Бриф

Маричиќ од Тирана: Паѓаат цените на роамингот со што се засилуваат врските меѓу Западен Балкан и ЕУ
Маричиќ од Тирана: Паѓаат цените на роамингот со што се засилуваат врските меѓу Западен Балкан и ЕУ
Бриф

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, е дел од македонската делегација предводена од премиерот Ковачевски на Самитот ЕУ – Западен Балкан, кој се одржува во Тирана.Маричиќ од Тирана ве...

Над 200 компании во Северна Македонија ја подобрија конкурентноста со помош на ЕБОР и ЕУ
Над 200 компании во Северна Македонија ја подобрија конкурентноста со помош на ЕБОР и ЕУ
Бриф

Над 200 мали и средни претпијатија (МСП) во Северна Македонија успешно ги имплементираа инвестициските проекти и ја подобрија конкурентноста благодарение на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР)...

„Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција вредна 720.000 евра
„Алкалоид“ пушти во употреба нова инвестиција вредна 720.000 евра
Бриф

Новите лаборатории за контрола на квалитетот, истражување, развој и за регистрации се организирани на простор од 400 м², во производствениот сегмент за козметички производи на локалитетот во Ѓорче Пе...

Град Скопје- Утре јавен повик за линиите 20 и 22. За “Слобода Превоз“и “Макекспрес“ огласот не важи
Град Скопје- Утре јавен повик за линиите 20 и 22. За “Слобода Превоз“и “Макекспрес“ огласот не важи
Бриф

По блокадирте на сообраќајниците во Скопје од приватните превозници, кои си ги бараат парите, денеска се огласија од Град Скопје. Тие информираа дека оспособиле дополнителни 140 автобуси за ЈСП и ...

ЕК: Текстот на договорот за роаминг меѓу операторите од ЕУ и од Западен Балкан
ЕК: Текстот на договорот за роаминг меѓу операторите од ЕУ и од Западен Балкан
Бриф

Мобилните оператори од Западен Балкан и ЕУ денеска во Тирана потпишаа договор за намалување на трошоците за роаминг, објавено е на веб-страницата на Европската комисија. Потписници се „А1 Телеком“...

Ковачевски-Бетел: Силна поддршка од Луксембург за ЕУ интеграцијата на Северна Македонија, потребно е зајакнување на економската размена
Ковачевски-Бетел: Силна поддршка од Луксембург за ЕУ интеграцијата на Северна Македонија, потребно е зајакнување на е...
Бриф

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска во Тирана, на маргините на Сам...

Владата го задолжи МВР веднаш да го одземе државјанството на Онишченко
Владата го задолжи МВР веднаш да го одземе државјанството на Онишченко
Бриф

Владата на денешната седница одлучи да се поништи одлуката за прием на Олександр Онишченко во државјанство на Република Северна Македонија. Како што посочува владината прес-служба, Владата ја доне...

Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпирани политичари во РСМ
Советот на амбасадори изрази задоволство што поагресивно ќе се разгледуваат досиејата на поранешни и актуелни корумпи...
Бриф

Од Советот на амбасадори денеска соопштија дека со големо задоволство ја примиле веста објавена на твитер од страна на амбасадорката на САД во земјава Анџела Агелер, дека тимот за санкции од Ваш...

Јовановски: Нема никаква реакција од Градот, блокадите ќе продолжат
Јовановски: Нема никаква реакција од Градот, блокадите ќе продолжат
Бриф

Нема никаква реакција од Градот Скопје, никој ништо не кажува од нивна страна и засега блокадите ќе останат, изјави за МИА директорот на приватниот автобуски превозник „Слобода превоз“, Ленин Јованов...

УНИЦЕФ повикува на собирање 10,3 милијарди долари помош за погодените од хуманитарните кризи
УНИЦЕФ повикува на собирање 10,3 милијарди долари помош за погодените од хуманитарните кризи
Бриф

Фондот за деца на Обединетите нации (УНИЦЕФ) денеска објави повик за итно собирање 10,3 милијарди долари поради давање помош на десетици милиони луѓе погодени од хуманитарни кризи, долгорочни ефекти ...

Koвачевски со Макрон и Шолц: За енергетската криза, актуелните состојби во Европа и војната во Украина
Koвачевски со Макрон и Шолц: За енергетската криза, актуелните состојби во Европа и војната во Украина
Бриф

Премиерот Димитар Ковчевски денеска објави фотографија од Самиот на Западен Балкан, на која е фотографирам заедно со претседателот на Франција Емануел Макрон и канцеларот на Германија Олаф Шолц. „...

Царината ги зајакнува контролите со два мобилни скенерa, донација од Германската царина
Царината ги зајакнува контролите со два мобилни скенерa, донација од Германската царина
Бриф

Царинската управа (ЦУ) ќе се зајакне со уште два подвижни мини скенерa на стока и мал багаж, донација од Царината на Сојузна Република Германија. Тоа, како што велат од ЦУ, ќе придонесе за зајак...