Банкарство

ЦРНО И СЕ ПИШУВА НА НАЈМОЌНАТА ЕВРОПСКА ЕКОНОМИЈА – Германската економија ќе загуби над 260 милијарди евра!?
ЦРНО И СЕ ПИШУВА НА НАЈМОЌНАТА ЕВРОПСКА ЕКОНОМИЈА – Германската економија ќе загуби над 260 милијарди евра!?
Банкарство

Германската економија ќе загуби над 260 милијарди евра додадена вредност во периодот до 2030 година поради повисоките трошоци за енергија и војната во Украина, што ќе доведе и до негативни последици ...

БАНКАРИТЕ ГО ИМААТ РЕЦЕПТОТ ЗА УСПЕХ – Трите најголеми македонски банки прокнижија добивка од 64,8 милиони евра во првата половина на 2022 година
БАНКАРИТЕ ГО ИМААТ РЕЦЕПТОТ ЗА УСПЕХ – Трите најголеми македонски банки прокнижија добивка од 64,8 милиони евра во пр...
Банкарство

Податоците од направената анализа на Банкарство.мк покажуваат дека во првото полугодие од 2022 година водечките три домашни банки (Стопанска банка АД – Скопје, Комерцијална банка АД Скопје и НЛБ Банк...

Десет навики на луѓето со најголема самодоверба
Десет навики на луѓето со најголема самодоверба
Банкарство

Ko-oсновачот на компанијата Sky Bell, Ендрју Томас, ги сподели своите искуства и размислувања за кои верува дека луѓето кои сакаат да градат доверба е потребно да ги имаат.„Кога ќе погледнам наназад ...

Илон Маск продаде речиси осум милиони акции од својата компанија
Илон Маск продаде речиси осум милиони акции од својата компанија
Банкарство

Американскиот милијардер и Главeн извршен директор на компанијата „Tesla”, Илон Маск продаде акции од својата компанија за 6,9 милијарди долари. Ова е најголемата продажба досега за да се избегне рас...

Kонгломератот на Ворен Бафет загуби 43,8 милијарди долари за три месеци
Kонгломератот на Ворен Бафет загуби 43,8 милијарди долари за три месеци
Банкарство

Падот на цените на американските акции ги наруши резултатите на „Berkshire Hathaway Inc” во вториот квартал, бидејќи конгломератот предводен од милијардерот Ворен Бафет објави загуба од 43,8 милијард...

КОНЕЧНО и корисниците на Андроид можат да го користат напредниот начин за скенирање на фискални сметки
КОНЕЧНО и корисниците на Андроид можат да го користат напредниот начин за скенирање на фискални сметки
Банкарство

Прилагодената верзија на апликацијата „Мој ДДВ” од денеска е достапна и на „Google Playstore”, информираат од Управата за јавни приходи.Корисниците на апликацијата, најпрво треба да направат ажурирањ...

Оглас за вработување во Халкбанк АД Скопје
Оглас за вработување во Халкбанк АД Скопје
Банкарство

Халкбанк АД Скопје е еден од најсилните брендови на македонскиот финансиски пазар. Преку ефикасно нудење на сите банкарски услуги, создава вредност за своите клиенти, акционери и вработени. Водени од...

Експозитурата Кисела Вода на УНИБанка на нова локација во помодерни простории
Експозитурата Кисела Вода на УНИБанка на нова локација во помодерни простории
Банкарство

УНИБанка ги известува своите клиенти дека во насока на подобрување на корисничкото искуство при користење на банкарските производи и услуги, експозитура Кисела Вода е преселена на нова локација која ...

Народната банка ја задржа основната каматна стапка непроменета, на нивото од 2,50%
Народната банка ја задржа основната каматна стапка непроменета, на нивото од 2,50%
Банкарство

На 9 август  2022 година се одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка. На седницата беа разгледани најновите податоци и информации за дом...

Народна банка: Фиксниот курс на денарот е механизам за макроекономска дисциплина и стабилни очекувања
Народна банка: Фиксниот курс на денарот е механизам за макроекономска дисциплина и стабилни очекувања
Банкарство

Фиксниот курс на денарот дава стабилност на граѓаните, фирмите и компаниите во отплатата на нивните кредити врзани за еврото, а исто така влијае да се избегнат високи ценовни флуктуации како резултат...