Frontline

Николовски: Со убава вест го одбележуваме Меѓународниот ден на студентите – 18.000 денари стипендија за студентите запишани на додипломски студии од земјоделскиот, шумарскиот или ветеринарниот факултет
Николовски: Со убава вест го одбележуваме Меѓународниот ден на студентите – 18.000 денари стипендија за студентите за...
Frontline

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, денеска учестуваа на академскиот час во организација на Факултетот ...

Како гуски во магла
Како гуски во магла
Frontline

Пишува: НЕНАД ЈОВАНОВИЌ Јас мислам дека на Мицкоски и на таа негова до злабога досадна и очајна елита, нужно им се потребни патокази. Се гледа дека некои денови се „ојуначени“, а некои денови се како ...

Тренчевска: Доколку има потреба ќе се прошири опфатот на најранливи категории кои се дел од антикризните мерки
Тренчевска: Доколку има потреба ќе се прошири опфатот на најранливи категории кои се дел од антикризните мерки
Frontline

Почнувајќи од декември оваа година, најранливите категории на граѓани ќе добијат финансиска поддршка, како дел од новиот пакет антикризни мерки. Не е исклучена и можноста да се прошири опфатот на граѓ...

Дебата „Зелена агенда – обновливи ресурси, македонска храна, европски пазари“
Дебата „Зелена агенда – обновливи ресурси, македонска храна, европски пазари“
Frontline

„Зелена агенда – обновливи ресурси, македонска храна, европски пазари“ е темата на вториот од серијата настани посветени на годишниот Извештај на Европската комисија за Република Северна Македонија за...

ЦУК: Ангелов на НАТО состанок за отпорност во Брисел
ЦУК: Ангелов на НАТО состанок за отпорност во Брисел
Frontline

Вчера попладне во седиштето на НАТО во Брисел се одржа првиот состанок на високите претставници за отпорност, каде се обрати генералниот секретар Јенс Столтенберг. Република Северна Македонија во овој...

Премиерот Ковачевски во Белград ќе учествува на Конференција за инвестиции во енергетика во Западен Балкан
Премиерот Ковачевски во Белград ќе учествува на Конференција за инвестиции во енергетика во Западен Балкан
Frontline

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски и вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи, денеска во Бел...

Нашата планета не е рамна плоча! Груевизмот ги контролираше медиумите со јавните пари, време е да се користат за заштита на јавниот интерес
Нашата планета не е рамна плоча! Груевизмот ги контролираше медиумите со јавните пари, време е да се користат за зашт...
Frontline

ЏАБИР ДЕРАЛА Суштината на промените во Законот за медиуми е поврзана со членот 102 со кој пред пет години се забрани „владино рекламирање“. Но тој ист член истовремено веднаш стана и пречка ...

ВМРО-ДПМНЕ со „вето“ на патот на Македонија во ЕУ
ВМРО-ДПМНЕ со „вето“ на патот на Македонија во ЕУ
Frontline

Пишува: ЉУБИША НИКОЛОВСКИ „Или гаранции од Брисел и Софија или нема влез на Бугарите во Устав“, е условот што ВМРО-ДПМНЕ го поставува пред меѓународната заедница и пред македонската Влада и со тоа де ...