365

Таравари: „Вреди“ се залага за привремено судско тело на западни експерт кои ќе бидат интегрирани во обвинителските и судските совети
Таравари: „Вреди“ се залага за привремено судско тело на западни експерт кои ќе бидат интегрирани во обвинителските и...
365

Во штабот на коалицијата „Вреди“ во Тетово денеска на прес-конференција кандидатот за претседател Арбен Таравари најави дека како претседател на Републиката ќе преземе конкретни чекори за решавање на...

Да ја продолжиме визијата на Мирко Попов, да продолжиме да свириме и да промовираме нови движења…
Да ја продолжиме визијата на Мирко Попов, да продолжиме да свириме и да промовираме нови движења…
365

Викендов во Битола во органзаиција на  „Акто“ и „Силата ЕУ Младите“ се одржа целодневен музички настан „Градот ме тера да пеам“, на кој беше промовирано винил изданието „Поп- Култура“ кое е прозивод...

Гнездо ТОРТА! Велигденски десерт- без печење и готов за 15 минути! (РЕЦЕПТ)
Гнездо ТОРТА! Велигденски десерт- без печење и готов за 15 минути! (РЕЦЕПТ)
365

Велигденските празници се идеално време за слатки задоволства, а еден од омилените во многу семејства е дефинитивно гнездото торта     СОСТОЈКИ: 250 гр корнфлекс 200 гр чоколадо за готвење 200 гр с...

Касами: Повеќе е можно уставни измени да се случат со ВМРО-ДПМНЕ во влада отколку со ВМРО-ДПМНЕ во опозиција
Касами: Повеќе е можно уставни измени да се случат со ВМРО-ДПМНЕ во влада отколку со ВМРО-ДПМНЕ во опозиција
365

„И да пружи отпор ВМРО-ДПМНЕ, нашиот услов, предуслов, викајте го како сакате, ќе биде да се случат уставните промени. Нема влада без уставни измени“, вели Касами Лидерот на партијата Беса, Билал...

ДУИ: Сакале или не СДСМ и ВМРО, идниот претседател ќе се избира во Собранието, како и премиерот Џафери ќе се оствари и „првиот претседател Албанец“
ДУИ: Сакале или не СДСМ и ВМРО, идниот претседател ќе се избира во Собранието, како и премиерот Џафери ќе се оствари ...
365

„ВМРО и СДСМ веќе се обединија против барањето на Демократската унија за интеграција и Европскиот фронт изборот на претседателот да биде во Собранието, како главна точка на Платформата што лидерот Ал...

По интервенцијата на МНР корегирана е придавката „северномакедонски“ на вебот на Европскиот парламент
По интервенцијата на МНР корегирана е придавката „северномакедонски“ на вебот на Европскиот парламент
365

Министерството за надворешни работи соопшти дека реагирало до Европскиот парламент за употребата на придавката „северномакедонски“ и дека грешката е веќе отстранета од веб страницата на Европарламент...

Храната може доживотно да го обликува детскиот мозок, за правилен развој треба да е разновидна
Храната може доживотно да го обликува детскиот мозок, за правилен развој треба да е разновидна
365

Храната што децата ја јадат влијае на нивниот развој, но и на развитокот на врските во нивниот мозок, објави списанието „Педијатрикс“ (Pediatrics). Насоките на Американската академија за педијатрија ...

Јакимовски: ЕУ да најде начин како Бугарија „да пие кафе“ кога ќе се гласа за Македонија
Јакимовски: ЕУ да најде начин како Бугарија „да пие кафе“ кога ќе се гласа за Македонија
365

Претпоследно прашање пред влез во ЕУ ќе биде да разговараме за јазикот и тоа е трикот кој ни го прави Ковачевски, дека македонскиот јазик е признат во ЕУ. Бугарите велат имате јазик ама е наречје на ...

Андерс Рослунд во Скопје: Генијалниот автор на крими жанрот доаѓа на Саемот на книга
Андерс Рослунд во Скопје: Генијалниот автор на крими жанрот доаѓа на Саемот на книга
365

Читателската публика во Скопје ќе има неповторлива можност  да се сретне со еден од најуспешните автори на крими трилери на денешнината, Андерс Рослунд, кој ќе биде специјален гостин на Саемот на кн...

Пожари кај Бунец, меѓу Сретково и Церово, во атар на Горјане…Над тетовско Селце гори неколку дена
Пожари кај Бунец, меѓу Сретково и Церово, во атар на Горјане…Над тетовско Селце гори неколку дена
365

Центарот за управување со кризи (ЦУК) утрово информира дека во последното деноноќие во земјава имало вкупно 22 евидентирани пожари на отворен простор, од коишто осум се се‘ уште активни...

Пожар над Горно Јаболчиште во Општина Чашка, гори букова шума
Пожар над Горно Јаболчиште во Општина Чашка, гори букова шума
365

За пожарот, како што велат од ЦУК, известени биле во ЈП „Национални шуми“, подружница „Бабуна“ од Велес, од каде што утрово се упатени вработени за да го гаснат Илустративна фотографија Пожар во к...

Дневен хороскоп за вторник, 16-ти април 2024-та
Дневен хороскоп за вторник, 16-ти април 2024-та
365

ОВЕННе се впуштајте во промените импулсивно, иако точно знаете што сакате да постигнете. Не се исклучуваат финансиски загуби доколку ризикувате. Идеите што ви ги нудат...