Лидер

Средба Николоски – Кленкоски: Со проблемот со пасошите нарушени се основни човекови права
Средба Николоски – Кленкоски: Со проблемот со пасошите нарушени се основни човекови права
Лидер

Николоски на својот Фејсбук профил пишува дека денеска во Собранието на Република Македонија се сретнал со Роберт Кленкоски, Македонец од Германија кој е претседател на Централниот совет на Македонцит...

(ВИДЕО) „Пратете 100 авиони и земете ги бегалците“: Изјавата по која сите го паметат Борис Трајковски
(ВИДЕО) „Пратете 100 авиони и земете ги бегалците“: Изјавата по која сите го паметат Борис Трајковски
Лидер

Денеска одбележуваме дваесет години од смртта на претседателот Борис Трајковски. Сè уште не згаснуваат контроверзите за причините и околностите во кои се случи падот на владиниот авион, со кој државна...

Тошковски за МИА: Жално е граѓаните да се сведоци на едно такво девијантно однесување, очекував Џафери да се извини
Тошковски за МИА: Жално е граѓаните да се сведоци на едно такво девијантно однесување, очекував Џафери да се извини
Лидер

Секој може да згреши, и премиерот може да згреши, ама очекував да се извини ако ништо друго. Да излезе наредниот ден и да каже – луѓе се извинувам ова што го направив е многу голем фаул, навистина не ...

Почина познатиот банкар Џејкоб Ротшилд
Почина познатиот банкар Џејкоб Ротшилд
Лидер

Финансиерот и член на банкарското семејство Ротшилд, лорд Џејкоб Ротшилд, почина на 87-годишна возраст, соопшти неговото семејство. Ротшилд ја започна својата кариера во семејната банка, NM Rothschil...

ЕУ воведува нови правила за заштита на работниците од изложеност на олово и диизоцијанати
ЕУ воведува нови правила за заштита на работниците од изложеност на олово и диизоцијанати
Лидер

ЕУ донесе нови правила со кои за петпати се намалува максималното дозволено ниво на изложеност на луѓето на олово и неговите неоргански соединенија на нивните работни места. Со новите правила, што се...

Во ЕУ 22,9 отсто од компаниите користат онлајн продажба
Во ЕУ 22,9 отсто од компаниите користат онлајн продажба
Лидер

Во Европската Унија во 2022 година 22,9 отсто од компаниите користеле онлајн продажба, што е за 6,5 отсто повеќе од 2012 година, објави денеска Евростат на својата веб-страница. Најголем дел од компа...

(ВИДЕО) Воз во Индија минал 70 километри без машиновозач
(ВИДЕО) Воз во Индија минал 70 километри без машиновозач
Лидер

Индиските власти наредиле истрага откако товарен воз прошол повеќе од 70 километри без машиновозач. Видеата на интернет-просторот прикажуваат како возот со голема брзина минува покрај неколку станици...

(ВИДЕО) Хаос во Брисел: Земјоделците палат гуми и фрлаат измет кон полицијата
(ВИДЕО) Хаос во Брисел: Земјоделците палат гуми и фрлаат измет кон полицијата
Лидер

Во Брисел се случи помал инцидент меѓу земјоделците кои денеска протестираа пред седиштето на ЕУ и полицијата, кога група демонстранти го проби полицискиот кордон за да се добли до плоштадот Шуман, ко...

Пендаровски положи цвеќе на гробот на Борис Трајковски
Пендаровски положи цвеќе на гробот на Борис Трајковски
Лидер

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата во авионската несреќа во Босна и Херцеговина, д...

Трипуновски на работна средба со поранешните директори на државните институции кои се поврзани со МЗШВ
Трипуновски на работна средба со поранешните директори на државните институции кои се поврзани со МЗШВ
Лидер

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денеска оствари работна средба со поранешните директори на Државна фитосанитарна лабораторија, Македонски...

Мицкоски: Иницијативата на Ахмети и ДУИ за претседател на државата е обид за дефокус
Мицкоски: Иницијативата на Ахмети и ДУИ за претседател на државата е обид за дефокус
Лидер

При денешната посета на општина Гази Баба претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговарајќи на новинарско прашање во однос на иницијативата на ДУИ и Ахмети за претседател на државата истакна...

Владина делегација положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски по повод 20 годишнината од неговата смрт
Владина делегација положи цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски по повод 20 годишнината од н...
Лидер

Делегација на Владата на Република Северна Македонија, составена од заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, министерот за локална самоуправа,...