Лидер

Затвореник избега со помош на 17 полицајци од затворот Идризово, а бил осуден за убиство – законот предвидува до 10 години казна затвор
Затвореник избега со помош на 17 полицајци од затворот Идризово, а бил осуден за убиство – законот предвидува до 10 г...
Лидер

Затвореник избега од затворот Идризово со помош на 17 полицајци, а бил осуден за убиство. Инцидентот што предизвика бес и предизвика сериозна загриженост за безбедносните протоколи во објектот. Затвор...

Македонски државјанин евакуиран поради конфликтот на Блискиот Исток: Македонското министерството за надворешни работи ја следи ситуацијата, а работат и СОС телефоните
Македонски државјанин евакуиран поради конфликтот на Блискиот Исток: Македонското министерството за надворешни работи...
Лидер

Во услови на ескалација на тензиите на Блискиот Исток, само еден македонски државјанин побара итна евакуација од зоната на конфликтот во Израел. Со издаден пасош, поединецот веќе е на пат кон дома, об...

Османи: На седница на Владата ќе предложам излегување од Отворен Балкан
Османи: На седница на Владата ќе предложам излегување од Отворен Балкан
Лидер

Министерот за надворешни работи Бујар Османи ги окарактеризира обвинувањата на албанската опозиција во однос на иницијативата Отворен Балкан како обид за стекнување ситни политички поени. Воедно, наја...

На Данела ѝ требаа четири месеци да ги тргне новогодишните куќарки од плоштадот
На Данела ѝ требаа четири месеци да ги тргне новогодишните куќарки од плоштадот
Лидер

Иако во сите други држави новогодишните куќарки се тргаат уште во јануари непосредно по новогодишните празници, кај нас е поинаку. Неажурноста на Данела Арсовска доведе до ваква несекојдневна ситуациј...

Османи ќе предложи Македонија да излезе од иницијативата Отворен Балкан
Османи ќе предложи Македонија да излезе од иницијативата Отворен Балкан
Лидер

Министерот за надворешни работи Бујар Османи ги окарактеризира обвинувањата на албанската опозиција во однос на иницијативата Отворен Балкан како обид за стекнување ситни политички поени. Воедно, наја...

Повици за воздржаност на Блискиот Исток по нападот од Иран врз Израел
Повици за воздржаност на Блискиот Исток по нападот од Иран врз Израел
Лидер

ООН повикуваат на максимална воздржаност на Блискиот Исток по нападот од Иран врз Израел. Мора да се избегне регионална ескалација, порака и од состанокот на Г-7. „Од витално значење е да се избегне ...

Почина Јосип Манолиќ – најдолговечниот хрватски политичар
Почина Јосип Манолиќ – најдолговечниот хрватски политичар
Лидер

Почина Јосип Манолиќ најдолговечниот хрватски политичар на 105 годишна возраст. Беше припадник на КПЈ од 1939 година, учесник во Втората светска војна, еден од основачите на ХДЗ и носител на бројни др...

Нови цени на горивата – следува поевтинување
Нови цени на горивата – следува поевтинување
Лидер

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на на...

Познати деталите за уапсените припадници на затворската полиција
Познати деталите за уапсените припадници на затворската полиција
Лидер

Пет полицајци помогнати од колега овозможиле бегство на лице кое е осудено за убиство. Ова го покажала истрагата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Осудениот бил на лекувањ...

„Работиме за плата од 26 илјади денари без здравствено осигурување“: Специјализантите излегоа на штрајк
„Работиме за плата од 26 илјади денари без здравствено осигурување“: Специјализантите излегоа на штрајк
Лидер

Министерот ги игнорира барањата на специјализантите Приватните специјализанти стапија во штрајк, нема да работат сè додека не се исполнат нивните барања за зголемување на паричниот надоместок и решава...

Загина возач, сопругата му е во болница откако со возило излетале од пат
Загина возач, сопругата му е во болница откако со возило излетале од пат
Лидер

Во саботата утрото околу 10.30 часот во СВР Битола било пријавено дека на стариот пат Ѓавато-Тополчани, патничко возило „киа“ со битолски регистарски ознаки, управувано од П.С.(70) од Битола, излетало...

(ВИДЕО) Димитриеска Кочоска: Говорот на омраза и мизогинијата кон Силјановска извира од Пендаровски
(ВИДЕО) Димитриеска Кочоска: Говорот на омраза и мизогинијата кон Силјановска извира од Пендаровски
Лидер

,,Говорот на омраза и мизогинијата кон Силјановска извира од Пендаровски, веднаш да се извини за навредите и да преземе одговорност. Пендаровски две недели на митинзи ја подгрева атмосферата на мизог...