24 Ракомет

Први проблеми пред стартот на СП – Австрија без селекторот отпатува за Шпанија
Први проблеми пред стартот на СП – Австрија без селекторот отпатува за Шпанија
24 Ракомет 0 коментари

Репрезентацијата на Австрија се упати кон Шпанија на Светското првенство, но уште пред стартот дојдоа проблеми бидејќи ракометарките мораа да отпатуваат без селекторот Херберт Миле...

Поради ураган им го одложија летот, па заглавија во Истанбул
Поради ураган им го одложија летот, па заглавија во Истанбул

Ракометарите на Минск СКА останаа неколку дена повеќе во Истанбул каде што го играа натпреварот од Европскиот куп против Бешикташ, па дури денеска се вратија во Белорусија. Причина...

Вардар гостува в сабота кај Радовиш, натпреварот ќе има хуманитарен карактер (ФОТО)
Вардар гостува в сабота кај Радовиш, натпреварот ќе има хуманитарен карактер (ФОТО)

Ракометарите на Вардар по гостувањето кај Кил во Лигата на шампионите в четврток, за неполни 48 часа ќе гостува и кај Радовиш во македонската Суперлига. Тој натпревар против Радови...

Ристовска: Понекогаш кога се враќам во Скопје, почнува да ми недостига Москва
Ристовска: Понекогаш кога се враќам во Скопје, почнува да ми недостига Москва

Македонската репрезентативка Сара Ристовска ја минува третата сезона како ракометарка на рускиот тим ЦСКА Москва. Ристовска е меѓу најдобрите стрелци на руската „команда“, а во инт...

На Јотиќ му е убаво во Германија – го продолжи договорот со Лајпциг, ќе има и личен спонзор
На Јотиќ му е убаво во Германија – го продолжи договорот со Лајпциг, ќе има и личен спонзор

Поранешниот ракометар на Вардар и Еурофарм Пелистер, Ловро Јотиќ, го продолжи договорот со бундеслигашот Лајпциг. Хрватскиот плејмејкер по две години минати во Македонија, летово с...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Еурофарм Пелистер со една промена против Спортинг
ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Еурофарм Пелистер со една промена против Спортинг

Ракометарите на Еурофарм Пелистер гостуваат во Португалија каде што вечерва ќе се обидат да дојдат до нови бодови. Во споредба со претходниот натпревар против Татабања, тренерот Же...

Не е крај дури судијата не свирне крај – Се вратија од минус четири за 100 секунди (ВИДЕО)
Не е крај дури судијата не свирне крај – Се вратија од минус четири за 100 секунди (ВИДЕО)

Шампионатот во Полска секојдневно има нови интересни моменти, а еден таков беше забележан на дуелот меѓу Квижин и Тарнов. Домашните имаа загубен дуел бидејќи на 100 секунди до крај...

Пелистерци тренираа во Лисабон, подготвени за нова европска битка (ФОТО)
Пелистерци тренираа во Лисабон, подготвени за нова европска битка (ФОТО)

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денеска гостуваат во Португалија каде што вечерва ќе се обидат да дојдат до нови бодови. Спортинг е тежок ривал и нема да биде едноставно, но ќе м...

Пред натпреварот со Вардар го продолжи договорот со Кил
Пред натпреварот со Вардар го продолжи договорот со Кил

Иако се споменуваше како едно од можните засилувања за норвешкиот дрим-тим во најава, Колстад, сепак нема да биде така. Германското лево крило Руне Дамке пред натпреварот со Вардар...

Португалците едногласни: Еурофарм Пелистер е опасен тим, ама ние можеме до триумф
Португалците едногласни: Еурофарм Пелистер е опасен тим, ама ние можеме до триумф

Тимот на Еурофарм Пелистер гостува по трет пат во Лигата на Европа, а овојпат дестинацијата е Лисабон. Спортинг е тим што одигра два пати дома и два пати победи со еден гол разлика...