Нова Македонија()

Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје
Евакуирани повеќе објекти во центарот на Скопје

Неколку објекти меѓу кои и зградата во која се сместени МИА, СЕП, ДКСК, Финансовата полиција, Инспекторатот за животна средина, вечерва се евакуирани. На вработените им е кажано веднаш да...

Утре во Рајски парк се садат дрва
Утре во Рајски парк се садат дрва

Утре во 10:30 часот во Рајски парк, Општина Аеродром, Скопје ќе бидат посадени дрва. Настанот е дел од Регионалната програма за енергетска ефикасност за Западен Балкан која е имплементира...

Александар Вучиќ: До кога Европа ќе молчи за Голема Албанија?
Александар Вучиќ: До кога Европа ќе молчи за Голема Албанија?

Александар Вучиќ, претседателот на Србија, ќе испрати писмо до сите шефови на држави и влади во кое ќе побара објаснување и одговор на прашањето – како е можно Албин Курти да зборува за о...

Путин: Москва ќе дејствува доколку НАТО ги премине црвените линии
Путин: Москва ќе дејствува доколку НАТО ги премине црвените линии

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека Русија ќе биде принудена да реагира доколку НАТО ги премине своите црвени линии во однос на Украина наведувајќи дека Москва ќе го ра...

Марко Бислимоски реизбран за претседател на Бордот на регулатори
Марко Бислимоски реизбран за претседател на Бордот на регулатори

Претседателот на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), Марко Бислимоски, е реизбран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница (Energy Community Regulatory Boa...

Отворена изложба на дела од колонијата „Нижополе“
Отворена изложба на дела од колонијата „Нижополе“

#tdi_1 .td-doubleSlider-2 .td-item1 { background: url(https://www.novamakedonija.com.mk/wp-content/uploads/2021/11/2...

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги
Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, на 29 ноември биле издадени судски наредби за приведување на три...

Комитова: Пожарот, а не патот е причина за жртвите во автобуската несреќа
Комитова: Пожарот, а не патот е причина за жртвите во автобуската несреќа

Министерката за регионален развој на Бугарија, Виолета Комитова ги презентираше резултатите од увидот по несреќата со автобусот на „Беса транс“ во која 45 луѓе загинаа, а 7 беа повредени....

Искористете го подрумот на креативен начин
Искористете го подрумот на креативен начин

Домување Подрумот може да се пренамени и во активен простор за живеење и работа ако се обезбедат поволни микроклиматски услови (природна светлина и оптимална влажност на воздухот). Доколк...

Вежбањето на ладно време  може да согори повеќе калории
Вежбањето на ладно време може да согори повеќе калории

Вежбањето на ладно време може да доведе до согорување повеќе калории, поради дополнителната енергија потребна за загревање на телото, но во исто време процентот на согорени масти е помал ...