Suteren

Оливера Николова: Пишувањето ме очовечи
Оливера Николова: Пишувањето ме очовечи
Suteren

Многу би сакала да верувам дека го заслужувам овој момент. Ова што се случува овде. Верувајте ми, тоа е едно чувство со кое се борам вечерва. Но, знам и дека одговорот треба да се остави на времето. Т...

Најевтините градови во 2022-ра
Најевтините градови во 2022-ра
Suteren

Животните трошоци најевтини се во… Манчестер Јоханесбург Будимпешта Монтреал Санкт Петербург Прага Порто Рим Мексико Сити Бангкок Најскапи… Цирих Тел Авив Лос Анџелес Пари Лондон Милано Њујорк Сан...

Кадифената покривка на нејзиното творештво
Кадифената покривка на нејзиното творештво
Suteren

Во фоајето на Националната опера и балет вчера се одржа промоција на десет тома од творештвото за возрасни на писателката Оливера Николова, во издание на „Арс Ламина“ под наслов „Арс Либрис“ . Реиздан...

Отец Пимен: Урна Јана
Отец Пимен: Урна Јана
Suteren

Боже колку беше убава Јана уште од малечка. Е арно, ама колку шо беше убава толку беше и палава. Имаше некој дух во неа да се натпреварува со малските деца. Попалава беше и од машките деце. Кога друга...

Утрински брифинзи
Утрински брифинзи
Suteren

Да ви се пофалам дека сум многу згодна, паметна, а и богата и пред да работам. Се сум имала и имам се што сакам. Пред една недела добив висока раководна функција и токму затоа што сум таква, каква што...

Девојчето на Сиа, денес е успешна убавица
Девојчето на Сиа, денес е успешна убавица
Suteren

Танчерката Меди Зиглер (19) присуствуваше на 94-то доделување на Оскарите кое се одржа во Лос Анџелес како дел од филмската екипа на “West side story“! Меди се прослави уште како дете – прво се појав...

Гламурот на Холивуд
Гламурот на Холивуд
Suteren

Сјајот на церемонијата на доделувањето на Оскарите е повторно врвен, каков што беше пред пандемијата од коронавирусот. Холивудските филмски награди со ова 94-то издание се пак, најгламурозниот и најсл...

Ноќта на Оскарите
Ноќта на Оскарите
Suteren

Американската Академија за филмски уметности и науки синоќа по 94-ти пат ги додели наградите за најдобри филмски остварувања. Филм на годината е „КОДА“, во кој актери се неколку лица со оштетен слух… ...

Симона Јованоска: Урбаниот човек не може да биде слободен
Симона Јованоска: Урбаниот човек не може да биде слободен
Suteren

Родена е вели, еден убав сончев ден, на 16 јули далечната 1985 година во Гостивар. Таму завршила средно економско, а потоа маркетинг на Економски на УКИМ. Веќе петта година по ред работи како копирајт...

Дипломатски пасоши за најдобрите
Дипломатски пасоши за најдобрите
Suteren

Македонските репрезентативци Енис Барди и Александар Трајковски и селекторот Благоја Милевски добија дипломатски пасоши од Министерство за надворешни работи на Македонија по враќањето од Палермо, каде...