Курир

МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди
МААЕ: Гранатирањето на нуклеарката Запорожје ги прекрши речиси сите нуклеарни стандарди
Курир

Гранатирањето на нуклеарната централа Запорожје ги прекрши речиси сите седум стандарди за нуклеарната безбедност, изјави генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафа...

Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А во сезоната 2022/23
Манчини ги прогласи фаворитите за освојување на Серија А во сезоната 2022/23
Курир

Селекторот на Италија, Роберто Манчини зборуваше за неговите очекувања за сезоната 2022/23 во италијанскиот шампионат. Фудбалскиот стручњак верува дека Милан, Интер и Јувентус ќе конкурираат за трофеј...

Повредена 16-годишна малолетничка од Скопје: Се обидела да избега од Клиниката за психијатрија
Повредена 16-годишна малолетничка од Скопје: Се обидела да избега од Клиниката за психијатрија
Курир

На 09.08.2022 во 10.15 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Ургентен центар при Комплекс клиники „Мајка Тереза“ била донесена повредена 16-годишна малолетничка од Скопје. Според пријавеното, при о...

Овој симптом открива дека конзумирате премногу шеќер: Еве колкава количина е препорачана за еден ден
Овој симптом открива дека конзумирате премногу шеќер: Еве колкава количина е препорачана за еден ден
Курир

Многумина од нас јадат многу, многу повеќе шеќер отколку што препорачуваат лекарите. Идеалната доза е само 25 грама (5 лажички) за жени и 35 грама (7 лажички) за мажи, а барем еден од следните симптом...

Трипуновски: Непрофесионализмот на надлежните е причина за неконтролирано ширење на африканската чума
Трипуновски: Непрофесионализмот на надлежните е причина за неконтролирано ширење на африканската чума
Курир

Болеста Африканска чума кај свињите излегува од контрола и галопира кон внатрешноста на Република Македонија загрозувајќи го опстанокот на најсветлата точка во македонското сточарство – свињарството. ...

Регистрирани нови 693 случаи на Ковид-19, починаа уште две лица
Регистрирани нови 693 случаи на Ковид-19, починаа уште две лица
Курир

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.480 тестови, а регистрирани се нови 693 случаи на КОВИД-19: Скопје ...

Децата од Лондон ќе се вакцинираат против детска парализа
Децата од Лондон ќе се вакцинираат против детска парализа
Курир

На сите деца на возраст од една до девет години кои живеат во Лондон ќе им биде понудена вакцина против детска парализа откако вирусот од февруари е 116 пати откриен во канализацијата. Со итната кампа...

Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума
Големите одгледувачи на свињи во штипско преземаат дополнителни мерки за заштита од африканската чума
Курир

Случајот со африканска свинска чума во кочанско на „готовс“ ги стави и одгледувачите на свињи во штипско. Потпретседателот на Асоцијацијата на земјоделци, Гоце Сaрафимов истакнува дека се преземаат ме...

Ќе им го преврти животот наопаку: Полната месечина во Водолија носи хаос за овие четири знаци
Ќе им го преврти животот наопаку: Полната месечина во Водолија носи хаос за овие четири знаци
Курир

Полната Месечина во знакот Водолија нè очекува на 12 август 2022 година, а хороскопот предвидува дека ќе има моќна енергија и дека сега можеме да се ослободиме од она што повеќе не нè радува и не ни с...

Првиот македонски филм за деца „Стела“ вечер на „Кино на отворено” во Кисела Вода
Првиот македонски филм за деца „Стела“ вечер на „Кино на отворено” во Кисела Вода
Курир

Првиот македонски филм за деца „Стела“ ќе се прикажува вечер во паркот „Македонија“ во Општина Кисела Вода, во рамки на манифестацијата „Кино на отворено“. На почетокот на настанот најпрвин ќе бидат п...