Нетпрес

Намалена невработеноста во Грција
Намалена невработеноста во Грција
Нетпрес

За 0,4 отсто во споредба со мај годинава и за 2,9 проценти во споредба со јуни 2021 година, се намалила невработеноста во Грција, која за месец јуни изнесува 12,1 отсто, согласно официјалн...

Американски синџир ќе нуди на продажба пици без тесто
Американски синџир ќе нуди на продажба пици без тесто
Нетпрес

Американскиот синџир за пица Papa John’s воведува новина, пици без тесто. Производот што ќе биде официјално претставен подоцна овој месец ќе се вика Papa Bowls. Станува збор за „тањирчиња“...

Белиот кит кој залута во реката Сена угина и покрај драматичната акција за негово спасување
Белиот кит кој залута во реката Сена угина и покрај драматичната акција за негово спасување
Нетпрес

Белиот кит кој со денови беше заглавен во реката Сена угина, и покрај мисијата да му го спасат животот. Тој беше извлечен од водата во близина на Париз рано утринава како подготовка за пре...

Почина јапонскиот моден дизајнер и креатор на познатите ролки на Стив Џобс
Почина јапонскиот моден дизајнер и креатор на познатите ролки на Стив Џобс
Нетпрес

Револуционерниот јапонски моден дизајнер Иси Мијаке, почина на 84-годишна возраст по долгата борба со рак на црниот дроб. Познат по тоа што имаше иновативен стил, смели идеи, создаде најпр...

Осуден поранешен менаџер во Твитер за шпионажа во корист на Саудиска Арабија
Осуден поранешен менаџер во Твитер за шпионажа во корист на Саудиска Арабија
Нетпрес

Поранешниот вработен во Твитер, Ахмад Абуамо е осуден поради пристап до личните податоци на корисници кои ја критикуваат Владата на Саудиска Арабија. Абуамо, американски државјанин и поран...

Руската новинарка Овсјаникова обвинета за ширење лажни информации за армијата
Руската новинарка Овсјаникова обвинета за ширење лажни информации за армијата
Нетпрес

Рускиот истражен комитет отвори кривична постапка против поранешната уредничка на Канал еден (Channel One), Марина Овсјаникова, под обвинение за ширење лажни информации за руската армија, ...

Украински брод со пченица пристигна во Драч
Украински брод со пченица пристигна во Драч
Нетпрес

Бродот „Јаохар Раним“ со 6 илјади тони пченица од Украина денеска пристигна на пристаништето во Драч. Бродот се закотви на стовариштето бр. 2 од пристаништето во Драч утрово, а пченицата е...

Од последните 44 години, на Антарктикот сега има најмалку мраз
Од последните 44 години, на Антарктикот сега има најмалку мраз
Нетпрес

Обемот на морскиот мраз на Антарктикот достигна најниска вредност во месец јули оваа година, што е седум отсто под просекот за 44 години мониторинг, објави Европската служба за климатски п...

Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Македонија
Бугарија објави тендер за дел од автопатот кон границата со Македонија
Нетпрес

Бугарската владина агенција „Патна инфраструктура“ објави дека денеска распишала јавен тендер за избор на изведувач за изработка на идејно-технички проект со детален распоред – план за пар...

Во Украина загинаа 80.000 руски војници, објави „Форин полиси“
Во Украина загинаа 80.000 руски војници, објави „Форин полиси“
Нетпрес

Американското Министерство за одбрана проценува дека околу 80.000 руски војници се убиени или повредени од почетокот на руската сеопфатна „инвазија“ врз Украина пред околу шест месеци, обј...