Express

Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријават за гласање на претседателските избори
Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријават за гласање на претседателските избори
Express

Изнемоштените и болните лица до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори закажани за 24 април. -Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место (немоќно или болн...

Питер Баер ја поддржа кандидатката за претседател на Македонија, Силјановска Давкова
Питер Баер ја поддржа кандидатката за претседател на Македонија, Силјановска Давкова
Express

Германскиот пратеник Питер Баер кој доаѓа од редовите на ЦДУ даде отворена поддршка за кандидатурата на Гордана Силјановска Давкова за претседател на Македонија, објави пратеникот Антонио...

Тошковски: Извршено е мапирање на критичните места за евентуални изборни нерегуларности
Тошковски: Извршено е мапирање на критичните места за евентуални изборни нерегуларности
Express

Previous articleДодик најави постапка за самостојност на Република Српска како одговор на резолуцијата за Сребреница ...

Додик најави постапка за самостојност на Република Српска како одговор на резолуцијата за Сребреница
Додик најави постапка за самостојност на Република Српска како одговор на резолуцијата за Сребреница
Express

„Горд сум на решителноста да спроведеме мерки околу прашањето на самостојноста“, кажа Додик на конференција за медиумите, пренесува РТРС. Истакна дека елитата на босанските муслимани со резолуцијата ...

Доделени 20 стипендии на студентки од техничките факултети преку иницијативата GEG на Групацијата Лимак
Доделени 20 стипендии на студентки од техничките факултети преку иницијативата GEG на Групацијата Лимак
Express

Втора година по ред, Групацијата Лимак, преку иницијативата Global Engineer Girls (GEG) доделува 20 стипендии на девојки и млади жени кои студираат на електротехничките, машинските, граде...

Таравари ќе ги ослоботи „жртвите“ на “монтираните“ судски случаи
Таравари ќе ги ослоботи „жртвите“ на “монтираните“ судски случаи
Express

Со доаѓањето на ВРЕДИ (VLEN) на власт, сите жртви на монтираните случаи ќе бидат ослободени и обештетени, најави претседателскиот кандидат на здружената опозиција на етничките Албанци. Според него слу...

ДУИ: Сакале или не, шеф на државата ќе се избира во Собрание
ДУИ: Сакале или не, шеф на државата ќе се избира во Собрание
Express

Од ДУИ велат дека истите партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, биле против првиот албански премиер, но според нив, истата партија денес е реалност. „ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ веќе се обединија против барање...

Дипломатијата киднапирана од ДУИ: 2.200 граѓани ќе останат без работа во Србија преку „Отворен Балкан“ поради Oсмани
Дипломатијата киднапирана од ДУИ: 2.200 граѓани ќе останат без работа во Србија преку „Отворен Балкан“ поради Oсмани
Express

Македонската дипломатија е киднапирирана од страна на ДУИ. Најновото барање на министерот за надворешни работи од Мала Речица Бујар Османи дека ќе предложи Македонија да излезе од иниција...

ЕП ја исправи грешката со називот „северномакедонска…“
ЕП ја исправи грешката со називот „северномакедонска…“
Express

Министерството за надворешни работи соопшти дека реагирало до Европскиот парламент за употребата на придавката „северномакедонски“ и дека грешката е веќе отстранета од веб страницата на Европарламенто...

Ванковска: Не е фер изборниот ден да биде неработен само за администрацијата
Ванковска: Не е фер изборниот ден да биде неработен само за администрацијата
Express

„Го добивме известувањето од Владата за денот на гласањето, кој е слободен ден само за јавната администрација. Сметам дека тоа е неправедно, не е фер услов. Практично, сите приватни работодавачи ќе м...

Што се крие? Никој ништо официјално не кажува за изборот на универзален снабдувач
Што се крие? Никој ништо официјално не кажува за изборот на универзален снабдувач
Express

Новиот универзален снабдувач од јуни треба да го преземе снабдувањето со електрична енергија на околу 900 илјади домаќинствата и мали потрошувачи, а никој не кажува официјално која компан...

Синдикатот во „Македонска пошта“ инсистира на нова систематизација или следува штрајк
Синдикатот во „Македонска пошта“ инсистира на нова систематизација или следува штрајк
Express

Синдикатот во „Македонска пошта“ ќе изготви систематизација, ќе ја достави на идната влада и ќе инсистира на нејзина итна примена, како стартно решение за состојбата на Поштата, која, како што рече де...