Слободен Печат

Секуловска: Штета што руските знамиња нема да се веат на протестот поради дождот
Секуловска: Штета што руските знамиња нема да се веат на протестот поради дождот
Слободен Печат

„Штета што руските знамиња нема да се веат на протестите заради дождот“, напиша на Фејсбук новинарката Билјана Секуловска, како коментар за протестите кои што се случуваат во Скопје во последните чети...

„Отровниот македонизам“ на Сандански (2)
„Отровниот македонизам“ на Сандански (2)
Слободен Печат

Јане Сандански-Старикот се противел на решенијата на Солунскиот конгрес од 1903 г. за кревање востание. Кога веќе се случило Илинденското востание, тој го подготвил и го извел таканареченото Крстовден...

ВИДЕО: Демонстрантите маршираат од Владата кон Собранието, запалија факели пред МНР
ВИДЕО: Демонстрантите маршираат од Владата кон Собранието, запалија факели пред МНР
Слободен Печат

Демонстрантите собрани во знак на револт против најавите за прифаќање на францускиот предлог за решавање на спорот со Бугарија, вечерва од Владата се упатија на марш до МНР и Собранието. Пред Владата ...

ВИДЕО | Шарл Мишел порача: Македонци имате историска можност да кажете да, да на ЕУ!
ВИДЕО | Шарл Мишел порача: Македонци имате историска можност да кажете да, да на ЕУ!
Слободен Печат

Во обид да ја покаже поддршката за францускиот предлог и да ја потврди заложбата на Унијата за интегрирање на Македонија, во Скопје претседателот на Советот на Европа Шарл Мишел денеска оствари одделн...

ВИДЕО: И вечерва протест пред Владата, демонстрантите фрлија петарди кон полицајците
ВИДЕО: И вечерва протест пред Владата, демонстрантите фрлија петарди кон полицајците
Слободен Печат

За првпат во дождливи услови, вечерва продолжи протестот против францускиот предлог кој веќе неколку дена се одржува пред Владата. Уште на почетокот од протестот, се случи мал инцидент. Собраните гр...