Скопско Ехо

Судењето за убиството на Денис Тот: Обвинителството бара казна, одбраната ослободување на тројцата обвинети
Судењето за убиството на Денис Тот: Обвинителството бара казна, одбраната ослободување на тројцата обвинети
Скопско Ехо

Барање да им се изрече казна за убиство со умисла од Обвинитеството, но и барање да бидат ослободени тројцата обвинети се слушнаа денеска на завршницата од судењето за убиство на хрватскиот ракометар ...

Нема договор, автобусите 9, 12, 22, 23 и 45 на „Слобода превоз“ и утре нема да возат
Нема договор, автобусите 9, 12, 22, 23 и 45 на „Слобода превоз“ и утре нема да возат
Скопско Ехо

Без договор завршила денешната средба меѓу претставниците на Градот Скопје и на фирмата „Слобода превоз“ за надминување на проблемот со кој денеска не функционираат пет автобуски линии во градот. Прич...

Апасиев удрил проста математика на анкетата и објаснил за „премиерската пизма“
Апасиев удрил проста математика на анкетата и објаснил за „премиерската пизма“
Скопско Ехо

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, ја видел најновата спроведена анкета за рејтинџите на партиите во Македонија и пресметал, а потоа и објаснил преку Фејсбук зошто е „пизмата на премиерот“ кон него...

Искршени стакла на влезот од клубот „Цар Борис III“ во Охрид
Искршени стакла на влезот од клубот „Цар Борис III“ во Охрид
Скопско Ехо

Повторно е оштетен бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, потврди охридската полиција, која извршила увид и, како што вели, работи на расветлување на настанот. Клубот има оштетено стакло...

Претставник на НАСА: Астронаути до 2030 ќе живеат и работат на Месечината
Претставник на НАСА: Астронаути до 2030 ќе живеат и работат на Месечината
Скопско Ехо

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината. Шефот на лунарната програма Орион...

Томовски: Директорите на ЕСМ и МЕПСО се наградени со 1.700 евра плата месечно
Томовски: Директорите на ЕСМ и МЕПСО се наградени со 1.700 евра плата месечно
Скопско Ехо

Директорите на ЕСМ и МЕПСО Ковачевски и Муртезани се наградени со 1.700 евра плата месечно, а ЕСМ увезува и до 1/3 од дневните потреби за ЕВН, изјави на прес-конференција, Ивица Томовски – член на Цен...

Фејсбук се менува, од 1 декември промени
Фејсбук се менува, од 1 декември промени
Скопско Ехо

Фејсбук отстранува неколку полиња кои содржат информации за профилот, вклучувајќи религиозни и политички ставови. Фејсбук ги информираше корисниците дека ќе отстрани четири полиња со информации од про...

22-годишник осомничен за силување на 72-годишна жена
22-годишник осомничен за силување на 72-годишна жена
Скопско Ехо

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 22-годишен жител на Дреново, осомничен за силување. На 18 ноември, со употреба на сил...

Бензинот и дизелот од полноќ пoевтинуваат за 3 денари
Бензинот и дизелот од полноќ пoевтинуваат за 3 денари
Скопско Ехо

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,82 отсто во однос на одлуката од 18.11.2022 год...

Скопјанец превезувал мигранти од Сирија
Скопјанец превезувал мигранти од Сирија
Скопско Ехо

Синоќа во 21:30 часот на автопатот Гевгелија-Демир Капија, по тунелот Јаворица, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор и граничен премин Богородица го лишиле од слобода А.А.(4...

Патничкиот воз од Скопје до Битола вчера патувал 10 часа
Патничкиот воз од Скопје до Битола вчера патувал 10 часа
Скопско Ехо

Патничкиот воз кој од Скопје вчера попладне тргна во 14:30 часот во Битола пристигна синоќа 30 минути по полноќ. Патувал цели 10 часа бидејќи бил запрен на железничката станица во Богомила. Како што ...

Ќе има ли СДСМ само премиер во македонската влада?
Ќе има ли СДСМ само премиер во македонската влада?
Скопско Ехо

Владата е стабилна, често укажува премиерот Димитар Ковачевски. Арно ама, полека – полека се покажува дека веќе има преговори за влез на Алијанса за Албанците во Владата. Што така? Доколку се с...