МТМ

Осуден за тешка кражба и трговија со дрога фатен и спроведен во затвор
Осуден за тешка кражба и трговија со дрога фатен и спроведен во затвор
МТМ

Полициски службеници од СВР Скопје денеска во 03.30 часот во скопско Шишево, го лишиле од слобода Џ.С.(25) од село Шишево, информираат од МВР.

Дневен хороскоп за недела
Дневен хороскоп за недела
МТМ

Проверете што ви носи дневниот хороскоп за 16 јуни. Овен Овни, ќе бидете многу продуктивни и успешни во остварувањето на целите. Искористете го овој ден за да завршите важни проекти. Денеска ќе бидете...

Без пратеници Роми остана Европскиот парламент
Без пратеници Роми остана Европскиот парламент
МТМ

Со приближно 10 до 12 милиони жители во Европа, од кои околу шест милиони живеат во ЕУ, Ромите се едно од најбројните европски етнички малцинства. Сепак, во новиот состав на Европскиот парламент, избр...

Без вода дел од Општина Карпош
Без вода дел од Општина Карпош
МТМ

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат дека во недела, на ден 16.06.2024 година, поради дефект на огрлица од ф – 80 мм на ул. Љубица Георгиева бр.3, во периодот од 08.30 часот па се до отстранување ...

Тепачка во скопска фирма, еден заврши со убодна рана од нож, а тројца се повредени
Тепачка во скопска фирма, еден заврши со убодна рана од нож, а тројца се повредени
МТМ

Во петокот околу 14,30 часот, полициски службеници од полициското одделение Петровец ги привеле А.А. на 26 и Ј.Б. на 24 години, и двајцата од скопското село Катланово, поради сомнение дека пред фирмат...

Сончево и топло со температури до 35 степени
Сончево и топло со температури до 35 степени
МТМ

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 17, а максимална...

ОЈО за двојното убиство: Сопругот ја тепал, па зела нож и ги убила него и свекорот
ОЈО за двојното убиство: Сопругот ја тепал, па зела нож и ги убила него и свекорот
МТМ

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 36 – годишна жителка на Кратово, осомничена дека сторила кривичнo делo – Убиство од член 123 став 3 во вр...

Истрага против скопјанец, со пиштол ограбил банка во Скопје ама го фатиле
Истрага против скопјанец, со пиштол ограбил банка во Скопје ама го фатиле
МТМ

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 31-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело  разбојништво од член 237 став 4 во ...

Утре посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка
Утре посебен режим на сообраќај во Oпштина Илинден поради велосипедска трка
МТМ

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека утре (16 јуни / недела) во периодот од 12 до 16 часот во општина Илинден ќе има посебен сообраќаен режим поради одржување на велосипедска...

Принцезата Кејт Мидлтон во бело излезе пред јавноста прв пат по шест месеци од дијагностицираниот рак (ВИДЕО)
Принцезата Кејт Мидлтон во бело излезе пред јавноста прв пат по шест месеци од дијагностицираниот рак (ВИДЕО)
МТМ

Принцезата од Велс, Кејт Мидлтон, денеска го направи своето прво јавно појавување годинава на „Trooping the Colour“, во чест на роденденот на кралот Чарлс Трети. Се појави во бел фустан на Џени Пекам,...

(Видео+Фото) Плакети за придонес и развој на боксот добија боксери од Екс Ју
(Видео+Фото) Плакети за придонес и развој на боксот добија боксери од Екс Ју
МТМ

Плакети за дадениот придонес во развојот на боксерскиот спорт, на боксерските југословенски легенди, им додели вицешампионот на поранешна Југославија, градоначалникот на Општина Петровец, Борче Митевс...

Сиљановска Давкова денеска и утре на Самитот за мир во Украина
Сиљановска Давкова денеска и утре на Самитот за мир во Украина
МТМ

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, на покана на претседателката на Швајцарската Конфедерација, Виола Амхерд, денеска и утре во Бургеншток на езерото Луцерн во Швајцарија ќе учествува на Самит...