Денешен Весник

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Раѓање и смрт на двајца големи поети – во Пиринска Македонија е роден Н. Ј. Вапцаров, во Скопје почина Блаже Конески
НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Раѓање и смрт на двајца големи поети – во Пиринска Македонија е роден Н. Ј. Вапцаров, во Скопје почин...
Денешен Весник

Денешниов ден во македонската историја и литератира е запишан како роденден на македонскиот поет Никола Јонков Вапцаров и ден за сеќавање на смртта на македонскиот поет и лингвист, академик Блаже Коне...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е г. г. Доситеј, возобновител на Охридската архиепископија, поглавар кој стана симбол на МПЦ
НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е г. г. Доситеј, возобновител на Охридската архиепископија, поглавар кој стана симбол на МПЦ
Денешен Весник

На денешен ден 7 декември 1906 година во Маврово е роден г.г. Доситеј, прв архиепископ охридски и македонски, поглавар на Македонската православна црква.Целиот свој живот го посветил на службата на Цр...

АГЕЛЕР: Судството во кое сме инвестирале милиони и милиони, е огромно разочарување
АГЕЛЕР: Судството во кое сме инвестирале милиони и милиони, е огромно разочарување
Денешен Весник

Американската амбасадорка Анџела Агелер вели дека се уште е збунета од изборот на новиот шеф на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и дека има многу работи кои се ...

Арсовска решена да оди до крај против досегашните приватни автобуси
Арсовска решена да оди до крај против досегашните приватни автобуси
Денешен Весник

По блокадите на сообраќајниците во Скопје од приватните превозници, кои си ги бараат парите, денеска се огласија од Град Скопје.Тие информираа дека оспособиле дополнителни 140 автобуси за ЈСП и дека у...

КОВИД 19 ОД 28 НОЕМВРИ ДО 4 ДЕКЕМВРИ: Нема починати, 195 позитивни од 2 633 тестови
КОВИД 19 ОД 28 НОЕМВРИ ДО 4 ДЕКЕМВРИ: Нема починати, 195 позитивни од 2 633 тестови
Денешен Весник

Во период од 28 ноември до 4 декември во Македонија се регистрирани нови 195 случаи на коронавирус што е зголемување за 12,1% во однос на неделата пред тоа. Направени биле 2.633 тестирања.Новите случа...

ЕУ бара од Македонија да воведе визи за Косово, Владата одбива да спроведе
ЕУ бара од Македонија да воведе визи за Косово, Владата одбива да спроведе
Денешен Весник

Европската Унија бара од Македонија да воведе визи за граѓаните на Косово.Оваа барање кое власта на ДУИ И СДСМ го  крие ја објави амбасадорот на Косово во Белгија Агрон Бајарами, а пренесува Репу...

МВР ПО 12 ДЕНА ИСТРАГА ОТКРИ: Возилото со вклучени флешери и регистрација 0202 овојпат не го управувал синот на Буши туку извесен Г.К.
МВР ПО 12 ДЕНА ИСТРАГА ОТКРИ: Возилото со вклучени флешери и регистрација 0202 овојпат не го управувал синот на Буши ...
Денешен Весник

По 12 дена истрага полицијата издаде соопштение дека го решила случајот Флешер за кој Телма известуваше поради вмешаноста на синот на заменик министерот за внатрешни работи Назим Буши.МВР потврди дека...

АХМЕТИ СО АГЕЛЕР: Јас како лидер и ДУИ сме за владеењето на правото, реформите и борбата против организираниот криминал и корупцијата
АХМЕТИ СО АГЕЛЕР: Јас како лидер и ДУИ сме за владеењето на правото, реформите и борбата против организираниот кримин...
Денешен Весник

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети денеска оствари средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Анџела Агелер, на која и посака успех во новата мисија.Сорабо...

ПИСМО ДО КОВАЧЕВСКИ: Олеснете ја процедурата за македонско државјанство, бараат илјадници Македонци од Пиринска Македонија
ПИСМО ДО КОВАЧЕВСКИ: Олеснете ја процедурата за македонско државјанство, бараат илјадници Македонци од Пиринска Макед...
Денешен Весник

Македонците од Пиринска Македонија денеска со писмо се обратија до Владата на Република Македонија од која бараат да се олесни процедурата за добивање македонско државјанство за етничките Македонци ко...

ТРЕТ БУГАРСКИ КЛУБ ВО МАКЕДОНИЈА: По Ванчо Михајлов и Цар Борис III на 11 декември се отвора Балкански коридор на Софија во Кавадарци
ТРЕТ БУГАРСКИ КЛУБ ВО МАКЕДОНИЈА: По Ванчо Михајлов и Цар Борис III на 11 декември се отвора Балкански коридор на Соф...
Денешен Весник

На 11-ти декември во Кавадарци ќе се отвори бугарскиот клуб Балкански коридор, а на чело на клубот е кавадарчанецот Добре Митрев (59), објавија повеќе медиуми.По отворањето на бугарските клубови Иван ...

РАДЕВ ОД ТИРАНА: Сега Бугарите може да ги остварат своите права во Албанија откако таа го призна бугарското национално малцинство
РАДЕВ ОД ТИРАНА: Сега Бугарите може да ги остварат своите права во Албанија откако таа го призна бугарското националн...
Денешен Весник

Бугарскиот претседател Румен Радев вчера во Тирана имал средба со „претставници на бугарското национално малцинство во Албанија“, јавуваат медиуми.Тој им изјавил дека Бугарија работи активно, вклучите...

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ЕУ е најголем инвеститор, земјите од З. Балкан треба да изберат со ЕУ или со Русија и Кина кои се мешаат во регионот
ФОН ДЕР ЛАЈЕН: ЕУ е најголем инвеститор, земјите од З. Балкан треба да изберат со ЕУ или со Русија и Кина кои се меша...
Денешен Весник

Русија и Кина се обидуваат да го зајакнат своето влијание на Западен Балкан по војната во Украина, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.– Дали ќе преовладуваат автократи...