Скопје1

Петровска: Членството ќе одлучи дали јас сум идниот претседател на СДСМ
Петровска: Членството ќе одлучи дали јас сум идниот претседател на СДСМ
Скопје1

„Доколку сакате потврда за кандидатурата за која што подолго време размислувам и ја најавувам, денеска конечно падна одлуката дека ќе се кандидирам за претседател на СДСМ. Одговорот дали јас ќе бидам ...

(Во живо) Претрес на Славјанка Петровска, потрес во СДСМ: јавно се испокараа, кој ќе биде наследник на Ковачевски?
(Во живо) Претрес на Славјанка Петровска, потрес во СДСМ: јавно се испокараа, кој ќе биде наследник на Ковачевски?
Скопје1

Каков е престижот да бидеш лидер на губитничка партија? Во СДСМ има видливи поделби на крила и јавни караници. Кој е против кого и зошто? Славјанка Петровска се споменува како еден од претендентите за...

Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ, вели ВМРО-ДПМНЕ
Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата, служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ, вели...
Скопје1

„Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата“, вели ВМРО-ДПМНЕ и додава: Жената која чувствуваше исполнетост во спроведувањето политички нарачки преку драконски казни за полити...

Крвава тепачка во Дебар, завршила со прободување со нож
Крвава тепачка во Дебар, завршила со прободување со нож
Скопје1

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Ј.Д.(32) од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување со опасно орудие пр...

Се трага по 15-годишно девојче од Скопје
Се трага по 15-годишно девојче од Скопје
Скопје1

На 28.05.2024 во 16.00 часот во Полициската станица Центар, од Јавна установа за згрижување деца било пријавено дека од установата се оддалечила нивната штитеничка Ѓ.А.(15), која и претходно повеќе па...

Ограбена обложувалница во Бутел
Ограбена обложувалница во Бутел
Скопје1

На 28.05.2024 во 22.10 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на подрачјето на општина Бутел, едно лице со закана кон вработена одзело пари од дневниот промет. Се преземаат ...

Пожар во касарната во Ѓорче Петров
Пожар во касарната во Ѓорче Петров
Скопје1

Денеска (29.05.2024) во 03.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека во кругот на Касарната Ѓорче Петров настанал пожар во еден објект. Повредени лица нема, а пожарот бил изгаснат од екипа на Бригада...

Фатен телефонски измамник од Битола: Земал 398.000 денари претставувајќи се како лажен инспектор
Фатен телефонски измамник од Битола: Земал 398.000 денари претставувајќи се како лажен инспектор
Скопје1

СВР Битола поднесе кривична пријава против З.М. (37) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“. На 15.05.2024, пријавениот ѝ се јавил на 76 – годишна жена, ѝ се п...

На скопјанка и се запали автомобилот пред полициската станица Пролет
На скопјанка и се запали автомобилот пред полициската станица Пролет
Скопје1

На 28.05.2024 во 16.25 часот во СВР Скопје, С.А.(29) од Скопје пријавила дека пред полициски објект на подрачјето на Центар, додека го управувала нејзиното патничко возило „цитроен“ со скопски региста...

Скопјанец пријавил дека го тепале сопругата и малолетната ќерка
Скопјанец пријавил дека го тепале сопругата и малолетната ќерка
Скопје1

На 28.05.2024 во 10.05 часот во СВР Скопје, 44-годишен маж од Скопје пријавил дека во семејниот дом на подрачјето на општина Аеродром, поради нарушени односи, бил физички нападнат од неговата сопруга ...

Пожар во близина на „Ист гејт“
Пожар во близина на „Ист гејт“
Скопје1

Попладнево избил пожар во близина на трговскиот центар „Ист гејт“ во Скопје, информираат од Центарот за управување со кризи. Според првичните информации, гори ѓубриште зад трговскиот центар, при што с...

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи
Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Масимилиано Паолучи
Скопје1

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска го прими директорот на канцеларијата на Светската банка за Косово и за Северна Македонија, Масимилиано Паолучи. На средбата претседателката изрази бл...