Нова ТВ

Талевски: ВМРО-ДПМНЕ има нова реалност, во која „Северна“ не е веќе предавство
Талевски: ВМРО-ДПМНЕ има нова реалност, во која „Северна“ не е веќе предавство
Нова ТВ

„Ова е нова реалност на ВМРО-ДПМНЕ, со која покажуваат дека го промениле ставот со кој што излегоа на избори пред граѓаните, и не само што е нова реалност Преспанскиот договор и јасно кажуваат дека ќе...

Управниот суд одржува јавна расправа за тужбата на Европскиот фронт за прегласувањето во Ларце
Управниот суд одржува јавна расправа за тужбата на Европскиот фронт за прегласувањето во Ларце
Нова ТВ

Управниот суд вечерва одржува јавна расправа по предметот оформен по поднесената тужба од Коалицијата Европски фронт на Парламентарните избори 2024, против решението Државната изборна комисија на РСМ ...

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола
Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола
Нова ТВ

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел денеска изјави дека Европа се соочува со две „брутални војни“ во близина на нејзините граници и многу тензии кои лесно можат ...

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес
Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес
Нова ТВ

Амбасадорот на Европскaта Унија во земјава Дејвид Гир изјави дека во интерес на нашата држава е да продолжи по патот на ЕУ и дека Унијата е подготвена да работи со новата влада и со сите кои го поддрж...

Американскиот заменик-министер за финансии ја посети Украина, разговараше за санкциите против Москва
Американскиот заменик-министер за финансии ја посети Украина, разговараше за санкциите против Москва
Нова ТВ

Американскиот заменик-министер за финансии Вали Адејемо денеска го посети Киев за да разговара за американската финансиска поддршка, спроведувањето на санкциите против Русија и употребата на замрзнати...

Амбасадорката Дир: Украина започна истраги за 132.780 руски воени злосторства, вклучувајќи убиства на 548 деца
Амбасадорката Дир: Украина започна истраги за 132.780 руски воени злосторства, вклучувајќи убиства на 548 деца
Нова ТВ

Украинската амбасадорка во земјава, Лариса Дир која на социјалните мрежи води своевиден дневник на случувањата во Украина за време на целосната и неиспровоцирана руска воена агресија, на 826 ден од во...

Макрон: На Украина да и се дозволи да користи западно оружје за да гаѓа цели во Русија
Макрон: На Украина да и се дозволи да користи западно оружје за да гаѓа цели во Русија
Нова ТВ

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека се залага на Украина да и се дозволи да напаѓа воените бази во Русија со оружје со долг дострел обезбедено од западните партнери. Макрон со о...

Беличанец: Очекував вмроовска идеолошка наклонетост но не и неуставно и незаконито вршење на функција!
Беличанец: Очекував вмроовска идеолошка наклонетост но не и неуставно и незаконито вршење на функција!
Нова ТВ

Две децении како редовен професор на Правниот факултет “Јустинијан први” ги учеше студентите што е устав и уставност, четири години како пратеник во собранието ги “обучуваше” пратениците дека никој не...

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго
Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго
Нова ТВ

Закрепнувањето на премиерот Роберт Фицо, по обидот за убиство, ќе потрае „исклучително долго“, изјави денеска словачкиот вицепремиер Роберт Калињак, цитиран од француските медиуми. Истовремено, болниц...

Алтипармаков: Потребна е повеќе мултиетничка и мултикултурна соработка во нашава средина
Алтипармаков: Потребна е повеќе мултиетничка и мултикултурна соработка во нашава средина
Нова ТВ

„Во моментот соработувам со една продукција наречена Реал филм. Со драги пријатели Ратко Букчиќ и Александар Касапинов завршив еден краток филм во 2023. Се уште го промовираме. Треба да има промоција ...

Албанскиот парламент изгласа Резолуција за добро владеење и антикорупција, опозицијата го бојкотираше гласањето
Албанскиот парламент изгласа Резолуција за добро владеење и антикорупција, опозицијата го бојкотираше гласањето
Нова ТВ

По повеќе од пет часа расправа, албанскиот парламент изгласа Резолуција „За продлабочување на реформите за добро владеење, спроведување на законот и антикорупција за Албанија во Европската Унија 2030&...

Кој ќе го води СДСМ?: Петроска и Деспотовски кандидати, за Филипче и Богоев не е потврдено
Кој ќе го води СДСМ?: Петроска и Деспотовски кандидати, за Филипче и Богоев не е потврдено
Нова ТВ

Извршниот одбор на СДСМ на денешната седница донесе Одлука за распишување вонредни внатрепартиски избори за претседател на СДСМ на 30 јуни 2024 година (недела), по повлекувањето на Димитар Ковачевски ...