Макфакс

Го пријавиле синот дека им се заканува, полицијата кај него пронашла и марихуана
Го пријавиле синот дека им се заканува, полицијата кај него пронашла и марихуана
Макфакс

На 9.8.2022 во 2З:30 часот од полициски службеници од СВР Тетово е лишен од слобода Ф.И.(43) од Тетово. Тој претходно бил пријавен дека околу 23:00 часот агресивно се однесувал и им се заканувал на не...

Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград
Курти: Барикадите на север не доаѓаат од Србите од Косово, туку од Белград
Макфакс

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека барикадите на север за да се спротивстават на одлуките на Владата на Косово не доаѓаат од Србите, граѓаните на Косово, туку се поставени „одозгора“, односно ...

Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица
Нови 693 позитивни на Ковид-19, починати се две лица
Макфакс

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на Ковид-19: Скопје ...

Убиен е рок гитаристот Горд Луис, син му е обвинет за убиството
Убиен е рок гитаристот Горд Луис, син му е обвинет за убиството
Макфакс

Горд Луис (65), основачот и гитарист на панк рок групата „Тинејџ Хед“, беше пронајден мртов во неделата во неговиот стан во Хамилтон, Онтарио (Канада) во, како што вели полицијата, очигледно убиство. ...

На милион деца во Лондон ќе им биде понудена вакцина против детска парализа
На милион деца во Лондон ќе им биде понудена вакцина против детска парализа
Макфакс

На околу еден милион деца под 10-годишна возраст во Лондон ќе им биде понудена итна вакцина против детска парализа, откако ќе се потврди дека вирусот се шири низ градот. Вирусот за првпат е забележан ...

29 казни за непропуштање пешаци на пешачки во Тетовско
29 казни за непропуштање пешаци на пешачки во Тетовско
Макфакс

Денеска (10.08.2022) во периодот од 09.00 до 14.00 часот на територијата на СВР Тетово спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки прем...

Арсовски: Во Скопје сум, да не ме мислат од СДСМ, сликата е од поодамна
Арсовски: Во Скопје сум, да не ме мислат од СДСМ, сликата е од поодамна
Макфакс

Гледам ме споменуваат СДСМ на прес конференции дека сум на одмор во моментов, да не ме мислат, не сум на одмор, во Скопје сум долго време со работни обврски и тоа го знаат и самите бидејќи молчеа за ц...

Делегациja од кабинетот на Пендаровски оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила
Делегациja од кабинетот на Пендаровски оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила
Макфакс

Делегациja од кабинетот на претседателот на државата, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од заг...

Наплатата на паркинг преку смс порака е повторно во функција
Наплатата на паркинг преку смс порака е повторно во функција
Макфакс

ЈП „Градски паркинг“ – Скопје ја известува јавноста дека успешно заврши процесот со надградба на системот за зонско паркирање, со цел подобра и поефикасна услуга. Проблемот со наплаќање преку смс пора...

13-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“
13-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“
Макфакс

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 13-то издание ќе се одржи од 18 до 25 август во Скопје. Фестивалската програма ќе се прикажува на четири локации, и тоа во Куршумли-ан, п...