Скопско Ехо

Тешки битки се водат во Источна Украина, потврдуваат и Русите и Украинците
Тешки битки се водат во Источна Украина, потврдуваат и Русите и Украинците
Скопско Ехо

Жестока битка е во тек во градот Угледар во источна Украина кој руските сили се обидуваат да го заземат, соопштија денеска руски и украински претставници, а Киев наведува дека Москва „го преувеличува“...

Нетанјаху: Холокаустот никогаш повеќе нема да му се случи на нашиот народ
Нетанјаху: Холокаустот никогаш повеќе нема да му се случи на нашиот народ
Скопско Ехо

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска, по повод Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот, кога им се оддава чест на сите убиени од нацистите и нивните соработници, на денот на ослободувањ...

Градоначалникот на Загреб чистеше смет заедно со вработените
Градоначалникот на Загреб чистеше смет заедно со вработените
Скопско Ехо

Вчера беше постигнат договор меѓу работниците во „Чисточа“ и градоначалникот на Загреб, Томислав Томашевиќ и беше прекинат повеќедневниот штрајк. Работниците започнаа вчера да го собираат сметот во За...

Фуриозниот Ѓоковиќ несопирлив на Австралија Опен, следи уште финалето
Фуриозниот Ѓоковиќ несопирлив на Австралија Опен, следи уште финалето
Скопско Ехо

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа на сите дека е најдобар тенисер на светот и дека неспортските тргања-забрани за настап на некои турнири не го извадија од победничкиот ритам. Тој пред малку со лесна по...

Астероид синоќа мина близу Земјата
Астероид синоќа мина близу Земјата
Скопско Ехо

Астероид, под назив „2023 БУ“ вечерва мина близу Земјата. Откриен е пред само неколку дена, а прелета над Јужна Америка, на далечина од 36.000 километри при неговата најблиска точка во однос на нашата...

Орбан: Унгарија ќе стави вето на санкциите на ЕУ против Русија
Орбан: Унгарија ќе стави вето на санкциите на ЕУ против Русија
Скопско Ехо

Унгарија ќе стави вето на сите санкции на Европската унија против Русија коишто влијаат на нуклеарната енергија, порача во петокот премиерот Виктор Орбан за унгарското државно радио. Украина ги повика...

Во Лондон изгоре црква стара повеќе од 150 години
Во Лондон изгоре црква стара повеќе од 150 години
Скопско Ехо

Црквата Свети Марко во Лондон која е стара повеќе од 150 години и е категоризирана под втор степен на историско наследство, беше уништена од пожар во текот на ноќта. Противпожарна бригада (LFB) соопшт...

Хакер ги украл личните податоци на сите Австријци
Хакер ги украл личните податоци на сите Австријци
Скопско Ехо

Неименуван хакер од Холандија ги украл адресите и личните податоци на сите жители на Австрија. Хакерот ги понудил податоците на продажба на интернет форум, претставувајќи ги како: „полно име, пол, пол...

Има ли сили власта да го разгледа предлогот за амнестија на осудените за 27 април?
Има ли сили власта да го разгледа предлогот за амнестија на осудените за 27 април?
Скопско Ехо

Од вчера пратеничките групи во македонското Собрание можат да видат што е содржината на предлогот за амнестија на осудените за настаните од 27 април 2017 година. Предлогот зад коj стојат неколкумина а...

Милановиќ: И руските и американските тенкови горат исто
Милановиќ: И руските и американските тенкови горат исто
Скопско Ехо

Ако нема преговори меѓу Москва и Вашингтон, тогаш сме чекор поблиску до третата светска војна, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ и посочи дека испраќањето западни тенкови во Украин...

Познати петорките за „ол-стар“ натпреварот во НБА, Јокиќ и Дончиќ ќе играат за Западната конференција
Познати петорките за „ол-стар“ натпреварот во НБА, Јокиќ и Дончиќ ќе играат за Западната конференција
Скопско Ехо

НБА лигата ги објави петорките за „ол-стар натпреварот, а повторно најмногу гласови (7.5 милиони) доби Леброн Џејмс. Собирот на НБА ѕвездите кој ќе се одржи од 16-ти до 18-ти февруари ќе биде 19-то уч...

Академија Пандев со убедлива победа против Раднички Ниш
Академија Пандев со убедлива победа против Раднички Ниш
Скопско Ехо

Македонскиот прволигаш Академија Пандев оствари убедлив триумф (4-1) против Раднички Ниш на вториот пријателски натпревар на подготовките во Анталија. Тимот на Александар Васоски одигра одличен меч и ...