Нетпрес

Мнозинството Германци се тушираат пократко и поретко за да заштедат
Мнозинството Германци се тушираат пократко и поретко за да заштедат
Нетпрес

Голем мнозинство германски граѓани, или 62 отсто, го скратиле времето или поретко се тушираат за да заштедат, покажуваат резултатите од истражувањето објавено во средата вечерта спроведено...

Владата ќе иницира уставни измени за внесување на Бугарите во Уставот
Владата ќе иницира уставни измени за внесување на Бугарите во Уставот
Нетпрес

Владата ќе биде таа што ќе иницира уставни измени кои и официјално се услов за комплетирање на воведната фаза, и отворање на првите поглавја од преговорите, потврди вицепремиерот Бојан Мар...

Русија нема да ја извезува нафтата по цена пониска од трошоците за производство
Русија нема да ја извезува нафтата по цена пониска од трошоците за производство
Нетпрес

Русија нема да извезува нафта на светските пазари доколку ограничувањата на нејзината цена, за што се застапуваа неколку земји од групата Г7, биде пониска од трошоците за производство, пре...

ЕУ го усвои седмиот пакет санкции против Русија што се однесуваат на злато и накит
ЕУ го усвои седмиот пакет санкции против Русија што се однесуваат на злато и накит
Нетпрес

Советот на ЕУ денеска донесе нови мерки со цел заострување на постоечките економски санкции против Русија, подобрување на нивната примена и ефикасност.Седмиот пакет санкции, за кој се вели...

Кисела Вода обезбеди донација за струја за социјално-загрозените семејства
Кисела Вода обезбеди донација за струја за социјално-загрозените семејства
Нетпрес

Градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски обезбеди донација од приватна компанија за субвенционирање на сметките за електрична енергија на социјално загрозените семејства. Во...

Поднесено е обвинение за убиството на ракометарот Тот
Поднесено е обвинение за убиството на ракометарот Тот
Нетпрес

Првоосомничениот Анџело Ѓорѓиевски, второосомничената Климентина Лефковска и третоосомничениот Андреј Костовски се гонат за убиство на хрватскиот ракометар Денис Тот, кој по неколку удари ...

САД го сомничат кинески „Huawei“ за собирање податоци за американски воени објекти
САД го сомничат кинески „Huawei“ за собирање податоци за американски воени објекти
Нетпрес

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден го истражува кинескиот телекомуникациски концерн „Huawei“, поради загриженоста дека американските јазли во мрежните врски, опремени ...

ЕСМ ќе формира три нови трговски друштва за снабдување со топлинска енергија
ЕСМ ќе формира три нови трговски друштва за снабдување со топлинска енергија
Нетпрес

Со цел поуспешно пребродување на кризата со топлинска енергија, Владата го задолжи АД ЕСМ да основа три трговски друштва за вршење поединечна енергетска дејност производство, дистрибуција ...

Маричиќ: Извештајот за Фундаментални вредности го очекуваме во првиот квартал од 2023 година
Маричиќ: Извештајот за Фундаментални вредности го очекуваме во првиот квартал од 2023 година
Нетпрес

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција го најави првиот скрининг Извештај за Кластерот „Фундаментални вредности“ кој зе...

Се ажурира апликација МојДДВ
Се ажурира апликација МојДДВ
Нетпрес

Од Управата за јавни приходи (УЈП) информираат дека во тек е прилагодување и ажурирање на апликација МојДДВ. „За да може да се скенираат фискалните сметки потребно е во апликацијата во делот „ПРОФИЛ“...