на состанок следниот месец. Според актуелните правила, секоја р...

Во Јапонија пет лица починале од суплементи
Во Јапонија пет лица починале од суплементи
Опсервер

Во неделата од почетокот на повлекувањето на серијата јапонски медицински додатоци, пет лица починаа, а повеќе од 100 лица досега се хоспитализирани, јавува Асошиејтед прес (АП). Компанијата „Kobayas...

Наскоро ќе можеме да ја видиме космичката експлозија со голо око, се гледа еднаш во животот
Наскоро ќе можеме да ја видиме космичката експлозија со голо око, се гледа еднаш во животот
Опсервер

Небесен танц меѓу две ѕвезди оддалечени 3.000 светлосни години ќе резултира со експлозија толку сјајна што ќе биде видлива со голо око со денови, изјавија денеска астрономите од Универзитетот Нотингем...

Уапсени пет лица од Гостиварско, украле добиток и го продале
Уапсени пет лица од Гостиварско, украле добиток и го продале
Опсервер

Полициски службеници на СВР Тетово-Полициско одделение Галате, вчера во 16 часот и 15 минути и 19 часот и 30 минути ги лишиле од слобода: 23-годишниот Е.Ф., 18-годишниот Ј.М., 27-годишниот Е.А., 1...

Петровска: Судот донесе одлука дека Ковачки неправедно ме клеветел
Петровска: Судот донесе одлука дека Ковачки неправедно ме клеветел
Опсервер

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска објави дека судот донел одлука со која се утврува дека пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Ковачки, неправедно ја клеветел. „Основниот граѓански суд во Скоп...

Две лица од Тетовско измамени за 11 илјади евра: Албанец им ветил дека ќе им отвори фирма во Дубаи, ниту отворил, ниту ги вратил парите
Две лица од Тетовско измамени за 11 илјади евра: Албанец им ветил дека ќе им отвори фирма во Дубаи, ниту отворил, нит...
Опсервер

Педесет и седумгодишен жител на тетовско село, вчера во 14 часот и 40 минути во СВР Тетово пријавил дека 58-годишниот М.М. од Република Албанија во текот на минатиот месец нему и на уште едно лице...

Се отстранува срушениот мост во  Балтимор, пристигна кран кој може да подигне 1.000 тони
Се отстранува срушениот мост во Балтимор, пристигна кран кој може да подигне 1.000 тони
Опсервер

Најголемиот кран на светот се преместува од источниот брег на САД во Балтимор за да започне денеска со отстранување на мостот кој се урна кога брод удри во него и го блокираше виталното пристаниште на...