Нова Македонија

„Суперхикс“ со „Добар човек“ најавуваат нов албум
„Суперхикс“ со „Добар човек“ најавуваат нов албум
Нова Македонија

„Добар човек“ е најновата песна на познатата македонска ска-панк, реге група „Суперхикс“. Со неа членовите на бендот го најавуваат својот нов музички албум. Музиката, текстот и аражманот ...

Кинески хакери украле милиони долари во САД наменети за борба со коронавирусот
Кинески хакери украле милиони долари во САД наменети за борба со коронавирусот
Нова Македонија

Фото: Пиксабеј Кинески хакери од 2020 година украле десетици милиони долари американска помош наменета за надминување на пандемијата на Ковид-19, соопшти американската Тајна служба. Тајнат...

Иранските хакери за нападот на Бериша: Напаѓачот го има во полициските документи
Иранските хакери за нападот на Бериша: Напаѓачот го има во полициските документи
Нова Македонија

фото: Пикселс Иранските хакери од групата „Татковинска правда” вечерва реагираа со објава на Телеграм, во врска со лицето што денеска на протестот на опозицијата во Тирана го нападна опози...

Расчистен случајот „возило со флешери“, раководител ги довел во заблуда полицајците
Расчистен случајот „возило со флешери“, раководител ги довел во заблуда полицајците
Нова Македонија

Фото: МИА По детални проверки на Одделот за внатрешна контрола и криминалистички истраги, комплетно е расчистен случајот со нелегалното користење на т.н. флешери, за кој во јавноста беа пл...

Вучиќ: За санкции кон Русија ќе ги прашам луѓето, Парламентот и Владата во Србија
Вучиќ: За санкции кон Русија ќе ги прашам луѓето, Парламентот и Владата во Србија
Нова Македонија

Фото: Фејсбук / Александар Вучиќ Српскиот претседателот, Александар Вучиќ, на прес-конференција во Тирана изјави дека на Самитот ЕУ-Западен Балкан најмногу се зборувало за енергетиката и з...

Отворен Јуниорскиот евросонг 2022 – Лара, Јован и Ирина на црвениот ќилим во Ереван
Отворен Јуниорскиот евросонг 2022 – Лара, Јован и Ирина на црвениот ќилим во Ереван
Нова Македонија

Во Ереван, главниот град на Ерменија, свечено беше отворен „Јуниорскиот евросонг 2022“, на кое учествува и Македонија. Јубилејното 20-то издание ќе го отвори претставничката на Холандија,...

Албанското МВР контра Бериша: Напаѓачот не е полициски агент
Албанското МВР контра Бериша: Напаѓачот не е полициски агент
Нова Македонија

Сали Бериша, архивска фотографија (Фото: Социјални мрежи) Генералниот директор на албанската државна полиција, Мухамет Румбулаку, ги отфрли обвинувањата на поранешниот премиер Сали Бериша ...

Еден пратеник во болница по тепачка во турскиот Парламент
Еден пратеник во болница по тепачка во турскиот Парламент
Нова Македонија

Фото: Твитер принтскрин Опозициски пратеник во Турција е хоспитализиран по тепачка во Парламентот за време на тензичната дебата за државниот буџет за следната година. Турските телевизии об...

Пронајден и вториот пилот на МиГ-от што се урна во Хрватска
Пронајден и вториот пилот на МиГ-от што се урна во Хрватска
Нова Македонија

Фото: Пиксабеј / Илустрација Авион МиГ-21 на Хрватската армија денеска се урна во близина на Дарувар, јавија хрватските медиуми. Авионот се урна кај Слатина во ненаселе...

„Слобода Превоз“ и „Макекспрес“ нема да можат да конкурираат на јавниот повик за линиите со број 20 и 22
„Слобода Превоз“ и „Макекспрес“ нема да можат да конкурираат на јавниот повик за линиите со број 20 и 22
Нова Македонија

Фото: Маја Јаневска-Илиева Градот Скопје утре ќе објави јавен повик за приватни автобуски превозници на линиите со број 20 и 22. Единствена разлика, како што информираат од Градот Скопје, ...

Радев: Бугарија ги има сите шанси следната година да влезе во Шенген
Радев: Бугарија ги има сите шанси следната година да влезе во Шенген
Нова Македонија

Фото: Румен Радев/инстаграм Бугарскиот претседател Румен Радев денеска во Тирана изјави дека неговата држава продолжува со напорите заедно со Романија, до последен момент за влез во Шенген...

ЕСМ: Училиштата и водостопанствата до 20 декември можат да се пријават за субвенционирана струја
ЕСМ: Училиштата и водостопанствата до 20 декември можат да се пријават за субвенционирана струја
Нова Македонија

Фото: Пиксабеј Од вкупно регистрирани 474 јавни основни и средни училишта во државата, за снабдување со субвенционирана електрична енергија преку „ЕСМ продажба“ се пријавиле 309 училишта с...