Факултети

Што е глад, кога официјално се прогласува и зошто им се заканува на Газа и Судан?
Што е глад, кога официјално се прогласува и зошто им се заканува на Газа и Судан?
Факултети

Глад се случува кога една земја има толку голем недостиг на храна, што на нејзиното население му се заканува акутна неухранетост, глад или смрт

Знаете ли кој бил Јакоб Фугер, наречен Богатиот?
Знаете ли кој бил Јакоб Фугер, наречен Богатиот?
Факултети

Тој успеал да постигне монопол над профитабилната трговија со бакар и сребро во Европа

Со новата технологија роботите сè повеќе ќе личат на луѓето
Со новата технологија роботите сè повеќе ќе личат на луѓето
Факултети

Компанијата „Нвидија“ на својата конференција ГТЦ објавила хардверска и софтверска платформа за градење роботи кои личат на луѓе и вклучуваат генеративни функции на вештачка интелигенција

Ја освои вселената, а настрада во авион – 56 години од мистериозната смрт на Јуриј Гагарин
Ја освои вселената, а настрада во авион – 56 години од мистериозната смрт на Јуриј Гагарин
Факултети

На 27 март 1968 година рускиот космонаут Јуриј Алексеевич Гагарин загина при пробен лет со авион

Претседателот на Аргентина планира да отпушти 70.000 работници од јавниот сектор
Претседателот на Аргентина планира да отпушти 70.000 работници од јавниот сектор
Факултети

Аргентинскиот претседател Хавиер Милеи изјави денеска дека планира да отпушти 70.000 вработени во јавниот сектор во следните неколку месеци

МОН го објави конкурсот за прием на ученици во ученички домови за 2024/2025
МОН го објави конкурсот за прием на ученици во ученички домови за 2024/2025
Факултети

Министерството за образование и наука го објави Конкурсот за прием на ученици во јавните ученички домови за учебната 2024/2025 година

Нова серија на „Нетфликс“ предизвикува контроверзии – продуцентите се обвинети дека ја снимиле за да ја оцрнат Кина
Нова серија на „Нетфликс“ предизвикува контроверзии – продуцентите се обвинети дека ја снимиле за да ја оцрнат ...
Факултети

Серијата е базирана на наградуваниот роман на Лиу Сиксин, најпознатиот писател на научна фантастика во земјата

Александра Ивановска, инженер-технолог меѓу најдобрите научници во Србија: „Би се вратила дома само ако државата одвои финансии за научни истражувања“
Александра Ивановска, инженер-технолог меѓу најдобрите научници во Србија: „Би се вратила дома само ако државата одво...
Факултети

Охриѓанката Александра Ивановска, инженер-технолог и научник од Центарот за иновации на Технолошко-металуршкиот факултет во Белград, се најде на листата со најдобри истражувачи во Србија, односно ...