365

Високата цена на струјата ја зголеми цената и на градежните материјали
Високата цена на струјата ја зголеми цената и на градежните материјали
365

Продолжува растот на цената на струјата на берзите. Деновиве цената на еден MW на унгарската берза Hupex.com се искачи на над 500 евра. Високите цени на енергенсите, особено на струјата, продолжуваат...

Ивановска: Спорот меѓу обвинителството и финансиската полиција ги покажува системските слабости во функционирањето на двете институции
Ивановска: Спорот меѓу обвинителството и финансиската полиција ги покажува системските слабости во функционирањето на...
365

Преку спорот меѓу Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција и Управата за финансиска полиција доаѓаат до израз системските слабости во функционирањето на двете институции, смета п...

Влада: Со „Отворен Балкан“ ќе добиеме работна сила во дефицитарните дејности
Влада: Со „Отворен Балкан“ ќе добиеме работна сила во дефицитарните дејности
365

Со „Отворен Балкан“ земјава ќе добие работна сила во дефицитарните дејности, а слободниот пазар на труд носи повисоки плати и инвстиции во секоја од трите земји, велат од Владата во пресрет на отвора...

Верешчук: Денешните експлозии се потсетник на кого му припаѓа Крим
Верешчук: Денешните експлозии се потсетник на кого му припаѓа Крим
365

Заменичката на украинскиот премиер, Ирина Верешчук, денеска алудираше дека експлозиите во близина на руската воена база на Крим се предизвикани од напад на украинската армија. „Денешните експлозии во...

Проширена истрагата против поранешниот генерален секретар на Владата Зекири
Проширена истрагата против поранешниот генерален секретар на Владата Зекири
365

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), ја прошири истрагата за поранешниот генерален секретар на Владата Мухамед Зекири. Од Обвинителството за МИА инф...

„КАМ“ шампион според бројот на новоотворени маркети во Бугарија годинава
„КАМ“ шампион според бројот на новоотворени маркети во Бугарија годинава
365

Македонскиот синџир на супермаркети „КАМ Маркет“ е шампион според бројот на отворени нови објекти во Бугарија од почетокот на годината, наведува информативниот сајт „Марица.бг“. Порталот посочува дек...

Џон Малкович ќе гради холивудски филмски студија во Скопје, ќе се викаат „Стоунбриџ“ во чест на богатата култура и неверојатната историја на македонскиот народ
Џон Малкович ќе гради холивудски филмски студија во Скопје, ќе се викаат „Стоунбриџ“ во чест на богатата култура и не...
365

Познатата американска филмска ѕвезда Џон Малкович најави дека во Скопје ќе се снимаат холивудски филмови, веднаш откако ќе се изградат повеќе филмски студија во околината на градот во рамки на проект...

ССМ: За само пет месеци од зголемувањето на 18.000 денари, минималната плата повторно се врати на нивото пред март
ССМ: За само пет месеци од зголемувањето на 18.000 денари, минималната плата повторно се врати на нивото пред март
365

Минималните трошоци на едно семејство за јули изнесуваат 47.042.000 денари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Според Синдикатот, тоа е повеќе и од приходот на семејс...

МНР ги демантира наводите за нови обврски со Бугарија надвор од Протоколот, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за дебакл на дипломатијата
МНР ги демантира наводите за нови обврски со Бугарија надвор од Протоколот, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за дебакл на дипломат...
365

Министерството за надворешни работи реагираше во врска со, како што велат, појавените шпекулации во јавноста за нови взаемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, и демантира дека се подготву...

Повеќе од 70 нови вработувања во „Брако“ од почетокот на годинава
Повеќе од 70 нови вработувања во „Брако“ од почетокот на годинава
365

Новите проекти и инвестиции во „Брако“ ја продолжуваат тенденцијата на отворање нови работни места и тоа во услови на дестабилизирани економски текови во светски рамки. Од почетокот на годинава до ју...