Express

И Македонија е меѓу загрозените држави ако има нуклеарна хаварија во Запорожје
И Македонија е меѓу загрозените држави ако има нуклеарна хаварија во Запорожје
Express

Скопје е оддалечено на околу 1500 километри од нуклеарната централа во украинскиот град Запрожје и со тоа според руските експерти се смета за ризична локација ако дојде до нуклеарна хаварија во оваа ...

Џамбаски: Темата „Македонија“ ќе биде исцрпена кога ќе нема граници меѓу Црно Море и Охридско Езеро
Џамбаски: Темата „Македонија“ ќе биде исцрпена кога ќе нема граници меѓу Црно Море и Охридско Езеро
Express

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски со својата стара теза за Македонија во интервју за тамошната телевизија Нова. „Темата ‘Македонија’ ќе биде исцрпена кога ќе нема граници меѓу Црно Море и Охрид...

Almin Kaplan i Marko Vešović: razgovor dvojice ljudi o jeziku, ratu i bostanu
Almin Kaplan i Marko Vešović: razgovor dvojice ljudi o jeziku, ratu i bostanu
Express

Iako ih dijeli četrdeset godina života, i premda su se rađali u zapravo vrlo udaljenim povijesnim epohama te državno-pravnim i kulturnim okolnostima, njih dvojica vrlo su bliski ...

Život u dnevnim boravcima zadnjih redova američkog propalog sna
Život u dnevnim boravcima zadnjih redova američkog propalog sna
Express

Priča ironičnog naslova nastala je na zasadama sna o boljoj budućnosti u velikoj zemlji, a odvija se u kovitlacu nemoćnog bijesa Na naslovnici hrvatskog...

На Биљали не му е прв пат да заговара поделба на Македонија
На Биљали не му е прв пат да заговара поделба на Македонија
Express

Професорот од ФОН Мерсел Биљали кој е близок на СДСМ не му е прв пат јавно да заговара поделба на Макеоднија. Биљали кој беше еден од тие со кои се консултираше премиерот Ковачевски за францускиот пр...

Петар Младеновски: Даноците можат да ги осиромашат музичарите
Петар Младеновски: Даноците можат да ги осиромашат музичарите
Express

Лесно е само да се каже дека ќе се оди на дополнително оданочување коишто би покрило дупки во буџетот, но треба да се внимава дополнително да не се осиромашат музичарите кои едвај ја преживеаја панде...

Инфлацијата го парализираше бизнисот, граѓаните гневни за секојдневните поскапувања: Народна банка апелира до политичарите да бидат претпазливи
Инфлацијата го парализираше бизнисот, граѓаните гневни за секојдневните поскапувања: Народна банка апелира до политич...
Express

Високите цени на енергенсите и храната и неизвесноста што се најавува за следниот период дополнително ја подгреваат инфлацијата. Најновите податоци за инфлацијата на Народната банка покажуваат просеч...

Бугарија објави тендер за изградба на автопат кон Македонија
Бугарија објави тендер за изградба на автопат кон Македонија
Express

Бугарската Агенција „Патна инфраструктура“ (АПИ) распиша јавен тендер за изработка на идејно-технички проект за изградба на автопатот од Дупница до Ѓуешево на границата со Македонија. Трасата ќе об...

„Скопско ехо“: „Владата ќе го полни буџетот од граѓаните и бизнисите, но ќе оданочува ли и мито и провизии од тендери и зделки?!“
„Скопско ехо“: „Владата ќе го полни буџетот од граѓаните и бизнисите, но ќе оданочува ли и мито и провизии од тендери...
Express

„Македонската влада пак реши да е реформска. Овој пат ќе го подобрувала даночниот систем. Но, дали е вистинска реформа на даночниот систем, ако дополнително се оптоваруваат граѓаните и одредени бизн...

СДСМ нападна, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ одговори на обвинувањата за одмор во Монте Карло
СДСМ нападна, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ одговори на обвинувањата за одмор во Монте Карло
Express

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски одговори на нападот од СДСМ дека летувал на скапа туристичка дестинација што за партијата на Ковачевски е пример за лицемерие, за дрско и безобразно лажење на...