Емитер

Најголемите вулкани на Марс имаат ледени врвови во зимските утра
Најголемите вулкани на Марс имаат ледени врвови во зимските утра
Емитер

Веќе некое време знаевме дека на половите на Марс и под неговото тло има мраз, но сѐ уште не беше јасно дали мраз може да опстои и на површината од остатокот од Црвената планета. Со доаѓањето на зимат...

Гигантски вируси откриени на Гренланд можат да го забават топењето на мразот
Гигантски вируси откриени на Гренланд можат да го забават топењето на мразот
Емитер

Дански научници открија џиновски вируси на површинскиот мраз на Гренланд. Овие организми се гигантски во релативна смисла – со пречник од околу 2,5 микрометри наспроти пречникот од 0,02-0,2 микрони ка...

Дали гума за џвакање може да ви помогне при завршниот испит?
Дали гума за џвакање може да ви помогне при завршниот испит?
Емитер

Дали гума за џвакање може да ви помогне полесно да го завршите средното училиште? Не! Ама, навистина не! Сепак, одредени мали но интересни истражувања се чини дека го потврдуваат впечатокот што многум...

Кучињата со цимер во нивниот бокс побрзо се посвојуваат
Кучињата со цимер во нивниот бокс побрзо се посвојуваат
Емитер

Една американска студија покажа дека кучињата од засолништата кои во нивниот бокс се сместени со добро избран придружник се помалку под стрес и побрзо се посвојуваат отколку кучињата кои се сместени с...

До постабилни згради преку вградени структурни слабости?!
До постабилни згради преку вградени структурни слабости?!
Емитер

Дали е на повидок нов градежен тренд инспириран од животинскиот свет? Асоцијацијата на прв поглед се чини претерана, но изградбата на објекти со намерно проектирани структурни слабости може да помогне...

Нова подморница подготвена да го истражува Титаник
Нова подморница подготвена да го истражува Титаник
Емитер

Речиси една година по несреќата на подморницата Титан, американскиот милијардер Лери Конор започна нов предизвик со цел приватно истражување на потонатите остатоци од Титаник, познатиот прекуокеански ...

Сите примероци на семена течност, тестирани во едно ново истражување, содржеле микропластика
Сите примероци на семена течност, тестирани во едно ново истражување, содржеле микропластика
Емитер

Еден медицински тим – широка соработка на повеќе универзитети во Кина, во нивниот труд што ќе биде објавен во Science of the Total Environment, известува дека откриле различни видови на микропластика ...

Генска терапија го враќа слухот на деца со вродена глувост
Генска терапија го враќа слухот на деца со вродена глувост
Емитер

Во првото клиничко испитување за примена на генска терапија за двете уши кај едно лице се постигнати неверојатни резултати. На 5 деца родени со форма на вродена глувост им бил вратен слухот. Две од де...

Слоновите меѓусебно разговараат користејќи повици слични на име!
Слоновите меѓусебно разговараат користејќи повици слични на име!
Емитер

Според една нова студија, објавена деновиве во Nature Ecology & Evolution, дивите африкански слонови од саваните, поточно видот Loxodonta africana, сосема извесно разговараат меѓу себе обраќајќи с...

Бесплатен Game Design настан во организација на МГИ Скопје
Бесплатен Game Design настан во организација на МГИ Скопје
Емитер

Асоцијацијата на Македонската индустрија за видео игри – МГИ Скопје, организира настан на тема Game Design. Се работи за втор настан во низата организирана во склоп на MGI Meetups Presents бесплатни н...

Како тоа мислите интернетот е мртов?
Како тоа мислите интернетот е мртов?
Емитер

Можеби сè уште не сме сфатиле, но интернетот можеби е мртов. Според една нова теорија, интернетот и социјалните мрежи повеќе не постојат – тие се заменети со содржина генерирана од вештачка интелигенц...

Старлајнер има проблеми – што се случува?
Старлајнер има проблеми – што се случува?
Емитер

Вселенското летало Старлајнер (Starliner) на Боинг, кое во моментов е закачено за Меѓународната вселенска станица, пред докингот забележа две истекувања од хелиум. И покрај ова, засега се смета дека с...