ОАЕ формираат фонд од 10 милијарди долари за инвестирање во Турција
ОАЕ формираат фонд од 10 милијарди долари за инвестирање во Турција

Обединетите Арапски Емирати ќе формираат фонд од 10 милијарди долари за инвестирање во Турција, објавија локалните медиуми. Ова стана јасно за време на вчерашната посета на престолонаслед...

„Самсунг“ во Тексас ќе гради фабрика за чипови од 17 милијарди долари
„Самсунг“ во Тексас ќе гради фабрика за чипови од 17 милијарди долари
Центар 0 коментари

Компанијата „Самсунг“ планира во текот на наредните три години да изгради фабрика за полуспроводници вредна 17 милијарди долари во близина на Остин, Тексас, како дел од напорите да го зголеми производ...

ОАЕ ќе ја поддржи Турција со фонд од 10 милијарди долари за затоплување на односите
ОАЕ ќе ја поддржи Турција со фонд од 10 милијарди долари за затоплување на односите

Турција и Обединетите Арапски Емирати потпишаа договори за милијарди долари инвестиции, вклучително и за технологија и енергија, во средата, по разговорите меѓу претседателот Реџеп Тајип Ердоган и пр...

Маск продаде акции во Тесла за околу 1,05 милијарди долари
Маск продаде акции во Тесла за околу 1,05 милијарди долари
Вечер 0 коментари

Извршниот директор на Тесла, Илон Маск продаде уште еден дел од акциите на компанијата за околу 1,05 милијарди долари, покажуваат финансиските податоци објавени оваа недела на берзата. Тој овој ме...