Деца

„Момчињата не плачат, играш како девојче…“ изрази што не треба да му ги кажувате на синот
„Момчињата не плачат, играш како девојче…“ изрази што не треба да му ги кажувате на синот
Деца

Родителите постојано им зборуваат на своите деца. На крајот на краиштата, тоа ни е работа – да им кажуваме работи, да им држиме лекции, да ги подготвиме, да ги заштитиме и да ги обликуваме во луѓе как...

Зошто носиш болно дете во градинка?
Зошто носиш болно дете во градинка?
Деца

Без разлика дали системот го направиле еден куп злобни луѓе со намера да ги уништат другите или го направиле куп експерти и добронамерни луѓе за да направат работите да функционираат што е можно подоб...

Младите се под ризик да го изгубат слухот поради прегласната музика од слушалките
Младите се под ризик да го изгубат слухот поради прегласната музика од слушалките
Деца

Околу една милијарда млади луѓе низ светот се изложени на ризик од губење на слухот во подоцнежните години поради слушање прегласна музика преку слушалки или присуство на места или концерти со преглас...

Експерт за родители открива што никогаш не треба да правите со своите деца
Експерт за родители открива што никогаш не треба да правите со своите деца
Деца

Американскиот експерт за родителство Ејми Мекреди споделува кои се најчестите грешки што родителите ги прават со своите деца. Како што објаснува таа, разбирливо е дека родителите нема секогаш да ги...

Креативен татко ја претвора храната во ликови од цртаните филмови
Креативен татко ја претвора храната во ликови од цртаните филмови
Деца

Времето за приготвување оброк може да стане вистински хорор за родителите, особено ако детето избира што ќе јаде. Австралиските научници спровеле повеќе од 80 истражувања за да откријат што да прават ...

Д-р Грозданова: Мал процент вакцинирани девојчиња против ХПВ, апел до родителите да ја донесат вистинската одлука
Д-р Грозданова: Мал процент вакцинирани девојчиња против ХПВ, апел до родителите да ја донесат вистинската одлука
Деца

За ХПВ-вакцината има релативно мал процент на вакцинирани девојчиња од различни причини. Оваа вакцина е една од најефикасните вакцини и има цел да дејствува и да спречи развој на карцином на грло на м...

Српската издавачка куќа „Лагуна“ ги објави српските верзии од книгите на „Светот на Биби“
Српската издавачка куќа „Лагуна“ ги објави српските верзии од книгите на „Светот на Биби“
Деца

Најголемата издавачка куќа во Србија, „Лагуна“, ги објави изданијата од „Светот на Биби“ на српски јазик. Сега, српските читатели имаат можност да ги читаат книгите „Бонтон за деца“, „Светот на Биби о...

Сака сѐ да прави со татко му, а по мене фрла играчки и бега. Како да се справиме со оваа ситуација?
Сака сѐ да прави со татко му, а по мене фрла играчки и бега. Како да се справиме со оваа ситуација?
Деца

Прашањата до психолозите и психотерапевтите може да ги испраќате на е-пошта: [email protected] Ве молиме прашањата пишувајте ги на кирилица. Нашето мото е: Кој прашува, дејствува! Кој си мо...

Нега за бебето по породувањето, но и за мајката!
Нега за бебето по породувањето, но и за мајката!
Деца

Раѓањето на детето е еден од најсреќните и највозбудливи моменти во животот на една жена. Но, деновите по породувањето се исто толку убави колку што се и стресни и исцрпувачки. Грижата за бебето по...

Респираторен синцицијален вирус (РСВ) се шири кај децата во Хрватска: За 2 месеци 17 болни деца
Респираторен синцицијален вирус (РСВ) се шири кај децата во Хрватска: За 2 месеци 17 болни деца
Деца

Во Хрватска се шири синцицијалниот вирус кој може да биде фатален за доенчиња и мали деца. Тој е многу заразен, се пренесува преку капки. Во моментов доминантен е респираторниот вирус кој меѓу другото...

Зачини и житарици: Кога да ги воведете во детската исхрана
Зачини и житарици: Кога да ги воведете во детската исхрана
Деца

До првата година од животот, кога децата само се навикнуваат на основните вкусови на храната, не е неопходно да се додаваат зачини, па дури и сол. Со возраста, децата веќе се навикнати на разновидна х...

Цртеж – потсетник зошто на мајките им се потребни пријателки
Цртеж – потсетник зошто на мајките им се потребни пријателки
Деца

Ирската илустраторка и мајка Ема, на социјалните мрежи позната под псевдонимот „This mama doodles“, неодамна нацртала емотивна илустрација која брзо станала вирална. Во неа таа ја нагласува важноста н...