Денешен Весник

ЧАВУШОГЛУ: Турција никогаш ниту прашала ниту ќе побара дозвола за своите воени операции
ЧАВУШОГЛУ: Турција никогаш ниту прашала ниту ќе побара дозвола за своите воени операции
Денешен Весник

На Турција не ѝ е потребна ничија дозвола за да спроведе воени офанзиви против осомничени курдски милитанти во Сирија, изјави денеска министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.– Ние разменивме ...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски, од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка дарба
НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски, од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка...
Денешен Весник

На денешен ден (според некои извори на утрешен) во 356 п.н.е. во градот Пела, во Егејска Македонија, е роден Александар Македонски, една од најпознатите личности на стариот век, војсководец и државник...

НА ЗАГРИЖЕНАТА ЕВРОПА ДЕНЕСКА И ОЛЕСНИ: По 10-дневен прекин Русија утрово повторно пушти гас преку гасоводот Северен поток 1
НА ЗАГРИЖЕНАТА ЕВРОПА ДЕНЕСКА И ОЛЕСНИ: По 10-дневен прекин Русија утрово повторно пушти гас преку гасоводот Северен ...
Денешен Весник

Испораките на гас продолжија денеска преку германско-рускиот гасовод Северен поток 1, потврди портпаролот на компанијата за германската новинска агенција ДПА.Десетдневниот прекин поради одржување го н...

КОВАЧЕВСКИ: Сега ни треба храброст и јасен поглед за брзо и одлучно да го оствариме нашиот сон, но и сонот на Илинденците и партизаните
КОВАЧЕВСКИ: Сега ни треба храброст и јасен поглед за брзо и одлучно да го оствариме нашиот сон, но и сонот на Илинден...
Денешен Весник

Сега е време за храброст за да го оствариме сонот на Илинденците и на партизаните, објави премиерот Димитар Ковачевски на својот официјален профил на Фејсбук, по синоќешната прослава на „датумот од ЕУ...

ЗЕЛЕНСКИ: Колку побрзо ќе ја поразиме Русија толку подобро за Европа, таа во Украина тестира сѐ што може да употреби против другите земји
ЗЕЛЕНСКИ: Колку побрзо ќе ја поразиме Русија толку подобро за Европа, таа во Украина тестира сѐ што може да употреби ...
Денешен Весник

Русија во Украина тестира сѐ што може да се употреби против другите европски земи, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето синоќешно вообичаено ноќно видео-обраќање.– Русија во Украи...

ВЛАДАТА ВКЛУЧИ ПОРТОКАЛОВ АЛАРМ: Од денеска бремените и хронично болните да седат дома, останатите да се чуваат од жештината
ВЛАДАТА ВКЛУЧИ ПОРТОКАЛОВ АЛАРМ: Од денеска бремените и хронично болните да седат дома, останатите да се чуваат од же...
Денешен Весник

Oд денеска до 24 јули 2022 година територијата на целата држава ќе биде зафатена од високи температури од портокаловата фаза, а Владата донесе препораки за ослободување од работни обврски на најранлив...

ВРАЌАЊЕ НА ОТПИШАНИТЕ: Повторно се крева тензија со Ковид-19, Комисијата за заразни болести препорачува носење маски и дистанца
ВРАЌАЊЕ НА ОТПИШАНИТЕ: Повторно се крева тензија со Ковид-19, Комисијата за заразни болести препорачува носење маски ...
Денешен Весник

Расте бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 во државата. Комисијата за заразни болести напладне ќе одржи состанок на кој ќе се дискутира за моменталната епидемиолошка состојба, како и за евентуа...

(фото) ФЕЈСБУК РЕПОРТАЖА: Дочек без чочек за вториот датум од ЕУ, сами прогласија почеток на преговори и сами си прославија без народот
(фото) ФЕЈСБУК РЕПОРТАЖА: Дочек без чочек за вториот датум од ЕУ, сами прогласија почеток на преговори и сами си прос...
Денешен Весник

Државниот врв на Македонија синоќа во Скопје во Клубот на пратениците приреди „скромен дочек без чочек“ за добивањето вторпат датум од ЕУ, овојпат со Димитар Ковачевски како премиер, а „претходниот“ д...