Макфакс

Мицкоски: Не ја разбирам потребата од појаснување на македонскиот јазик кој во минатото е кодифициран
Мицкоски: Не ја разбирам потребата од појаснување на македонскиот јазик кој во минатото е кодифициран
Макфакс

„Пред овој настан бев во таква научна институција, го завршувавме семестарот и имав можност да разговарам со други научни работници и инженери, не лингвисти, луѓе коишто животот го посветиле на истраж...

ВМРО-ДПМНЕ вечерва на извршен ќе расправа за референдумот
ВМРО-ДПМНЕ вечерва на извршен ќе расправа за референдумот
Макфакс

При денешната посета на општина Аеродром, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање во однос на вечерашното заседавање на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ истак...

Крис Хемсворт не сакал да јаде месо пред бакнежот со Натали Портман бидејќи таа е веган
Крис Хемсворт не сакал да јаде месо пред бакнежот со Натали Портман бидејќи таа е веган
Макфакс

Крис Хемсворт уште еднаш докажа дека е вистински кавалер одбивајќи да јаде месо пред снимање сцена од Тор: Љубов и молња“ во која треба да ја бакне Натали Портман. Холивудската убавица го откри убавио...

ЕУ очекува промена на Уставот во следните 16 месеци додека трае скринингот
ЕУ очекува промена на Уставот во следните 16 месеци додека трае скринингот
Макфакс

Ниту Владата не знае која ќе биде динамиката за промена на Уставот и внесување на Бугарите и другите заедници. Скринингот ќе трае 16 месеци, а Европската Унија очекува во овој период да се случи проце...

„Македонски шлагери – стари песни – нови ѕвезди“ вечерва на Скопско лето
„Македонски шлагери – стари песни – нови ѕвезди“ вечерва на Скопско лето
Макфакс

Вечерва на платото Ист гејт мол со почеток во 21 часот ќе се одржи концерт насловен „Македонски шлагери – стари песни – нови ѕвезди“, во рамки на манифестацијата Скопско лето. Специјални г...

Пронајден хероин при претрес во Гостивар
Пронајден хероин при претрес во Гостивар
Макфакс

Вчера претпладне, во 10.45 часот во Гостивар, полициски службеници од Полициската станица Гостивар го лишиле од слобода 60-годишниот Х.С. од Гостивар, извести МВР. – При претрес во неговиот дом и во в...

Огромен пожар во Словенија, ангажирана е и војската
Огромен пожар во Словенија, ангажирана е и војската
Макфакс

Командантот на Цивилната заштита, Сречко Шестан, рече дека никогаш немале толку пожарникари на терен како во моментов поради пожарот кој од Италија се прошири во Словенија. Според медиумите, речиси 1....

Новиот претседател на Шри Ланка положи заклетва
Новиот претседател на Шри Ланка положи заклетва
Макфакс

Поранешниот премиер на Шри Ланка, Ранил Викремесинг, положи заклетва како нов претседател на земјата, која се соочува со невидена економска криза. Викремесинг положи заклетва пред главниот судија Џаја...

Италијанскиот премиер Марио Драги поднесе оставка
Италијанскиот премиер Марио Драги поднесе оставка
Макфакс

Премиерот на Италија, Марио Драги поднесе оставка, потврдија од кабинетот на италијанскиот претседател Серџо Матарела. Италијанскиот претседател побарал од Драги да биде привремен премиер. Текстот Ита...

ВМРО-Народна: Јасно е дека Бугарија и’ дозволила на ЕУ да го прифати македонскиот јазик
ВМРО-Народна: Јасно е дека Бугарија и’ дозволила на ЕУ да го прифати македонскиот јазик
Макфакс

Во Република Северна Македонија очигледно постојано се рециклираат силите кои сакаат да го запрат патот кон европската интеграција, смета партијата на Љубчо Георгиевски, ВМРО-Народна. Оттука велат дек...