Денешен Весник

СТОЛТЕНБЕРГ: НАТО и Србија се блиски и долгогодишни партнери, а нашата мисија на Косово е за мир и безбедност во регионот
СТОЛТЕНБЕРГ: НАТО и Србија се блиски и долгогодишни партнери, а нашата мисија на Косово е за мир и безбедност во реги...
Денешен Весник

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг оцени дека Северноатлантската алијанса е долгорочен и близок партнер со Србија, а кога станува збор за Косово, порача дека сите страни мора да останат сми...

АНКЕТА: Бајден неделава има највисок рејтинг од почетокот на јуни, но сепак историски низок
АНКЕТА: Бајден неделава има највисок рејтинг од почетокот на јуни, но сепак историски низок
Денешен Весник

Рејтингот на американскиот претседател Џозеф Бајден неделава е на највисоко ниво од почетокот на јуни, но останува историски низок, покажуваат резултатите од анкетата на Ројтерс и Ипсос.Дводневната на...

Елон Маск продаде акции на „Тесла“ во вредност од 6,9 милијарди долари
Елон Маск продаде акции на „Тесла“ во вредност од 6,9 милијарди долари
Денешен Весник

Американскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како што тој тврди, да се избегне продажба на акции на производитело...

Романија ѝ даде на Молдавија милион таблети калиум јодид за во случај на нуклеарна хаварија
Романија ѝ даде на Молдавија милион таблети калиум јодид за во случај на нуклеарна хаварија
Денешен Весник

Над милион таблети калиум јодид ѝ даде Романија на Молдавија, соопштија од молдавското Министерство за здравство.Истовремено, се уверува дека во моментот нема опасност од радијација. Граѓаните беа пов...

Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Запорожје го загрозува регионот
Г7: Руската контрола на нуклеарната централа во Запорожје го загрозува регионот
Денешен Весник

Групата седум индустриски најразвиени земји  ја осуди руската окупација на нуклеарната централа Запорожжје и ја повика Москва веднаш да и ја врати целосната контрола на централата на Украина.Укра...

СТОЈКОВСКИ: Бранителите чие дело го чествуваме денеска се ликот на македонската нација со долга историја на патриотизам и чест
СТОЈКОВСКИ: Бранителите чие дело го чествуваме денеска се ликот на македонската нација со долга историја на патриотиз...
Денешен Весник

Во Општина Ѓорче Петров денеска на три локаци беше одбележана 21 година од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила. Бројни делегации, членови на семејствата, претставници на политички п...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СЛОВЕНИЈА: Ризикот се уште постои на Западен Балкан и Босна и Херцеговина, мора побрзо да влезат во ЕУ
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СЛОВЕНИЈА: Ризикот се уште постои на Западен Балкан и Босна и Херцеговина, мора побрзо да влезат во ЕУ
Денешен Весник

Колку подолго трае процесот на проширување на Европската унија, толку повеќе земјите од Западен Балкан ќе бидат изложени на руски апетити, затоа ЕУ мора да ги забрза процедурите за прием на земјите од...

КИРИЛ ПЕТКОВ: Борисов да се пензионира, а по реформите во судството да оди в затвор зашто крадел по 3-4 милијарди лева годишно
КИРИЛ ПЕТКОВ: Борисов да се пензионира, а по реформите во судството да оди в затвор зашто крадел по 3-4 милијарди лев...
Денешен Весник

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, мора да се пензионира бидејќи ја стопира реформата на партијата. Со него нема да се направи судска реформа, бидејќи со сегашниот систем мора да оди во затвор. Тој краде...

АСАНИ: Во Косово Србите се помалку од 5 отсто, но целосно се еднакви со нас, а во Македонија Албанците се мнозинство, а се дискриминирани
АСАНИ: Во Косово Србите се помалку од 5 отсто, но целосно се еднакви со нас, а во Македонија Албанците се мнозинство,...
Денешен Весник

Швајцарија треба да биде држава-модел за Македонија, од кој таа ќе извлече поука во поглед на рамноправноста на Албанците и албанскиот јазик, вели Ахмет Асани во својата колумна, што ја објави информа...

ПО СКАНДАЛОТ СО ПРИСЛУШУВАЊЕ: Грција го менува начинот на работење на државната служба за разузнавање
ПО СКАНДАЛОТ СО ПРИСЛУШУВАЊЕ: Грција го менува начинот на работење на државната служба за разузнавање
Денешен Весник

Назначување на директорот по мислење дадено од надлежната комисија во Парламентот и законско следење на лица по одобрување и од втор обвинител, се двете промени што ги содржат итните одредби за зајакн...