Алфа

Туристичките агенции со богата понуда за Велигден – Рим, Париз и Истамбул најбарани дестинации
Туристичките агенции со богата понуда за Велигден – Рим, Париз и Истамбул најбарани дестинации
Алфа

Попушти ковид пандемијата, а со тоа се олабавија и мерките за патување. Граѓаните, тие, што може да си дозволат, заминаа надвор од земјава. Дел преку агенциски аранжмани во традиционално најпривлечнит...

Петков ја потврди Јотова – ветото за Македонија останува
Петков ја потврди Јотова – ветото за Македонија останува
Алфа

Нема да го тргнеме ветото, туку ќе го поместиме – бугарскиот премиер Кирил Петков повторно со закана до Скопје дека нема да ја кренат рампата за македонските интеграции до Самитот во јуни. Во изјава ...

Бугарија повторно провоцира-Софија се жали на говор на омраза за „Ванчо Михајлов“
Бугарија повторно провоцира-Софија се жали на говор на омраза за „Ванчо Михајлов“
Алфа

Наместо извинување за навредите кон Македонците, со отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“, Бугарија со нова провокација, овојпат преку нивното Министерство за надворешни работи обвинуваат за...

Случај 27-ми април: За Пендаровски лани не беа терористи, сега не сака да зборува за евентуално помилување
Случај 27-ми април: За Пендаровски лани не беа терористи, сега не сака да зборува за евентуално помилување
Алфа

Иако претходно говореше дека луѓето кои влегоа во Собранието не биле терористи, сега македонскиот претседател Стево Пендаровски не одговара- дали можеби ќе ги помилува осудените на драконски и долгог...

СУГС „Владо Тасевски“ контра обвинувањата на СОНК-категорично отфрлаат притисок врз штрајкувачите
СУГС „Владо Тасевски“ контра обвинувањата на СОНК-категорично отфрлаат притисок врз штрајкувачите
Алфа

Генералниот штрајк во образованието предизвикува и судир помеѓу вработените во училиштата. Од СОНК вчера реагираа дека се врши сериозен притисок врз дел од наставниот кадар, конкретно во Средното учил...

Штрајкот продолжува, притисоците растат
Штрајкот продолжува, притисоците растат
Алфа

Штрајкот во образованието продолжува, а продолжуваат и притисоците. Премиерот вели дека синдикатот бил неодговорен, а оттаму велат дека не се откажуваат од барањата. Власта сега се заканува дека за он...

СОНК: Штрајкот продолжува, нее добро што власта ги заплашува наставниците дека нема да земат цела плата
СОНК: Штрајкот продолжува, нее добро што власта ги заплашува наставниците дека нема да земат цела плата
Алфа

Нема да прекине штајкот на просветарите и во наредните денови, наставниците и вработените во градинките ќе одат на работа, ама нема да држат настава, велат од СОНК по состанот со членството. Првиот ч...

Украдено масло од канабис во вредност од 5 милиони долари од фабриката „Фајв Летерес “ кај Алдинци
Украдено масло од канабис во вредност од 5 милиони долари од фабриката „Фајв Летерес “ кај Алдинци
Алфа

Спектакуларен грабеж на масло од Марихуана во Крушевската фабрика „Фајв Литерс“, обзнани опозицијата. „Утрово повторно кражба на марихуана, овој пат на масло во вредност од 2 мил. евра во “5 лет...

Реакции за скандалот во Битoла: Уставен треба да го укине здружението „Ванчо Михајлов“, Обвинителството да отвори кривична постапка
Реакции за скандалот во Битoла: Уставен треба да го укине здружението „Ванчо Михајлов“, Обвинителството да отвори кри...
Алфа

Обвинителството по допрен глас мора да отвори кривична постапка против претставниците на бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“, кои испратија порака дека Македонија била окупирана бугарска терито...

„Во фокус“: Без храна и вода по цели денови- како осудените за 27 април беа држени во судница и по повеќе од 12 часа
„Во фокус“: Без храна и вода по цели денови- како осудените за 27 април беа држени во судница и по повеќе од 12 часа
Алфа

Без храна и вода дури и по повеќе од 12 часа на ден. Вака изгледаа првите рочишта на првостепено осудените на вкупно 211 години затвор за терористичко загрозување на уставниот поредок, за настаните о...