Алсат

Деца се јавувале на СОС телефон и барале помош за…
Деца се јавувале на СОС телефон и барале помош за…
Алсат

Семејно насилство, проблеми со менталното здравје, запоставување во училиштата и во општеството, па дури и 10 телефонски повици со црни мисли за самоубиство. Ова се само дел од 307-те поплаки што мал...

Зголемување на платите од 26.000 на 44.000 денари!
Зголемување на платите од 26.000 на 44.000 денари!
Алсат

Втор ден од штрајкот на приватните специјализанти. Велат дека револтот ќе продолжи сè додека писмено не добијат информација дека нивните барања се прифатени. Специјалистите бараат зголемување на плат...

Претседателски кандидати ветуваат „ветинг“, а немаат надлежност за тоа
Претседателски кандидати ветуваат „ветинг“, а немаат надлежност за тоа
Алсат

Прочистувањето на политиката и судството од корумпирани личности и спречувањето да извршуваат државна должност, останува една од главните теми на претседателската изборна кампања. Тоа се случува иако...

Донација од Алкалоид за Козле и за детската клиника
Донација од Алкалоид за Козле и за детската клиника
Алсат

Фармацевтската компанија Алкалоид го донираше иновативниот лек „Омепразол“, кој за прв пат во светот е претставен во течна форма. Донацијата изнесува 12.520.800 денари и е доставен до клиниката за бе...

Реакции за резолуцијата за Сребреница каде Македонија е ко-спонзор
Реакции за резолуцијата за Сребреница каде Македонија е ко-спонзор
Алсат

Низа реакции дома и во регионот предизвика одлуката на властите Македонија да ја ко-спонзорира Резолуцијата против геноцидот во Сребреница во Обединетите Нации. Зад текстот на Резолуцијата застанаа и...

Мијалкови почнаа да градат хотел на елитен плац во Охридско
Мијалкови почнаа да градат хотел на елитен плац во Охридско
Алсат

Невладини организации алармираат дека во непосредбна близина на претседателската вила во Горица е уништена шума стара повеќе од седум децении. Станува збор за една од најатрактивните локации во Охрид...

Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријават за гласање на претседателските избори
Изнемоштените и болните до полноќ можат да се пријават за гласање на претседателските избори
Алсат

Изнемоштените и болните лица до полноќ можат да се пријавуваат за гласање на претседателските избори закажани за 24 април. -Избирачот кој не е во можност да гласа на гласачкото место (немоќно или бол...

Убиена жена во Пеќ, втор случај на фемицид во Косово за пет дена
Убиена жена во Пеќ, втор случај на фемицид во Косово за пет дена
Алсат

Женско лице е убиено утрово во градот Пеќ во Косово, а осомничен за злосторот е нејзиниот сопруг, кој, како што јавија медиумите, ѝ се предал на полицијата, јави дописникот на МИА од Приштина. Случај...

Британскиот премиер се соочува со партиски бунт поради плановите за забрана на цигари кај младите
Британскиот премиер се соочува со партиски бунт поради плановите за забрана на цигари кај младите
Алсат

Британскиот премиер Риши Сунак се соочува со нов бунт во неговата партија поради плановите да им се забрани на младите да користат цигари. Ако се усвои законот за тутун и вап, ќе биде прекршок да се ...

ЕУ усвои измени во преговарачката рамка со Србија, вклучувајќи ги и обврските од Охридскиот договор
ЕУ усвои измени во преговарачката рамка со Србија, вклучувајќи ги и обврските од Охридскиот договор
Алсат

Амбасадорите на членките на Европската Унија (ЕУ) едногласно ги усвоија дополнувањата и измените во поглавјето 35 во пристапните преговори со Србија, дознава Радио Слободна Европа (РСЕ) од дипломатск...

Истражување: Децата во земјава од 7 до 15 години најчесто имаат проблем со концетрацијата и вниманието
Истражување: Децата во земјава од 7 до 15 години најчесто имаат проблем со концетрацијата и вниманието
Алсат

Децата во земјава на возраст од 7 до 15 години најчесто имаат проблем со вниманието, концетрацијата и брзината на реакција, покажува истражувањето „Когнитивно функционирање на децата на возраст од 7 ...

Синдикатот во Македонска пошта инсистира на нова систематизација, се подготвува и за протест и штрајк
Синдикатот во Македонска пошта инсистира на нова систематизација, се подготвува и за протест и штрајк
Алсат

Синдикатот во „Македонска пошта“ ќе изготви систематизација, ќе ја достави на идната влада и ќе инсистира на нејзина итна примена, како стартно решение за состојбата на Поштата, која, како што рече д...