Република

Полицијата во центар ги учеше моторџиите зошто треба да носат кацига
Полицијата во центар ги учеше моторџиите зошто треба да носат кацига
Република

Одделението за превенција при СВР Скопје и Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, на подрачјето на ПС ОН Центар продолжија со реализацијата на активностите во рамки на превентив...

Болеста ја има во Виничко и Кочанско: Одгледувачи на свињи во Штипско преземаат мерки за заштита од африканската чума
Болеста ја има во Виничко и Кочанско: Одгледувачи на свињи во Штипско преземаат мерки за заштита од африканската чума
Република

Случајот со африканска свинска чума во кочанско ги стави на „готовс“ и одгледувачите на свињи во штипско.Потпретседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Гоце Сaрафимов истакнува дека се преземаат мер...

СП во Катар може да почне порано
СП во Катар може да почне порано
Република

Светската фудбалска федерација (ФИФА) може да го одложи почетокот на Светското првенство во 2022 година во Катар, пишува „Marca“.Според шпанскиот спортски весник, организацијата разговара за промена н...

Рајна и По соочени со пресушување: Европа погодена од најтешка суша во изминативе 500 години
Рајна и По соочени со пресушување: Европа погодена од најтешка суша во изминативе 500 години
Република

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија предупреди дека сушата што моментално ја погодува Европа, може да биде најлошата во изминатите 500 години.Андреа Торети, виш истражувач во Центар...

Левандовски не сака да игра против Баерн во ЛШ
Левандовски не сака да игра против Баерн во ЛШ
Република

Роберт Левандовски не сака Барселона да игра против Баерн во групната фаза од Лигата на шампионите.На прашањето од германските новинари дали сака да се соочи со својот поранешен клуб во груата од елит...

Првиот македонски филм за деца „Стела“ вечерва на „Кино на отворено” во Кисела Вода
Првиот македонски филм за деца „Стела“ вечерва на „Кино на отворено” во Кисела Вода
Република

Првиот македонски филм за деца „Стела“ ќе се прикажува вечер во паркот „Македонија“ во Општина Кисела Вода, во рамки на манифестацијата „Кино на отворено“.На почетокот на настанот најпрвин ќе бид...

Битолчанец од САД си донел семе канабис и го растел кај Брусничка населба
Битолчанец од САД си донел семе канабис и го растел кај Брусничка населба
Република

СВР Битола до ОЈО Битола поднесе кривична пријава против С.Ш.(24) од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги,...

Човечки труп пронајден кај „Капалиште”
Човечки труп пронајден кај „Капалиште”
Република

Во атарот на кичевското село Вранештица, по течението на реката Треска, кај месноста „Капалиште“, вчера околу 14 часот пронајден е човечки труп, информира СВР Охрид.Увид на местото изврши тим од полиц...

Лукаку: За една година луѓето заборавија што можам да правам на теренот
Лукаку: За една година луѓето заборавија што можам да правам на теренот
Република

Ромелу Лукаку е мотивиран од лошата сезона во Челзи. Ова лето белгискиот фудбалер се врати во Интер како позајмен од лондонскиот клуб.– Сезоната помината во Челзи ми даде дополнителен мотив да се прет...

Во Драч пристигна украински брод со пченица за Албанија
Во Драч пристигна украински брод со пченица за Албанија
Република

Бродот „Јаохар Раним“ со 6 илјади тони пченица од Украина денеска пристигна на пристаништето во Драч. Бродот се закотви на стовариштето бр. 2 од пристаништето во Драч утрово, а пченицата е донесена за...