А1он

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици
За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици
А1он

За една училишна година се затвориле четиринаесет основни училишта, покажуваат бројките кои ги објави Државниот завод за статистика. „Според податоците на Државниот завод за статистика, на крајот на у...

Се извезуваат последните контејнери контаминирана почва од ОХИС од „ЛОТ“ 3, почнува извозот од „ЛОТ“ 4
Се извезуваат последните контејнери контаминирана почва од ОХИС од „ЛОТ“ 3, почнува извозот од „ЛОТ“ 4
А1он

Со денешниот извоз на последните три контејнери со околу 63 тони почва загадена со линдан од малата депонија во поранешната фабрика ОХИС во Скопје се финализира „ЛОТ“ 3 (Дел 3). Како што информираат з...

Ковачки: Граѓаните да не очекуваат извинување од Пендаровски за навредите кон Силјановска Давкова, бидејќи човекот свесно премолчи сексуално вознемирување во Армијата
Ковачки: Граѓаните да не очекуваат извинување од Пендаровски за навредите кон Силјановска Давкова, бидејќи човекот св...
А1он

Втор ден како Пендаровски Стево молчи за навредите кон Гордана Силјановска Давкова, навреди за сексистичка основа, навреди на мизогиниска основа. Но, што да очекува јавноста од човекот кој што го прем...

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди
Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди
А1он

Се повеќе високи ирански претставници ги предупредуваат и Израел и Западот за последиците од можната израелска одмазда за нападот. Иранскиот воен портпарол ги предупреди САД, Велика Британија, Франциј...

(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите
(ВИДЕО) „Срамота е, на онкологија нема доктори, а овие млади чекаат работа“: Поддршка од граѓани за специјализантите
А1он

Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања за зголемување на надоместок...

Во Панчево нападнати четворица Хрвати и двајца Срби кои ги бранеле
Во Панчево нападнати четворица Хрвати и двајца Срби кои ги бранеле
А1он

Во Панчево имало неиспровоциран тежок физички напад врз четворица хрватски државјани, како и врз двајца Срби кои застанале во нивна одбрана, соопшти Министерството за надворешни и европски работи на Р...

Уште е активен пожарот на Шар Планина, гори букова шума во Чашка
Уште е активен пожарот на Шар Планина, гори букова шума во Чашка
А1он

Пожар избувнал синоќа во 23 часот на отворен простор кај селото Горно Јаболчиште во општина Чашка, гори букова шума, информираат утрово од Центарот за управување со кризи (ЦУК). Оттаму веднаш пратиле ...

(ВИДЕО) Немаме партиски, имаме крводарителски книшки: Специјализантите штрајкуваат и чекаат одлука на Влада
(ВИДЕО) Немаме партиски, имаме крводарителски книшки: Специјализантите штрајкуваат и чекаат одлука на Влада
А1он

Приватните специјализанти лекари нема да го прекинат генералниот штрајк се додека не ја дочекаат информацијата од Владата во писмена форма дека се прифатени нивните барања за зголемување на надоместок...

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху
Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху
А1он

Воениот кабинет на Израел се состана вторпат во 24 часа, поради договорите за некаква одмазда. Но, беше објавено и дека владата е поделена околу тоа како и кога. Локалните медиуми соопштија дека влада...

12 дена се трага по телото на Данка, осомничените ќе одат на психијатриско вештачење
12 дена се трага по телото на Данка, осомничените ќе одат на психијатриско вештачење
А1он

Потрагата по телото на убиената Данка Илиќ (2)е во дванаесеттиот ден, полицијата продолжува со пребарувањето на Банско поле и околината на селото, но за жал се уште нема напредок. Нејасно е каде осомн...

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата
Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата
А1он

За австралиската полиција вчерашниот напад со нож врз епископ во црква во Сиднеј се смета за верски мотивиран терористички чин, пренесува Би-би-си. Според полицијата, терористичките акти се дефинирани...

Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран
Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран
А1он

Израел ги одложи плановите за продолжување на копнената офанзива во Рафах, откако беше изложен на ирански ракетен напад во текот на викендот, јавуваат светските медиуми. Воздухопловните сили на еврејс...