IT

Прв златен медал во историјата за македонски учесник на Балканската олимпијада по информатика
Прв златен медал во историјата за македонски учесник на Балканската олимпијада по информатика
IT 0 коментари

Благојче Павлески, ученик од Прилеп е добитник на првиот златен медал за македонски учесник на Балканската олимпијада по информатика во историјата. Тој е ученик во во четврта година во ПСУ „Јахја Кема...

Антонио Илиевски – Pig Hands ја доби својата прва Magic the Gathering илустрација
Антонио Илиевски – Pig Hands ја доби својата прва Magic the Gathering илустрација
IT 0 коментари

Пред една година еден од најголемите издавачи на друштвени игри – Wizards of the Coast, испрати понуда до Антонио Илевски, македонски графичар, попознат под псевдонимот Pig Hands. Понудата беше за црт...

Сеавус Code Talks настанот посветен на Java технологиите ќе се одржи на 1-ви декември
Сеавус Code Talks настанот посветен на Java технологиите ќе се одржи на 1-ви декември
IT 0 коментари

Петтото Code Talks издание, оваа 2021 година, ќе се фокусира на Java технологиите, а ќе се одржи на 1 декември, од 16:30 до 18 часот. Домаќини на настанот ќе бидат експертите на Сеавус, Нико...

Најдобри RPG игри во 2021 година
Најдобри RPG игри во 2021 година
IT 0 коментари

Доколку ги следите нашите текстови за игри кои излегуваат секој месец, тогаш повеќе од јасно е дека нема никаква криза во поглед на нови игри. 2021 година нуди многу квалитетни и уникатни наслови, осо...

Како BMW успеа да направи мeтаверзум пред Facebook
Како BMW успеа да направи мeтаверзум пред Facebook
IT 0 коментари

На крајот на октомври најголемата друштвена мрежа Facebook се ребрендира во Мета и ни ја претстави иднината на компанијата и на интернет. Метаверзум е виртуелен свет во виртуелната реалност во кој луѓ...

20 години Гоблин – експанзија во нова продавница и поголема понуда
20 години Гоблин – експанзија во нова продавница и поголема понуда
IT 0 коментари

Оваа година единствената продавница за друштвени игри во Македонија, Гоблин гејмс прославува 20 години од своето основање. Првите играчи на Magic the Gathering се сеќаваат на првата „продавницата“ кој...

Cyber Monday – уште една тура 1337 попусти во ИТ Маркет
Cyber Monday – уште една тура 1337 попусти во ИТ Маркет
IT 0 коментари

Го искористивме Black Friday за официјално лансирање на IT.mk/market и во петок понудивме попусти на сите одбрани парчиња хардвер во ИТ Маркетот, односно дента истите беа достапни по 1337 цени за секо...

Најдобар слободен софтвер во 2021 година
Најдобар слободен софтвер во 2021 година
IT 0 коментари

Се приближува крајот на 2021-ва година, во сегментите на комерцијален софтвер има прилично познати и глобални играчи кои доминираат, меѓутоа зголемениот број хакирања, нарушувања на приватност, па дур...

25 игри кои ќе излезат во декември!
25 игри кои ќе излезат во декември!
IT 0 коментари

Во поглед на нови игри, декември и јануари отсекогаш се сметале за „мртви“ месеци, каде гејмерската индустрија дава предност на негување на празничното расположение и одмори. Годинава можеби работите ...

Го лансираме IT.mk/market со Black Friday попусти и 1337 цени!
Го лансираме IT.mk/market со Black Friday попусти и 1337 цени!
IT 0 коментари

IT.mk е онлајн дестинацијата која веќе 14 години ја едуцира, промовира и поддржува македонската ИТ заедница, а пред две недели ја објавивме шестата верзија од IT.mk – v6 (бета), во која најавивме драс...